Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Rząd sięgnie po pieniądze przedsiębiorców?

13.02.2012

Rząd rozważa obliczanie składek do ZUS w związku z wysokością dochodów przedsiębiorców. Głównym powodem tego działania jest chęć podniesienia zysków – mówi portalowi Stefczyk.info ekonomista Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: Rząd rozważą zmiany w systemie obliczania składek do ZUS, odprowadzanych przez przedsiębiorców. Mieliby oni płacić w zależności od wysokości dochodów, a nie jak dziś ryczałtowo około 900 złotych. To słuszny kierunek zmian?

Marek Łangalis: Każde podniesienie podatków nie jest słusznym kierunkiem. Szczególnie, gdy jest wiele do zrobienia w wydatkach państwa. Taka sytuacja zachodzi w Polsce. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na dysproporcje między płacami w sektorze publicznym a sektorze prywatnym. W sektorze publicznym, wbrew temu co się mówi, zarobki są wyższe o około 30 procent. Tam nie obowiązują zasady rynkowe.

Z czego to wynika?

Płace są przyznawane w wyniku decyzji politycznych. One są więc zawyżone, żeby przekupić wyborców. Wiadomo również, że są nadwyżki zatrudnienia w tym sektorze. Występują trzynastki itd. Ktoś przecież musi to finansować. Rząd uznał, że mogą to być przedsiębiorcy.

To kolejny cios w tę grupę

Tak, ostatnio podniesiona została składka rentowa po stronie pracodawców. Teraz rząd rozważa obliczanie składek w związku z wysokością dochodów. Głównym powodem tego działania jest chęć podniesienia zysków z tych składek.

Taka zmiana będzie odczuwalna?

Dobrze zarabiający przedsiębiorca – taki, który zarabia około trzech średnich krajowych – będzie musiał oddać rocznie około 18 tysięcy złotych więcej niż dotychczas. Jednak on nie zyska nic w zamian. Jak policzył ZUS, przedsiębiorcy są najdłużej pracującą grupą zawodową. Oni nie mają żadnych wcześniejszych emerytur. Ponad 97 procent przedsiębiorców przechodzi na emeryturę w ustawowym wieku lub później. To jest niespotykane w żadnej innej grupie zawodowej.

Na jaką emeryturę oni mogą potem liczyć?

Na dosyć niską. One są mniejsze niż średnia. To nie jest tak, że przedsiębiorcy odkładają na jakąś wysoką emeryturę. Obecna pomysły rządu nie wynikają z chęci zwiększenia świadczeń dla przedsiębiorców. To po prostu chęć sięgnięcia do kieszeni, w której rząd spodziewa się znaleźć pieniądze.

Przedsiębiorcy to również pracodawcy. Jak podniesienie składki będzie wpływało na gospodarkę, poziom zatrudnienia?

To będzie bardzo zła wiadomość dla gospodarki. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto zrobi lepszy użytek z 18 tysięcy złotych rocznie, o które wzrośnie odciążenie przedsiębiorcy (dobrze zarabiającego). Czy zrobi to przedsiębiorca inwestując w swoją firmę oraz miejsca pracy, czy rząd, który przeznaczy to na jeszcze wyższe płace w sektorze publicznym? Odpowiedź wydaje się oczywista. To przedsiębiorca będzie lepiej wiedział, co z tymi pieniędzmi zrobić. Rząd je tylko zmarnuje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook