Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Można się spodziewać najgorszego

19.01.2013

Rozmowa z ekonomistą Markiem Łangalisem, twórcą pierwszego zegara polskiego długu publicznego, ekspertem Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: W piątek GUS opublikował dane dotyczące wyników gospodarki w grudniu 2012 roku. Komentatorzy wskazują przede wszystkim na dane dotyczące produkcji przemysłowej, która rok do roku spadła o ponad 10 procent. O czym świadczą wyniki tego wskaźnika?

Marek Łangalis: Wyniki dotyczące produkcji przemysłowej pokazują ogólny stan gospodarki. Jest ona najbardziej miarodajnym wskaźnikiem, ponieważ, żeby coś wyprodukować trzeba zwiększyć inwestycje, zwiększyć dochody itd. To ma bardzo duże przełożenie na stan gospodarki, również dlatego, że w sektorze przemysłowym zatrudniona jest spora część pracowników. Jeśli więc w przemyśle coś się dzieje, automatycznie do jego wyników dostosowują się inne sektory działalności gospodarczej. To dlatego warto obserwować głównie to, co się dzieje w przemyśle.

Dane pokazujące spadek wyników produkcji to dla pana zaskoczenie?

Nie do końca. Ja prowadzę działalność gospodarczą nastawioną na przemysł. O sygnałach dotyczących poważnych problemów w produkcji przemysłowej słyszałem już od połowy 2012 roku. To, co opublikował GUS, jedynie obrazuje te negatywne trendy. W grudniu widać było duże załamanie. Gdy rozmawiam z ludźmi zatrudnionymi w przemyśle to widzę, że nie są oni optymistycznie nastawieni do tego, co będzie się działo w tym roku. Liczba zamówień jest wyraźnie mniejsza. Ich zdaniem należy oczekiwać, że to będzie się utrzymywało.

Jaki będzie według pana ten rok?

Liczę na to, że nie będzie w Polsce poważnego załamania. Jednak należy zaznaczyć, że kilka (3-4) lat temu mieliśmy w Polsce boom inwestycyjny napędzany głównie pieniędzmi publicznymi. Państwo się zadłużało, aby inwestować. To zostało sztucznie rozdymane, a obecnie widać, że następuje korekta. Trudno powiedzieć, co z tego wyjdzie. W mojej ocenie można się spodziewać tego, co najgorsze. Szczególnie, że w ostatnim czasie nie były podejmowane żadne decyzje, by ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Widać było nawet ruchy odwrotne, jak choćby podniesienie składki rentowej. Każde działanie ma jakieś skutki. I my obecnie je widzimy.

W tym roku można się spodziewać jakiś ułatwień?

W tym roku wprowadzono od stycznia jedno z kluczowych rozwiązań, które powinno funkcjonować w Polsce od lat. To jest jedno z lepszych posunięć tego rządu w ostatnich 5 latach. Mówię o możliwości rozliczania się firm metodą kasową. Po zmianie przedsiębiorcy mogą się rozliczać z fiskusem dopiero, gdy otrzymają pieniądze. Ta zmiana nie kosztowała rządu w żaden sposób, ale to wprowadza przejrzystość w rozliczeniach. Odpowiedź na pytanie, co ten rząd mógłby zrobić, rodzi pewne trudności. Przy obecnej sytuacji budżetowej i obecnym rządzie nie ma co liczyć na obniżenie podatków. To na pewno. Państwo powinno się wycofywać z gospodarki, tymczasem rząd ogłosił projekt „Polskie Inwestycje”. W mojej ocenie nic głupszego w tym momencie nie można było wymyślić.

Dlaczego? Wiele osób wskazuje, że to pozytywny projekt...

Nie znam państwa, które poprzez państwowe inwestycje wzbogaciłoby się. Nie potrafię, poza Koreą, przytoczyć żadnego przykładu takiej sytuacji. Tam jednak poza pieniędzmi państwowymi było również dużo inwestycji zagranicznych, głównie amerykańskich. Poza tym państwem nie znam przykładu, by inwestycje z kasy państwa mogły być motorem napędowym gospodarki. Wydaje się, że ten program jest obliczony na obsadzenie nowych stanowisk i udawanie, że coś się dzieje. Ten projekt wielkiego sukcesu nie odniesie tak samo jak i europejskie inwestycje w kraju. Rząd powinien się wycofać z gospodarki, zredukował biurokrację, obniżyć podatki i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak to są mrzonki.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook