Jedynie prawda jest ciekawa


Za co minister zdrowia odwołał dyrektora Instytutu Reumatologii?

29.11.2012

W trybie nagłym minister zdrowia pozbawił stanowiska dyrektora Instytutu Reumatologii Andrzeja Włodarczyka. Podobno z tego powodu, że dyrektor "grał" pacjentami. Zagroził nieprzyjmowaniem ich. Włodarczyk zaprzecza i idzie do sądu pracy. Twierdzi, że podległy mu instytut jest w tragicznej sytuacji finansowej i poinformował resort zdrowia o tym, że od poniedziałku nie jest w stanie przyjmować nowych pacjentów. Wyjątek zrobi dla dzieci. O odwołaniu dyrektora IR rozmawiamy z posłem PiS Tomaszem Latosem, z zawodu lekarzem radiologiem.

Skąd według pana taka szybka reakcja ministra zdrowia i zwolnienie dyrektora Instytutu Reumatologii?

Tomasz Latos: Rzeczywiście ta decyzja jest zaskakująca, zwłaszcza pod względem szybkości jej podjęcia. Trudno jednoznacznie stwierdzić skąd taka szybka decyzja ministra. Pamiętajmy, że dodatkowym smaczkiem w tej sprawie jest to, że nie tak dawno dyrektor instytutu - Andrzej Włodarczyk - był wiceministrem zdrowia, zastępcą Bartosza Arłukowicza. Najpierw odszedł z jednej instytucji, dziś z drugiej. Więc być może jest w tej sprawie jakieś drugie dno. Być może są między nimi jakieś animozje.

To jedna sprawa. Ale druga kwestia jest ważniejsza z punktu widzenia pacjentów. W moim przekonaniu na coś trzeba się zdecydować; albo zdecydujemy się na to – i słusznie ze względu na dobro chorych – należy ich dalej przyjmować, nie wolno przed nimi zamykać drzwi szpitali. Rozumiem, że do tego zmierza decyzja ministra Arłukowicza, który oburzył się na zamknięcie niektórych oddziałów instytutu. Ale jeżeli tak mamy robić, czyli jeśli jest zgoda na robienie nadwykonań, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjenci nie mogą czekać, nie można odwlekać wizyt na kolejne miesiące, to trzeba zwiększyć finansowanie placówek przez ministerstwo. Tylko wtedy będą możliwe nadwykonania.

W przyszłym roku wchodzą przepisy zmuszające dyrektorów placówek do bilansowania budżetów? Czy w tym może być jakiś kontekst tak złej sytuacji materialnej szpitali?

Owszem, dyrektorzy szpitali muszą zadbać o zbilansowanie swych placówek. Jeśli im się nie uda, to będą zmuszeni do pójścia ścieżką komercjalizacji.

I być może ministerstwu zależy na tym, aby szpitale szły drogą komercjalizacji, czyli aby przyjmowały dalej pacjentów, za których nie jest im płacone, aby się więc zadłużały, a następnie komercjalizowały, jeśli organ założycielski nie pokryje długu.

Trzeba więc zapytać ministra, czy oczekuje wejścia szpitali na ścieżkę komercjalizacji i dlatego dyscyplinuje ich dyrektorów, aby nadal przyjmowali pacjentów nawet kosztem zwiększenia zadłużenia? Czy też chce pilnować interesów pacjentów, ale w takim razie należy zwiększyć nakłady na służbę zdrowia.

Czy uważa pan, że zachowanie ministra Arłukowicza, wiceministra Sławomira Neumana w sprawie Instytutu Reumatologii świadczy o czymś w rodzaju „spychologii”, czyli pozbywania się problemów w świetle reflektorów podczas konferencji prasowych i przerzucania ich na innych? 

Oczywiście, w pewnym sensie tak. Ale w tej sprawie można się doszukiwać drugiego dna. Myślę o niedawnej współpracy dyrektora Włodarczyka z ministrem Arłukowiczem. Kwestia jest więc dwuwymiarowa: sprawy między oboma panami i sprawa odpowiedzialności za pacjentów. W tej drugiej kwestii - tak jak już mówiłem resort zdrowia powinien się wreszcie określić do czego zmierza.

ROZM: Slaw

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook