Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Spirala zadłużenia będzie się zaciskać

10.09.2013

Rozmowa z ekonomistą, Markiem Łangalisem, ekspertem Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: Ministerstwo Finansów opublikowało w lipcu dane dotyczące polskiego zadłużenia. Wynika z nich, że od lat widoczna jest stała tendencja wzrostowa - w czerwcu 2013 roku zadłużenie miało już ponad 800 mld złotych. Czy zadłużanie kraju zawsze jest niekorzystne?

Marek Łangalis: Faktem jest, że jedynie kilku państwom udaje się redukować zadłużenie. To jest m.in. Szwecja, Estonia, Singapur czy Hongkong. Oceniając to zjawisko można sytuację porównać z budżetem rodziny. Czy dobrze jest, by rodzina się zadłużała, z ojca na syna, z dziadka na wnuka? To nie jest dobre, że wnuk musi spłacać długi dziadka, syn ojca. Jeśli spojrzymy na państwo, jak na rodzinę, to mechanizm jest podobny. Nasze dzieci, a może i nasze wnuki, będą musiały spłacać długi i odsetki od długów. To nie jest dobre.

Jednak wiele środowisk popiera zadłużenie.

Zwolennicy zadłużania mówią, że dzięki zadłużeniu jesteśmy w stanie zbudować, sfinalizować inwestycje, które będą służyć pokoleniom. Należy jednak pamiętać, że za pożyczone środki nie tylko buduje się drogi, czy mosty, ale również niepotrzebne rzeczy. W Elblągu np. powstał inkubator przedsiębiorczości za kilkadziesiąt milionów złotych. I w nim nie ma przedsiębiorców. Takich inicjatyw można wymienić wiele. W Węgorzewie powstała np. marina jachtowa za trzy miliony złotych. Tam jest miejsce na kilka jachtów. Ekonomiczne uzasadnienie żadne, ale burmistrz uznał, że skoro są pieniądze Unii, to trzeba robić.

Czy fakt, że my się zadłużamy i budujemy zacznie kiedyś procentować?

Słowo procentować jest tu na miejscu. Procenty idą jak najbardziej. I na tym korzystają oczywiście jakieś grupy w londyńskim City, czy w Nowym Jorku. Tam procentuje nasz dług. Zapewne procentuje też u ministra finansów. Domyślam się, że gdy przestanie on być ministrem znajdzie jakąś dobrą pracę właśnie w tych instytucjach, w których najchętniej się zadłuża. To oznacza, że jest jakaś grupa, która jest zainteresowana, by nasz dług wciąż przyrastał. Zadłużenie Polski jest wciąż na poziomie bezpiecznym dla kraju. Nam nie zagraża bankructwo, więc utrzymywanie takiego poziomu zadłużenia jest w interesie kilku grup na świecie. Szczególnie, że Polska jest dość dobrym i dużym klientem zagranicznych inwestorów. Warto również pamiętać, że długi zaciągane w kraju często są brane w bankach będących w kraju, ale już zyski nie są polskie.

Polska zyskuje na tym cokolwiek?

Zadłużanie oznacza, że w Polsce będą musiały rosnąć podatki, spirala zadłużenia będzie się zaciskała. Z czasem w państwie będzie coraz mniej pieniędzy na inne cele. Nie widać więc pozytywów płynących z faktów, że dług Polski rośnie.

Gdyby Pan został ministrem finansów co by Pan zrobił? Polska jest skazana za dług?

Trzeba zwyczajnie przyjąć takie zasady, jakie przyjmują Niemcy - zero zadłużania zarówno przez rząd, jak i w samorządach. Obecnie Niemcy będą mieli jedynie możliwość zadłużania się na poziomie 0,25 proc. PKB. To jest margines na pomyłki księgowe. Można prowadzić inną politykę, można się nie zadłużać. Wystarczy tego zakazać i wtedy polskie długi zostaną spłacone w przeciągu kilkunastu lat. To oznacza, że kraj będzie bez długu. Jednak, żeby szukać tego rodzaju oszczędności, trzeba rozłożyć odpowiedzialność za politykę finansową. Jedna osoba nie może być odpowiedzialna za to, co dzieje się w 38-milionowym kraju. Urzędnicy muszą mieć nakazane, by zbilansować wydatki i przychody. W administracji i rządzie pracują ludzie wykształceni, powinni więc sobie z tym poradzić. Tu nie ma co wymyślać i stosować półśrodki. Trzeba wprowadzić sztywną regułę: koniec zadłużania.

Struktura polskiego długu jest niepokojąca? Dużą część stanowi dług zagraniczny

Kilka lat temu resort finansów oraz resort pracy chciały przeprowadzić kampanię społeczną, która zachęcała do zaciągania długów w walucie, w której się zarabia. Szybko się jednak z tego wycofało, ponieważ nie korespondowało to z tym, co dzieje się na najwyższych szczeblach władzy. Rząd zaciągał kredyty w obcej walucie, co jest niekorzystne. Zarówno obywatele, jak i minister finansów nie powinien się zadłużać w walutach zagranicznych. Obecny poziom zadłużenia zagranicznego Polski nie jest groźny. Gdyby jednak doszło do zapaści złotówki, sytuacja mogłaby się odmienić. Wtedy nawet obecnie zagraniczne zadłużenie mogłoby być groźne.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook