Jedynie prawda jest ciekawa


Kwiatkowski: Nie można karać za mówienie prawdy

09.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, Adamem Kwiatkowskim, inicjatorem posiedzenia ws. procesów przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

Stefczyk.info: Był Pan inicjatorem posiedzenia, na którym omawiana była sprawa procesów Krzysztofa Wyszkowskiego z Lechem Wałęsą. Można powiedzieć, że to zwykły spór prawny dwóch osób. A na posiedzeniu padały bardzo doniosłe słowa, o wolności słowa, o państwie prawa. Na czym polega istota omawianej sprawy?

Adam Kwiatkowski: Krzysztof Wyszkowski powiedział prawdę. Powiedział tę prawdę na podstawie dokumentów i faktów, z którymi ciężko dyskutować. Za tę prawdę spotyka go w Polsce kara. Sąd uznał, że Wyszkowski nie miał prawa mówić tego, co powiedział. I nakazał mu przeprosiny. To jest sytuacja, z którą w państwie demokratycznym, w państwie prawa nie powinniśmy mieć do czynienia. Ktoś kto mówi prawdę nie może być za to karany. Każdy musi mieć możliwość mówienia prawdy. Nawet jeśli z tą prawdą się nie zgadzamy. To posiedzenie wynikało również w związku z zaistnieniem nowych faktów w tej sprawie. Po decyzji sądu lustracyjnego w 2000 roku pojawiło się wiele nowych materiałów w tej sprawie. Również chcieliśmy poznać aktualny stan procesów Wyszkowskiego z Wałęsą. W styczniu odbędzie się kolejna odsłona. Chcieliśmy więc wesprzeć Krzysztofa Wyszkowskiego, chcieliśmy pokazać, że to nie tylko jego sprawa, że w walce o prawdę może on liczyć na parlamentarzystów.

Posiedzenie może zainteresować opinię publiczną.

Spotkaliśmy się również po to, by przypomnieć tę sprawę. Liczę na to, że odbiorcy mediów będą mogli przypomnieć sobie najważniejsze fakty. Relacja i przemówienie Krzysztofa Wyszkowskiego to przecież również lekcja historii.

O czym świadczy fakt, że państwo sankcjonuje karanie za mówienie prawdy? Co ta sprawa mówi o Polsce?

Jako przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. obrony wolności słowa, zaznaczam zawsze, że w normalnym państwie takiego zespołu być nie powinno. On nie powinien być potrzebny. Cała sprawa Wyszkowskiego świadczy o wielkim kryzysie państwa. Tym państwem nie rządzą takie reguły, jakie powinny. I dlatego te dwa zespoły podjęły ten temat i będą podejmowały każdą sprawę związaną z łamaniem wolności w Polsce.

Wiele faktów kompromituje procedury państwowe. Sławomir Cenckiewicz przypomniał, że sąd lustracyjny nie umiał nawet sprawdzić czy kluczowy świadek żyje.

Ten fakt jest kuriozalny i mówi o tym, co dzieje się w państwie. Nie może być tak, że sąd nie wie czy kluczowy świadek w procesie lustracyjnym Wałęsy żyje czy nie żyje. Sąd uznał i przyjął, że Edward Graczyk, o którego chodzi, nie żyje. Potem okazało się, że jest inaczej. To jest skandal. To również jest istotny przyczynek do tego, by postępowanie ws. lustracji Wałęsy powinno się odbyć na nowo. Skoro świadek kluczowy dla oceny tej sprawy jednak żyje, a nie był przesłuchiwany, to sprawa powinna się odbyć jeszcze raz.

Obecnie jest Pan posłem, był Pan urzędnikiem Kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego. Jak Pan ocenia problem brakowania dokumentów, z jakim mieliśmy do czynienia w latach 90.?

To są sytuacje niedopuszczalne, które nie powinny mieć miejsca. Dokumenty nie są prywatną własnością nikogo, nawet tych, którzy je wytwarzają. Dokumenty są własnością państwa, muszą być dobrze ewidencjonowane. Szczególnie, gdy mówimy o dokumentach niejawnych. Dla mnie to są sytuacje niedopuszczalne. Za takie czyny ludzie powinni odpowiedzieć. Przecież ktoś odpowiada za to, co działo się z tymi materiałami. Na koniec chciałbym zaznaczyć, że jako urzędnik Kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego jestem niezmiernie zadowolony, że nasz dzisiejszy gość Krzysztof Wyszkowski jest laureatem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Uważam, że za swoją postawę, za to, co robi dla Polski i prawdy, wyjątkowo na tę nagrodę zasłużył.

Rozmawiał TK
[Fot. Adamkwiatkowski.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook