Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Politycy mówią bzdury

05.12.2011

Poza strefą euro i Europą Polska nie ma szans na dobrobyt. Trzeba szybko przyjąć wspólną walutę, by być w centrum wydarzeń. Inaczej Polska nie ma szans – w tym duchu przemawiają dziś do Polaków członkowie rządu. Chcą wyjaśnić opinii publicznej, dlaczego Polska powinna popierać federalizację Unii Europejskiej. O ocenę tego sposobu rozumowania portal Stefczyk.info poprosił ekonomistę Marka Łangalisa, eksperta Instytutu Globalizacji:

Czy krowy przestaną dawać mleko, bo nie są w strefie euro? A może zaczną dawać więcej mleka jak do niej wejdziemy? Czy fryzjerzy przestaną strzyc? Orlen przestanie sprzedawać paliwo? Nie wiem, skąd politycy biorą takie bzdurne wypowiedzi. Może dlatego są politykami.

Takie myślenie to bzdura. Ludzie będą dalej pracować, będą się uczyć. Bez względu na to, czy Polska wejdzie do strefy euro, czy nie. Polakom nie odechce się pracować, jak do euro nie wejdziemy. Polskie problemy się raczej spotęgują, jeśli przyjmiemy wspólną walutę. Nasza polityka monetarna będzie podrzędna względem instytucji z Frankfurtu nad Menem.

Jak słyszę podobne wypowiedzi polityków, zawsze zastanawiam się, co oni mają na myśli. Jeszcze do tego nie doszedłem. Sądzę, że zrozumieć to może jedynie pacjent szpitala psychiatrycznego. Nie ma żadnych wątpliwości, że strefa euro jest tworem politycznym. Politycy oczywiście będą bronić swojego dzieła. Jednak sposób, w jaki to robią, ośmiesza inteligencję tych, do których się zwracają.

Oczywiście upadek strefy euro w krótkim okresie będzie dla nas szokiem. Rynki finansowe, czyli grupa bankierów, będzie się próbowała odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tak samo było po upadku Związku Sowieckiego. Też był chwilowy szok. W Polsce mieliśmy wtedy gospodarkę na minusie. Nie zmieni się jednak esencja gospodarki. Ludzie będą pracować, będą produkować, będą sprzedawać. Zamiast euro pojawi się marka niemiecka, frank francuski, czy coś innego. Po szoku wszystko wróci do normalności, czyli sytuacji, w której każde państwo kształtuje swoją politykę monetarną.

not saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook