Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Porównanie z Gierkiem jest uzasadnione

07.09.2012

Można nie zapłacić emerytom, można zrobić skok na OFE, ale odsetki od zadłużenia trzeba płacić zawsze - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.Info Marek Łangalis, ekonomista z Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.Info: Dzisiejsza prasa przynosi informację o tym, że ostatnia transza długu zaciągniętego przez Edwarda Gierka będzie spłacona dopiero pod koniec października. Wielu ekonomistów porównuje ówczesne czasy do dzisiejszych. Czy takie porównania są uprawnione?

Jest uprawnione przynajmniej z kilku względów. Po pierwsze – inwestycje państwowe są bardzo często nietrafione i zupełnie niepotrzebne – tak było za Edwarda Gierka, tak jest też za Donalda Tuska. Buduje się wielkie stadiony, których – może poza poznańskim – nie udaje się wypełnić nawet w połowie na meczach ligowych, a na Stadionie Narodowym nawet tego typu spotkania nie są rozgrywane. Będą one tak po prostu stały i będzie trzeba do nich co roku dopłacać z państwowych pieniędzy. Jeżeli chodzi o drogi, to budujemy je bardzo drogo, za które i tak zresztą trzeba zapłacić przy wjeździe. Poza tym firmy, które brały udział w największych przetargach jakimś dziwnym trafem nagle poupadały – nie wiadomo, czy to było zamierzone czy nie. Fakt jest taki, że wraz z tymi spółkami zniknęły z rynku pieniądze. Porównanie z czasami Gierka jest uzasadnione – może co prawda nie budujemy wielkich państwowych przedsiębiorstw, aczkolwiek jak przyjdzie do budowy elektrowni atomowej, to i takie porównanie będzie uprawnione.

A czy można porównać skalę zadłużenia, jakie zaciągnął Edward Gierek do tego, jak zadłuża nas premier Tusk? Długi Gierka spłacaliśmy 32 lata…

Mając na myśli ten bilion złotych długu, który mamy jako państwo (i który był zaciągnięty od początku III RP), to tych pieniędzy nie będziemy spłacać 30 lat, ale o wiele dłużej. Poza tym nie ma woli politycznej, by je spłacać – będziemy je raczej bez końca rolować, czyli zaciągać nowe pożyczki na spłatę starych. Dzisiaj mówiąc o zadłużeniu nie mówi się o liczbach, ale o relacji do PKB, ale czym jest to PKB? To nie majątek państwowy, ale coś, co wytwarza cała gospodarka w Polsce. Gdy przyjdzie wierzyciel, to wyjściem znów będzie dokręcenie śrub obywatelom poprzez podwyższenie kolejnych podatków, bo od spłaty odsetek uciec się nie da. Można nie zapłacić emerytom, można zrobić skok na OFE, ale odsetki od zadłużenia trzeba płacić zawsze.

A czy w ogóle musimy spłacić ten dług? Inne kraje też są zadłużone, czasem bardziej niż Polska. Czy przyjdzie moment, gdy trzeba będzie płacić, a nie rolować?

Myślę, że banki nie są zainteresowane, by ten dług był spłacony, bowiem żyją dobrze z odsetek, które są w miarę pewne. Tego długu być może nie będzie trzeba spłacać, tylko rolować go w nieskończoność.

Naiwnie pytając: skoro go nie spłacimy, to może nie jest on problemem?

Sam dług nie jest dużym problemem, ale są nim odsetki. Przy bilionie złotych długu, bo tyle według moich szacunków wynosi dziś zadłużenie Polski, odsetki wynoszą powyżej 50 miliardów złotych. To jest większa kwota niż te przeznaczane na policję, wojsko czy urzędników. To mniej więcej jest skala problemu, dlatego bez zwątpienia nie można go zbagatelizować.

Ile tak naprawdę wynosi dług? Czy pewnym odniesieniem może być postawiony przez Leszka Balcerowicza zegar, który stoi w centrum Warszawy? Pana dane wskazują na bilion, jeszcze inne dane są MF. Komu wierzyć?

Mam nadzieję, że jest ktoś w Polsce, kto wie, ile naprawdę wynosi zadłużenie Polski. Ten kto to wie będzie tę tajemnicę trzymał dla siebie. Minister finansów dokonuje różnych sztuczek księgowych, by dane były jak najlepsze. Przykładem jest Krajowy Fundusz Drogowy, który emituje obligacje za które budowane są drogi, a których nie wlicza się w statystyki związane z długiem. Podobnie sprawa wygląda w samorządach, powołując spółki komunalne, które realizują zadania gminy, a dzięki temu ich zadłużenia można nie wpisywać w zadłużenie gminy. Obchodzi się dzięki temu ustawę o finansach publicznych, która nakłada na samorządy ograniczenie zadłużenia do 60% przychodów gminy. Każdy kombinuje jak może, ale może przyjść taki moment, gdy Polska nie będzie w stanie zapłacić wszystkich odsetek. Wtedy, jak w przypadku Grecji, dowiemy się, ile naprawdę wynosi zadłużenie naszego kraju. Moje szacunki obliczają je na ok. bilion złotych. Jakie działania powinien podjąć rząd? Wystarczy przestać zaciągać nowe pożyczki, a wtedy stare mozolnie, krok po kroku będą spłacane. 

not. sv

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook