Jedynie prawda jest ciekawa


Łangalis: minister Szczurek będzie lepiej liczył?

26.11.2013

Rozmowa z Markiem Łangalisem, ekonomistą, ekspertem Instytutu Globalizacji.

Stefczyk.info: W czasie rekonstrukcji doszło do zmiany na stanowisku ministra finansów. Następcą Jacka Rostowskiego został Mateusz Szczurek, ekonomista z ING. Jest pan zaskoczony tą nominacją? Jak ją pan ocenia?

Marek Łangalis: Szczerze powiem, że jestem zaskoczony tą nominacją, ponieważ Mateusz Szczurek nie jest postacią szczególnie znaną. Obecnie należy dać mu szansę. Tak, jak napisane w Piśmie, "po owocach ich poznacie". Z oceną realnych skutków tej zmiany na razie trzeba poczekać, zapewne z pół roku. Dla mnie jednak niepokojące jest, że nowy minister pochodzi z rynków finansowych. On żyje więc trochę w wirtualnym świecie. Rynki są bardziej wirtualną gospodarką, a nie realną. Jednak, co z tego wyniknie - trzeba poczekać.

Gdzie może trafić Jacek Rostowski?

Warto patrzeć, gdzie on pójdzie pracować. Sądzę, że on dobrze wyląduje. Podejrzewam, że może to być londyńskie city.

Minister Szczurek wejdzie w buty poprzednika?

Na razie trudno przesądzać, jaką drogą on pójdzie. Wydaje się, że on będzie lepiej liczył niż poprzednik. Jednak z samego liczenia nic dobrego dla Polski nie wynika. Szczurek jest młody i można mieć nadzieje, że będzie bardziej uwzględniał potrzeby młodych i przestanie w tak dużej skali zadłużać Polskę. Poprzedni minister zapisze się w historii głównie tym, że zadłużył Polskę ponad miarę. Jeszcze nasze wnuki będą spłacać długi z czasów Rostowskiego.

Jak w kontekście tej zmiany oceniać reformę OFE, prowadzoną przez rząd?

Będzie paradoksem, że człowiek, którzy przychodzi z jednego z największych funduszy emerytalnych, będzie teraz pisał cyrograf na te fundusze. To chichot historii. Jestem zwolennikiem dawania wyboru ludziom. Oni powinni decydować, czy chcą być w ZUS czy OFE. Mam nadzieję, że tę reformę uda się dokończyć.

Na czym polega wirtualność rynków finansowych, o której pan mówił?

Ludzie z rynków finansowych często są zbyt wrażliwi na to, co rynki mówią, na to, jak jesteśmy oceniani. Co więcej, jeśli rynki finansowe się cieszą, to obywatele nie mają z czego się cieszyć. To bowiem nie jest dla nich dobry sygnał. Gdy rynki się cieszą, Polacy powinni łapać się za portfele.

Czym w pana ocenie powinien się zajmować minister finansów przed objęciem funkcji ministra? Skoro człowiek z rynków finansowych pana nie satysfakcjonuje...

Wolałbym, żeby ministrem był rolnik niż ktoś z rynków finansowych. Najlepsze reformy w Szwecji w latach 90., gdy kraj był na skraju załamania, przeprowadzały osoby niezwiązane z rynkami. Wolałbym więc, żeby ministrem został były przedsiębiorca, czy rolnik, ktoś kto ma pojęcie o rzeczywistej gospodarce. Wolę takich ludzi niż naukowców, czy osoby z rynków. Taka zmiana byłaby czymś rewolucyjnym. Inne kraje to stosowały i źle na takich nominacjach nie wyszły. Przydałby się Polsce ktoś, kto czuje realną gospodarkę.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook