Jedynie prawda jest ciekawa


Kwiatkowski: Nie można karać za mówienie prawdy

09.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, Adamem Kwiatkowskim, inicjatorem posiedzenia ws. procesów przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

Stefczyk.info: Był Pan inicjatorem posiedzenia, na którym omawiana była sprawa procesów Krzysztofa Wyszkowskiego z Lechem Wałęsą. Można powiedzieć, że to zwykły spór prawny dwóch osób. A na posiedzeniu padały bardzo doniosłe słowa, o wolności słowa, o państwie prawa. Na czym polega istota omawianej sprawy?

Adam Kwiatkowski: Krzysztof Wyszkowski powiedział prawdę. Powiedział tę prawdę na podstawie dokumentów i faktów, z którymi ciężko dyskutować. Za tę prawdę spotyka go w Polsce kara. Sąd uznał, że Wyszkowski nie miał prawa mówić tego, co powiedział. I nakazał mu przeprosiny. To jest sytuacja, z którą w państwie demokratycznym, w państwie prawa nie powinniśmy mieć do czynienia. Ktoś kto mówi prawdę nie może być za to karany. Każdy musi mieć możliwość mówienia prawdy. Nawet jeśli z tą prawdą się nie zgadzamy. To posiedzenie wynikało również w związku z zaistnieniem nowych faktów w tej sprawie. Po decyzji sądu lustracyjnego w 2000 roku pojawiło się wiele nowych materiałów w tej sprawie. Również chcieliśmy poznać aktualny stan procesów Wyszkowskiego z Wałęsą. W styczniu odbędzie się kolejna odsłona. Chcieliśmy więc wesprzeć Krzysztofa Wyszkowskiego, chcieliśmy pokazać, że to nie tylko jego sprawa, że w walce o prawdę może on liczyć na parlamentarzystów.

Posiedzenie może zainteresować opinię publiczną.

Spotkaliśmy się również po to, by przypomnieć tę sprawę. Liczę na to, że odbiorcy mediów będą mogli przypomnieć sobie najważniejsze fakty. Relacja i przemówienie Krzysztofa Wyszkowskiego to przecież również lekcja historii.

O czym świadczy fakt, że państwo sankcjonuje karanie za mówienie prawdy? Co ta sprawa mówi o Polsce?

Jako przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. obrony wolności słowa, zaznaczam zawsze, że w normalnym państwie takiego zespołu być nie powinno. On nie powinien być potrzebny. Cała sprawa Wyszkowskiego świadczy o wielkim kryzysie państwa. Tym państwem nie rządzą takie reguły, jakie powinny. I dlatego te dwa zespoły podjęły ten temat i będą podejmowały każdą sprawę związaną z łamaniem wolności w Polsce.

Wiele faktów kompromituje procedury państwowe. Sławomir Cenckiewicz przypomniał, że sąd lustracyjny nie umiał nawet sprawdzić czy kluczowy świadek żyje.

Ten fakt jest kuriozalny i mówi o tym, co dzieje się w państwie. Nie może być tak, że sąd nie wie czy kluczowy świadek w procesie lustracyjnym Wałęsy żyje czy nie żyje. Sąd uznał i przyjął, że Edward Graczyk, o którego chodzi, nie żyje. Potem okazało się, że jest inaczej. To jest skandal. To również jest istotny przyczynek do tego, by postępowanie ws. lustracji Wałęsy powinno się odbyć na nowo. Skoro świadek kluczowy dla oceny tej sprawy jednak żyje, a nie był przesłuchiwany, to sprawa powinna się odbyć jeszcze raz.

Obecnie jest Pan posłem, był Pan urzędnikiem Kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego. Jak Pan ocenia problem brakowania dokumentów, z jakim mieliśmy do czynienia w latach 90.?

To są sytuacje niedopuszczalne, które nie powinny mieć miejsca. Dokumenty nie są prywatną własnością nikogo, nawet tych, którzy je wytwarzają. Dokumenty są własnością państwa, muszą być dobrze ewidencjonowane. Szczególnie, gdy mówimy o dokumentach niejawnych. Dla mnie to są sytuacje niedopuszczalne. Za takie czyny ludzie powinni odpowiedzieć. Przecież ktoś odpowiada za to, co działo się z tymi materiałami. Na koniec chciałbym zaznaczyć, że jako urzędnik Kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego jestem niezmiernie zadowolony, że nasz dzisiejszy gość Krzysztof Wyszkowski jest laureatem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Uważam, że za swoją postawę, za to, co robi dla Polski i prawdy, wyjątkowo na tę nagrodę zasłużył.

Rozmawiał TK
[Fot. Adamkwiatkowski.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook