Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łangalis: Za ten pakiet zapłacą wszyscy Polacy

19.12.2011

Trzeba przede wszystkim zbilansować budżet, a nie szastać cyferkami. Potem okaże się, że nasze zadłużenie jest znacznie większe. Trzeba się porządnie wziąć do roboty i zacząć reformy wydatkowe – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info ekonomista Marek Łangalis z Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: Polska ma przeznaczyć około 6 miliardów euro jako pożyczkę dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który organizuje nowy pakiet pomocowy dla krajów strefy euro. Jak Pan to ocenia?

Marek Łangalis: Ten pomysł jest chory, bez względu na to, czy Polska da dwa miliardy, czy dziesięć. Pakiet, w którym mamy uczestniczyć, ma iść na spłatę odsetek dwóch czy trzech państw europejskich, które żyły ponad stan. Jest to więc pośrednio wynagradzanie państw za życie ponad stan. Nie widzę żadnego uzasadnienia, dla którego państwo cztery razy biedniejsze ma się dokładać do państwa bogatego.

Jak Pan ocenia formę udziału w tym pakiecie?

Forma pożyczki z banku centralnego, przekazanie rezerw walutowych również oceniam źle. Przeznaczenie sześciu miliardów euro na potrzeby MFW oznacza, że każdy pracujący Polak wyda na to ponad półtora tysiąca złotych rocznie. Jak wytłumaczyć cięcia, które się robi w Polsce, skoro dopłacamy Włochom, czy Grekom do ich życia ponad stan. To nie ma żadnego uzasadnienia.

Jak powinniśmy postąpić?

Powinniśmy się zachować jak Wielka Brytania czy Czesi, którzy zapowiedzieli, że nie będą uczestniczyć w tym projekcie.

Może jednak są jakieś plusy rozwiązań proponowanych przez Unię?

Trzeba przede wszystkim zbilansować budżet, a nie szastać cyferkami. Potem okaże się, że nasze zadłużenie jest znacznie większe. Trzeba się porządnie wziąć do roboty i zacząć reformy wydatkowe. W Polsce istnieje cała masa bezsensownych wydatków. Tracimy na tym miliardy złotych. Trzeba przestać myśleć, że państwo coś tworzy. Państwo tylko wydaje, przeznacza na konsumpcje. Należy zmniejszać sferę działalności państwa i dać ludziom żyć.

Co Pana zdaniem stoi za deklaracją rządu, by włączyć się w pakiet pomocowy oraz zwiększyć restrykcje finansowe?

Nie wiem, dlaczego zdecydowano się na to. To zupełnie bezsensowny pomysł. Nie wiem, czemu polskie władze chcą się w to pchać. Widocznie widzą w tym jakiś cel. Może liczą, że wzrośnie prestiż Polski dzięki temu. W ustach polityków wciąż słychać przekonanie, że musimy być w centrum wydarzeń. Jeśli jednak strefa euro bankrutuje, po co mamy być w centrum wydarzeń. Powinniśmy stać z boku i się przyglądać. Czy człowiek odczuwa dyskomfort, że nie jest w centrum walącego się wieżowca? Wątpię, dlatego nie wiem, po co się tam pchamy. Wydaję mi się, że nawet lepiej, jeśli nie będziemy w centrum.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook