Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: minister Szczurek będzie lepiej liczył?

26.11.2013

Rozmowa z Markiem Łangalisem, ekonomistą, ekspertem Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: W czasie rekonstrukcji doszło do zmiany na stanowisku ministra finansów. Następcą Jacka Rostowskiego został Mateusz Szczurek, ekonomista z ING. Jest pan zaskoczony tą nominacją? Jak ją pan ocenia?

Marek Łangalis: Szczerze powiem, że jestem zaskoczony tą nominacją, ponieważ Mateusz Szczurek nie jest postacią szczególnie znaną. Obecnie należy dać mu szansę. Tak, jak napisane w Piśmie, "po owocach ich poznacie". Z oceną realnych skutków tej zmiany na razie trzeba poczekać, zapewne z pół roku. Dla mnie jednak niepokojące jest, że nowy minister pochodzi z rynków finansowych. On żyje więc trochę w wirtualnym świecie. Rynki są bardziej wirtualną gospodarką, a nie realną. Jednak, co z tego wyniknie - trzeba poczekać.

Gdzie może trafić Jacek Rostowski?

Warto patrzeć, gdzie on pójdzie pracować. Sądzę, że on dobrze wyląduje. Podejrzewam, że może to być londyńskie city.

Minister Szczurek wejdzie w buty poprzednika?

Na razie trudno przesądzać, jaką drogą on pójdzie. Wydaje się, że on będzie lepiej liczył niż poprzednik. Jednak z samego liczenia nic dobrego dla Polski nie wynika. Szczurek jest młody i można mieć nadzieje, że będzie bardziej uwzględniał potrzeby młodych i przestanie w tak dużej skali zadłużać Polskę. Poprzedni minister zapisze się w historii głównie tym, że zadłużył Polskę ponad miarę. Jeszcze nasze wnuki będą spłacać długi z czasów Rostowskiego.

Jak w kontekście tej zmiany oceniać reformę OFE, prowadzoną przez rząd?

Będzie paradoksem, że człowiek, którzy przychodzi z jednego z największych funduszy emerytalnych, będzie teraz pisał cyrograf na te fundusze. To chichot historii. Jestem zwolennikiem dawania wyboru ludziom. Oni powinni decydować, czy chcą być w ZUS czy OFE. Mam nadzieję, że tę reformę uda się dokończyć.

Na czym polega wirtualność rynków finansowych, o której pan mówił?

Ludzie z rynków finansowych często są zbyt wrażliwi na to, co rynki mówią, na to, jak jesteśmy oceniani. Co więcej, jeśli rynki finansowe się cieszą, to obywatele nie mają z czego się cieszyć. To bowiem nie jest dla nich dobry sygnał. Gdy rynki się cieszą, Polacy powinni łapać się za portfele.

Czym w pana ocenie powinien się zajmować minister finansów przed objęciem funkcji ministra? Skoro człowiek z rynków finansowych pana nie satysfakcjonuje...

Wolałbym, żeby ministrem był rolnik niż ktoś z rynków finansowych. Najlepsze reformy w Szwecji w latach 90., gdy kraj był na skraju załamania, przeprowadzały osoby niezwiązane z rynkami. Wolałbym więc, żeby ministrem został były przedsiębiorca, czy rolnik, ktoś kto ma pojęcie o rzeczywistej gospodarce. Wolę takich ludzi niż naukowców, czy osoby z rynków. Taka zmiana byłaby czymś rewolucyjnym. Inne kraje to stosowały i źle na takich nominacjach nie wyszły. Przydałby się Polsce ktoś, kto czuje realną gospodarkę.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook