Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Problemy Citigroup uruchomią efekt domina

22.06.2012

O ostatnich decyzjach agencji ratingowej, stanie sektora bankowego w Polsce i Europie portal Stefczyk.info rozmawia z ekonomistą Markiem Łangalisem, ekspertem Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: Agencja Moody's obniżyła rating 15 banków. Najbardziej na obniżce ucierpiały dwa amerykańskie banki - Bank of America i Citigroup. Czy doniesienia i zmiany w ratingach są istotne?

Marek Łangalis: Trudno dziś wyrokować w tej sprawie. Ratingi mogą być istotnym czynnikiem. Jednak z drugiej strony to często zależy od tego, co dzieje się w zarządach, od tego, kto kogo odwołał, od tego, kto kogo zatrudnił. Często ratingi zależą od tego, jak jakaś agencja odnosi się do danej decyzji. Decyzje nawet w marginalnym kraju mają wpływ na to. Generalnie wszystko powariowało.

Na co te notowania mają wpływ?

One są istotne, ponieważ banki między sobą pożyczają pieniądze. Jeśli widzą ratingi słabe, pożyczają sobie na innych warunkach, działają ostrożniej. Być może obecna obniżka jest odpowiednia, ponieważ np. Citi od dawna ma problemy. Może więc ostatnia decyzja Moody's jest słuszna. To pokazuje, że kłamstwo nie popłaca. Dobrze, że agencje tego jeszcze czasem pilnują.

Jak te notowania mogą wpływać na działania państw w walce z kryzysem?

To, co się znajduje w bankach, jest depozytem klientów. To są pieniądze obywateli. Jest czymś oczywistym, że banki nie mają pokrycia całości tych depozytów. Jeśli więc będą miały naprawdę poważne problemy, to zobowiązania przejmie państwo. To ono będzie musiało wypłacić te środki, na tyle na ile pozwolą na to rezerwy. Obecnie jednak gwarancje te są i tak niewiarygodne. Państwo też nie będzie miało na wypłatę. To ma istotne znaczenie. Citi jest jedną z najważniejszych instytucji finansowych świata. Jeśli ona będzie miała poważne problemy, natychmiast zobaczymy efekt domina. Kłopoty rozleją się po wielu krajach i będą poważnym ciosem.

Rating to sygnał do kogo?

Spadek ratingu to sygnał, że w danym banku coś się dzieje nie tak, że trzeba obserwować, co się w nim dzieje. To powinno skłaniać również klientów do tego, by sceptyczniej podchodzili do usług takiej firmy. Mówię oczywiście o dużych inwestorach. Słabszy rating będzie również skutkował tym, że bank będzie oferował klientom gorsze warunki, ponieważ sam musi pożyczać na rynku pieniądze na gorszy procent. To sygnał dla wielu stron.

Ostatnio w mediach można było przeczytać o wyprowadzaniu pieniędzy z Polski przez oddziały banków zagranicznych. O czym to świadczy?

Komisja Europejska do końca czerwca nakazała bankom, by miały 9-procentowe pokrycie kapitału zobowiązań. Niektóre banki miały z tym problem. Szczególnie w Europie południowo-zachodniej. Dwa banki w Polsce, których właścicielem są banki włoski i hiszpański, musiały wypłacić hojne dywidendy swoim centralom. To była wypłata dywidendy akcjonariuszom. UniCredit i Sandanter miały problemy, więc ściągały należne im środki z różnych rynków, w tym z Polski.
Rozmawiał TK

[Fot. Sxc.hu]

Czytaj też:

Tną ratingi polskich banków

BZ WBK na granicy oceny śmieciowej

Agencja Moody's obniżyła rating 15 banków

Obniżony rating Citi HandlowyWarto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook