Jedynie prawda jest ciekawa

Łangalis: Za ten pakiet zapłacą wszyscy Polacy

19.12.2011

Trzeba przede wszystkim zbilansować budżet, a nie szastać cyferkami. Potem okaże się, że nasze zadłużenie jest znacznie większe. Trzeba się porządnie wziąć do roboty i zacząć reformy wydatkowe – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info ekonomista Marek Łangalis z Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: Polska ma przeznaczyć około 6 miliardów euro jako pożyczkę dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który organizuje nowy pakiet pomocowy dla krajów strefy euro. Jak Pan to ocenia?

Marek Łangalis: Ten pomysł jest chory, bez względu na to, czy Polska da dwa miliardy, czy dziesięć. Pakiet, w którym mamy uczestniczyć, ma iść na spłatę odsetek dwóch czy trzech państw europejskich, które żyły ponad stan. Jest to więc pośrednio wynagradzanie państw za życie ponad stan. Nie widzę żadnego uzasadnienia, dla którego państwo cztery razy biedniejsze ma się dokładać do państwa bogatego.

Jak Pan ocenia formę udziału w tym pakiecie?

Forma pożyczki z banku centralnego, przekazanie rezerw walutowych również oceniam źle. Przeznaczenie sześciu miliardów euro na potrzeby MFW oznacza, że każdy pracujący Polak wyda na to ponad półtora tysiąca złotych rocznie. Jak wytłumaczyć cięcia, które się robi w Polsce, skoro dopłacamy Włochom, czy Grekom do ich życia ponad stan. To nie ma żadnego uzasadnienia.

Jak powinniśmy postąpić?

Powinniśmy się zachować jak Wielka Brytania czy Czesi, którzy zapowiedzieli, że nie będą uczestniczyć w tym projekcie.

Może jednak są jakieś plusy rozwiązań proponowanych przez Unię?

Trzeba przede wszystkim zbilansować budżet, a nie szastać cyferkami. Potem okaże się, że nasze zadłużenie jest znacznie większe. Trzeba się porządnie wziąć do roboty i zacząć reformy wydatkowe. W Polsce istnieje cała masa bezsensownych wydatków. Tracimy na tym miliardy złotych. Trzeba przestać myśleć, że państwo coś tworzy. Państwo tylko wydaje, przeznacza na konsumpcje. Należy zmniejszać sferę działalności państwa i dać ludziom żyć.

Co Pana zdaniem stoi za deklaracją rządu, by włączyć się w pakiet pomocowy oraz zwiększyć restrykcje finansowe?

Nie wiem, dlaczego zdecydowano się na to. To zupełnie bezsensowny pomysł. Nie wiem, czemu polskie władze chcą się w to pchać. Widocznie widzą w tym jakiś cel. Może liczą, że wzrośnie prestiż Polski dzięki temu. W ustach polityków wciąż słychać przekonanie, że musimy być w centrum wydarzeń. Jeśli jednak strefa euro bankrutuje, po co mamy być w centrum wydarzeń. Powinniśmy stać z boku i się przyglądać. Czy człowiek odczuwa dyskomfort, że nie jest w centrum walącego się wieżowca? Wątpię, dlatego nie wiem, po co się tam pchamy. Wydaję mi się, że nawet lepiej, jeśli nie będziemy w centrum.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook