Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: Chcę, by Polska była Polską

23.05.2014

„Na szczęście nie mamy euro, choć sztukmistrz z Londynu bardzo chciał. Musimy walczyć o swoje” - mówi portalowi Stefczyk.info aktorka Katarzyna Łaniewska.

Stefczyk.info: Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiele osób przekonuje, że Polacy mało się tymi wyborami interesują. Dla Pani one są ważne?

Katarzyna Łaniewska: Jestem nietypową starszą panią, która się interesuje wszystkim, co Polski dotyczy. A Polski Europa również dotyczy. Jestem za tym, żeby być w Europie, ale jednocześnie, by zachowywać polską autonomię. Nie chcę, by unijni biurokraci ograniczali nam, jak ma wyglądać marchewka, czy ogórek... Bo na początku i tego żądali. Chcę, by w Polsce można było powoływać się na polską konstytucję, by Polska była Polską, żeby stanowiła sama o sobie. Będąc jednocześnie w strukturach europejskich.

To jest do pogodzenia?

Wiadomo, że każda z frakcji ciągnie we własną stronę. Ci, co mają najwięcej, są najsilniejsi i najwięcej mogą. Dziś to Niemcy, Francja. Oni mają role wiodącą. My musimy jednak walczyć o swoje, dlatego nasi reprezentanci to muszą być nie ci, którzy chcą zarobić szybko i dużo, ale ci, którzy będą walczyć o sprawy polskie. Tymczasem mamy w tej kampanii wysyp celebrytów, jakieś panienki kandydują, moi koledzy po fachu, jak pan Ross – to wszystko jedno wielkie nieporozumienie. Przykro jedynie, że prawica jak zwykle idzie podzielona. Jedni i drudzy oskarżają się nawzajem, zamiast iść razem. Przykro, że ludzie, którzy kiedyś byli razem, teraz wspólnie krytykują to, co razem robili.

Pani zamierza głosować w tych wyborach? Frekwencja na ogół nie zachwyca...

Zamierzam iść na wybory, choć jestem po ciężkiej operacji. Mam możliwość i przyjemność głosowania na prof. Zdzisława Krasnodębskiego, którego znam, szanuje, który będzie znakomitym przedstawicielem Polski w Europie.

Rząd przekonuje od dawna, że potrzebna jest większa integracja Unii, że Unia dla Polski oznacza samo dobro, że skutki naszej obecności są jednowymiarowe. Co Pani sądzi o takim obrazie członkostwa w Unii? Ma Pani w sobie równie duży euroentuzjazm?

Na takie entuzjazmy jestem za stara. Takie entuzjazmy ja już wiele razy przeżywałam. Mamy wysyp sloganów, nowomowy, modomowy. To nie dla mnie. Niektórzy mają błysk mówienia szybko i pustymi słowami zalewają wszystko. Ludzie na to patrzą i mówią „pięknie”. Ale czy to znaczy, że autorzy tych tez mają rację? Rozumiem, że wstąpiliśmy do Unii. Na szczęście nie mamy euro, choć sztukmistrz z Londynu bardzo chciał. W to na razie nie wdepnęliśmy. Teraz musimy walczyć o swoje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook