Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: Niemcy chcieliby usłyszeć w Gdańsku "Deutschland, Deutschland ueber alles"

20.08.2014

Aktorka jest oburzona stwierdzeniem, że „Rota” zamienia się w Gdańsku w antyniemiecki folklor.

Stefczyk.info: Publiczna niemiecka rozgłośnia „Deutschlandradio” twierdzi, że wycieczka Niemców do Gdańska może być  traumatycznym przeżyciem  wszystko przez "Rotę", która można usłyszeć z ratusza.

Katarzyna Łaniewska, aktorka: To absurd. Jesteśmy w Polsce, w naszym kraju, więc co powinno być grane z ratusza? To jest święty dla nas tekst. To nasza historia i tradycja. A teraz przyjeżdżają do nas potomkowie narodu, który chciał nas zniszczyć, narodu, który chce tworzyć swoją historię kosztem nas,   rozpowszechniając film "Nasze matki, nasi ojcowie" i chcą nam mówić co ich obraża i co jest w naszym kraju niewłaściwe? Oni nie mają do tego prawa! Wiem, chętnie usłyszeliby z gdańskiego ratusza "Deutschland, Deutschland über alles". Musimy uświadomić sobie, że jeśli nie zaczniemy bronić naszej tożsamości, kultury, historii, to nie wiadomo jakie będą losy naszego narodu. Jestem już starym człowiekiem, dużo pamiętam i bardzo przeżywam wszystkie ataki na polskość i to co dla nas święte. Musimy zrobić wszystko, żeby bronić naszej tożsamości, niestety na Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie można liczyć.

Występowanie jednego narodu przeciwko drugiemu zawsze jest złe i to właśnie podkreśla "Rota", tymczasem to niemiecki dziennikarz uświadamia turystów, że są obrażani i oni oczywiście od razu się oburzają.

To my powinniśmy się oburzać i obrażać. Jeśli nie będziemy tego robić, wciąż będziemy mieć "polskie obozy koncentracyjne", i wyłącznie powstanie w gettcie, zamiast przemilczanego Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy o II wojnie światowej, o tym co na naszych ziemiach robili Niemcy. Nie chodzi o wrogość, ale o pamięć. A teraz ten naród chce być uważany za najważniejszy, kanclerz Merkel narzuca Europie, to co powinna robić, a inni posłusznie się kłaniają. Nie mogę zrozumieć tego całego pomieszania.

Teraz wszystko powinno być bardziej europejskie niż polskie. Podrzucono nawet pomysł, żeby z gdańskiego ratusza płynęła jakaś "europejska piosenka".

No tak. 10 każdego miesiąca idę w Marszu Pamięci ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, mijam młodych ludzi z papierosem, czasem piwem. Oni nawet na chwilę nie zatrzymają się z szacunkiem. Słyszą hymn Polski i nawet nie zdejmą czapki, nie wyrzucą papierosa, śmieją się i rozmawiają, tak jakby to dla nich nic nie znaczyło. Jeśli nikt nie nauczył młodych szacunku do Ojczyzny, do hymnu, to czego mamy się spodziewać? Nie wiem do czego to wszystko może doprowadzić. Często wielu ludzi zachowuje się tak, jakby Polska dla nich niewiele znaczyła.

Rozmawiała Agnieszka Ponikiewska

[foto:freeimages.com]

 

 O reportażu niemieckiego radia czytaj tutaj.

 

 Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook