Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łangalis: Politycy mówią bzdury

05.12.2011

Poza strefą euro i Europą Polska nie ma szans na dobrobyt. Trzeba szybko przyjąć wspólną walutę, by być w centrum wydarzeń. Inaczej Polska nie ma szans – w tym duchu przemawiają dziś do Polaków członkowie rządu. Chcą wyjaśnić opinii publicznej, dlaczego Polska powinna popierać federalizację Unii Europejskiej. O ocenę tego sposobu rozumowania portal Stefczyk.info poprosił ekonomistę Marka Łangalisa, eksperta Instytutu Globalizacji:

Czy krowy przestaną dawać mleko, bo nie są w strefie euro? A może zaczną dawać więcej mleka jak do niej wejdziemy? Czy fryzjerzy przestaną strzyc? Orlen przestanie sprzedawać paliwo? Nie wiem, skąd politycy biorą takie bzdurne wypowiedzi. Może dlatego są politykami.

Takie myślenie to bzdura. Ludzie będą dalej pracować, będą się uczyć. Bez względu na to, czy Polska wejdzie do strefy euro, czy nie. Polakom nie odechce się pracować, jak do euro nie wejdziemy. Polskie problemy się raczej spotęgują, jeśli przyjmiemy wspólną walutę. Nasza polityka monetarna będzie podrzędna względem instytucji z Frankfurtu nad Menem.

Jak słyszę podobne wypowiedzi polityków, zawsze zastanawiam się, co oni mają na myśli. Jeszcze do tego nie doszedłem. Sądzę, że zrozumieć to może jedynie pacjent szpitala psychiatrycznego. Nie ma żadnych wątpliwości, że strefa euro jest tworem politycznym. Politycy oczywiście będą bronić swojego dzieła. Jednak sposób, w jaki to robią, ośmiesza inteligencję tych, do których się zwracają.

Oczywiście upadek strefy euro w krótkim okresie będzie dla nas szokiem. Rynki finansowe, czyli grupa bankierów, będzie się próbowała odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tak samo było po upadku Związku Sowieckiego. Też był chwilowy szok. W Polsce mieliśmy wtedy gospodarkę na minusie. Nie zmieni się jednak esencja gospodarki. Ludzie będą pracować, będą produkować, będą sprzedawać. Zamiast euro pojawi się marka niemiecka, frank francuski, czy coś innego. Po szoku wszystko wróci do normalności, czyli sytuacji, w której każde państwo kształtuje swoją politykę monetarną.

not saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook