Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: System emerytalny się wali

11.05.2012

O systemie emerytalnym oraz zmianach uchwalonych przez Sejm portal Stefczyk.info rozmawia z ekonomistą Markiem Łangalisem, ekspertem Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: Sejm podjął decyzję o wydłużeniu wieku emerytalnego. Jak Pan to ocenia?

Marek Łangalis: System emerytalny w Polsce się wali. Dramatyczny kryzys widać od paru lat. Najbardziej szkodliwym czynnikiem dla jego kondycji są przepisy dotyczące przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Są grupy społeczne w kraju, które mogą pracować kilkanaście lat i przechodzą na emeryturę. Inne grupy mogą pracować o kilka czy kilkanaście lat krócej niż pozostali.

Czym to skutkuje?

To spowodowało, że w 2010 roku średni wiek przejścia na emeryturę kobiet w skali całego kraju wyniósł 56 lat, a mężczyzn 60 lat. To mniej niż ustawowy wiek emerytalny. W służbach mundurowych widać było natomiast inne dziwne praktyki. W ostatnim roku służby rozdawano awanse tylko po to, by funkcjonariusz miał lepsze świadczenia. To prowadziło do sytuacji, w której 40-letni emeryt mógł pobierać wysokie świadczenia emerytalne, i to nawet przez następne 40 lat swojego życia. System pozwalający na takie rozwiązania jest nie do utrzymania.

Czy rozwiązania PO coś zmieniają?

Nie. Platforma zamiast system naprawić, zamiast wprowadzić prawdziwą reformę i zrównać system dla wszystkich, zachowuje złe rozwiązanie, jedynie wydłużając okres pracy. Warto również pamiętać, że biorąc pod uwagę możliwości państwa, świadczenia w Polsce są na niezłym poziomie. Dwójka emerytów ma często de facto więcej pieniędzy niż dwie osoby wychowujące kilkoro dzieci. Emeryci w przeliczeniu na osobę są drugą grupą społeczną, jeśli chodzi o bogactwo. Tak mówią zestawienia i porównania.

Słychać głosy, że wiek emerytalny być może należy podnieść, ale wcześniej potrzebne są inne zmiany

Przed rozpoczęciem debaty o wydłużeniu wieku emerytalnego należy znieść przywileje emerytalne. Obecne przepisy są kuriozalne. Weźmy np. kierowcę transportu publicznego. Kierowca autobusu jeżdżący w państwowej firmie może przejść na wcześniejszą emeryturę, ale już taki sam kierowca jeżdżący dla „prywaciarza” nie ma takiego prawa. Dlaczego w tej sprawie ma znaczenie, dla kogo się pracuje? Mamy takie absurdy.

Jednak są zawody, w których nie można pracować długo

Nie ma uzasadnienia, żeby 40-letni człowiek przestawał pracować. Nie ma obecnie tak szkodliwych warunków pracy w żadnym zawodzie. Ci, którzy pracują w szkodliwych warunkach, powinni się przekwalifikowywać i pracować dalej. Rząd musi ukrócić przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. W policji czy wojsku jest wielu zasiedziałych ludzi, którzy od lat pracują przy biurku. Dlaczego oni mają mieć wcześniejszą emeryturę?

Nikt nie powinien jej mieć?

Specjalnie traktowani mogliby być jedynie weterani wojenni - ludzie służący na misjach wojskowych i – ewentualnie – ci policjanci, którzy biorą bezpośrednio udział w akcjach przeciwko przestępcom. Nie znajduję uzasadnienia, by inne grupy miały w tej sprawie przywileje. Dopóki rząd ich nie zlikwiduje, nie powinniśmy w ogóle zajmować się podnoszeniem wieku emerytalnego.

W czyim interesie PO to więc robi?

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć przywołując dokument Komisji Europejskiej. Ona wydała jakiś czas temu „Białą księgę”. Proponuje w niej, by państwa członkowskie podnosiły wiek emerytalny do 67. roku życia. Donald Tusk podejmuje taką inicjatywę, jako pierwszy po opublikowaniu tego materiału. Robi to, choć Komisja niczego nie nakazuje, tylko zaleca.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook