Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łangalis: Politycy mówią bzdury

05.12.2011

Poza strefą euro i Europą Polska nie ma szans na dobrobyt. Trzeba szybko przyjąć wspólną walutę, by być w centrum wydarzeń. Inaczej Polska nie ma szans – w tym duchu przemawiają dziś do Polaków członkowie rządu. Chcą wyjaśnić opinii publicznej, dlaczego Polska powinna popierać federalizację Unii Europejskiej. O ocenę tego sposobu rozumowania portal Stefczyk.info poprosił ekonomistę Marka Łangalisa, eksperta Instytutu Globalizacji:

Czy krowy przestaną dawać mleko, bo nie są w strefie euro? A może zaczną dawać więcej mleka jak do niej wejdziemy? Czy fryzjerzy przestaną strzyc? Orlen przestanie sprzedawać paliwo? Nie wiem, skąd politycy biorą takie bzdurne wypowiedzi. Może dlatego są politykami.

Takie myślenie to bzdura. Ludzie będą dalej pracować, będą się uczyć. Bez względu na to, czy Polska wejdzie do strefy euro, czy nie. Polakom nie odechce się pracować, jak do euro nie wejdziemy. Polskie problemy się raczej spotęgują, jeśli przyjmiemy wspólną walutę. Nasza polityka monetarna będzie podrzędna względem instytucji z Frankfurtu nad Menem.

Jak słyszę podobne wypowiedzi polityków, zawsze zastanawiam się, co oni mają na myśli. Jeszcze do tego nie doszedłem. Sądzę, że zrozumieć to może jedynie pacjent szpitala psychiatrycznego. Nie ma żadnych wątpliwości, że strefa euro jest tworem politycznym. Politycy oczywiście będą bronić swojego dzieła. Jednak sposób, w jaki to robią, ośmiesza inteligencję tych, do których się zwracają.

Oczywiście upadek strefy euro w krótkim okresie będzie dla nas szokiem. Rynki finansowe, czyli grupa bankierów, będzie się próbowała odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tak samo było po upadku Związku Sowieckiego. Też był chwilowy szok. W Polsce mieliśmy wtedy gospodarkę na minusie. Nie zmieni się jednak esencja gospodarki. Ludzie będą pracować, będą produkować, będą sprzedawać. Zamiast euro pojawi się marka niemiecka, frank francuski, czy coś innego. Po szoku wszystko wróci do normalności, czyli sytuacji, w której każde państwo kształtuje swoją politykę monetarną.

not saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. boj 30.03.2017

  "wSieci": Bój o MSZ

  Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

 2. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 3. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 4. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 5. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 6. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 7. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

 8. Internet700x40013-2017 29.03.2017

  "wSieci": Kwaśne ciacho Makłowicza

  Dorota Łosiewicz pisze o aferze rozpętanej przez Roberta Makłowicza.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook