Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: Kraje euro w spirali zadłużenia

15.01.2012

Prawdopodobnie znów usłyszymy o obniżce wiarygodności kredytowej państw euro. Dopóki kraje nie przeprowadzą systemowych reform, ich wiarygodność będzie spadała – mówi portalowi Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji, twórca pierwszego licznika długu publicznego Polski.

Stefczyk.info: Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła rating dziewięciu krajom strefy euro, m.in. Francji i Austrii. Zaskoczyło to Pana?

Marek Łangalis: Nie, zupełnie. Ratingi obniżono krajom, o których dawno wiadomo było, że będą miały problemy ze spłatą zadłużenia. Poprzedni rok oraz obecny nie poprawią ich sytuacji. To skutkuje obniżeniem wiarygodności kredytowej. To jest powiedzenie tego, co każdy podskórnie przeczuwał od dawna.

Czy to powinno nas niepokoić?

Dopóki Niemcom nie obniżony zostanie rating, nie powinniśmy się martwić. Nasz eksport jest związany z sytuacją Niemiec, więc wtedy możnaby było się niepokoić. Oczywiście problemy strefy euro mogą mieć jakieś przełożenie na polską gospodarkę. Na pewno obniżenie ratingów osłabi kurs złotego, ale z tego eksporterzy raczej się ucieszą.

Agencje ratingowe są prywatnymi firmami. Możemy mieć do czynienia z jakąś grą polityczną, obliczoną na osłabienie konkretnych gospodarek?

Wątpię. Ratingi są przygotowywane dla banków, które są zainteresowane kupnem obligacji. Gdyby agencje swoimi ratingami prowadziły jaką formę walki politycznej banki przestałyby się nimi interesować. Gdyby Komisja Europejska zbudowała własną agencję ratingową, która oceniałaby wiarygodność poszczególnych krajów, moglibyśmy mieć do czynienia z polityczną działalnością. Jednak dziś nie widzę takiego zagrożenia.

Czego Pan się spodziewa po ratingach w najbliższym czasie?

Teraz za pewne będziemy mieli chwilę spokoju. Zobaczymy, co się wydarzy w przeciągu pół roku. Prawdopodobnie później znów usłyszymy o obniżce wiarygodności kredytowej. Dopóki państwa nie przeprowadzą systemowych reform, ich wiarygodność będzie spadała. Tu są potrzebne głębokie reformy strukturalne, nie kosmetyka.

Czy państwa strefy euro, którym obniżono rating, wpadły już w spiralę zadłużenia?

One wpadły a nią dawno. W ciągu trzech, czterech lat znaczna część państw euro, poza Niemcami, ma mieć dług w wysokości nawet do 20 procent PKB. To potwornie wielkie pieniądze.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook