Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: Niemcy chcieliby usłyszeć w Gdańsku "Deutschland, Deutschland ueber alles"

20.08.2014

Aktorka jest oburzona stwierdzeniem, że „Rota” zamienia się w Gdańsku w antyniemiecki folklor.

Stefczyk.info: Publiczna niemiecka rozgłośnia „Deutschlandradio” twierdzi, że wycieczka Niemców do Gdańska może być  traumatycznym przeżyciem  wszystko przez "Rotę", która można usłyszeć z ratusza.

Katarzyna Łaniewska, aktorka: To absurd. Jesteśmy w Polsce, w naszym kraju, więc co powinno być grane z ratusza? To jest święty dla nas tekst. To nasza historia i tradycja. A teraz przyjeżdżają do nas potomkowie narodu, który chciał nas zniszczyć, narodu, który chce tworzyć swoją historię kosztem nas,   rozpowszechniając film "Nasze matki, nasi ojcowie" i chcą nam mówić co ich obraża i co jest w naszym kraju niewłaściwe? Oni nie mają do tego prawa! Wiem, chętnie usłyszeliby z gdańskiego ratusza "Deutschland, Deutschland über alles". Musimy uświadomić sobie, że jeśli nie zaczniemy bronić naszej tożsamości, kultury, historii, to nie wiadomo jakie będą losy naszego narodu. Jestem już starym człowiekiem, dużo pamiętam i bardzo przeżywam wszystkie ataki na polskość i to co dla nas święte. Musimy zrobić wszystko, żeby bronić naszej tożsamości, niestety na Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie można liczyć.

Występowanie jednego narodu przeciwko drugiemu zawsze jest złe i to właśnie podkreśla "Rota", tymczasem to niemiecki dziennikarz uświadamia turystów, że są obrażani i oni oczywiście od razu się oburzają.

To my powinniśmy się oburzać i obrażać. Jeśli nie będziemy tego robić, wciąż będziemy mieć "polskie obozy koncentracyjne", i wyłącznie powstanie w gettcie, zamiast przemilczanego Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy o II wojnie światowej, o tym co na naszych ziemiach robili Niemcy. Nie chodzi o wrogość, ale o pamięć. A teraz ten naród chce być uważany za najważniejszy, kanclerz Merkel narzuca Europie, to co powinna robić, a inni posłusznie się kłaniają. Nie mogę zrozumieć tego całego pomieszania.

Teraz wszystko powinno być bardziej europejskie niż polskie. Podrzucono nawet pomysł, żeby z gdańskiego ratusza płynęła jakaś "europejska piosenka".

No tak. 10 każdego miesiąca idę w Marszu Pamięci ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, mijam młodych ludzi z papierosem, czasem piwem. Oni nawet na chwilę nie zatrzymają się z szacunkiem. Słyszą hymn Polski i nawet nie zdejmą czapki, nie wyrzucą papierosa, śmieją się i rozmawiają, tak jakby to dla nich nic nie znaczyło. Jeśli nikt nie nauczył młodych szacunku do Ojczyzny, do hymnu, to czego mamy się spodziewać? Nie wiem do czego to wszystko może doprowadzić. Często wielu ludzi zachowuje się tak, jakby Polska dla nich niewiele znaczyła.

Rozmawiała Agnieszka Ponikiewska

[foto:freeimages.com]

 

 O reportażu niemieckiego radia czytaj tutaj.

 

 



Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook