Jedynie prawda jest ciekawa


Za co minister zdrowia odwołał dyrektora Instytutu Reumatologii?

29.11.2012

W trybie nagłym minister zdrowia pozbawił stanowiska dyrektora Instytutu Reumatologii Andrzeja Włodarczyka. Podobno z tego powodu, że dyrektor "grał" pacjentami. Zagroził nieprzyjmowaniem ich. Włodarczyk zaprzecza i idzie do sądu pracy. Twierdzi, że podległy mu instytut jest w tragicznej sytuacji finansowej i poinformował resort zdrowia o tym, że od poniedziałku nie jest w stanie przyjmować nowych pacjentów. Wyjątek zrobi dla dzieci. O odwołaniu dyrektora IR rozmawiamy z posłem PiS Tomaszem Latosem, z zawodu lekarzem radiologiem.

Skąd według pana taka szybka reakcja ministra zdrowia i zwolnienie dyrektora Instytutu Reumatologii?

Tomasz Latos: Rzeczywiście ta decyzja jest zaskakująca, zwłaszcza pod względem szybkości jej podjęcia. Trudno jednoznacznie stwierdzić skąd taka szybka decyzja ministra. Pamiętajmy, że dodatkowym smaczkiem w tej sprawie jest to, że nie tak dawno dyrektor instytutu - Andrzej Włodarczyk - był wiceministrem zdrowia, zastępcą Bartosza Arłukowicza. Najpierw odszedł z jednej instytucji, dziś z drugiej. Więc być może jest w tej sprawie jakieś drugie dno. Być może są między nimi jakieś animozje.

To jedna sprawa. Ale druga kwestia jest ważniejsza z punktu widzenia pacjentów. W moim przekonaniu na coś trzeba się zdecydować; albo zdecydujemy się na to – i słusznie ze względu na dobro chorych – należy ich dalej przyjmować, nie wolno przed nimi zamykać drzwi szpitali. Rozumiem, że do tego zmierza decyzja ministra Arłukowicza, który oburzył się na zamknięcie niektórych oddziałów instytutu. Ale jeżeli tak mamy robić, czyli jeśli jest zgoda na robienie nadwykonań, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjenci nie mogą czekać, nie można odwlekać wizyt na kolejne miesiące, to trzeba zwiększyć finansowanie placówek przez ministerstwo. Tylko wtedy będą możliwe nadwykonania.

W przyszłym roku wchodzą przepisy zmuszające dyrektorów placówek do bilansowania budżetów? Czy w tym może być jakiś kontekst tak złej sytuacji materialnej szpitali?

Owszem, dyrektorzy szpitali muszą zadbać o zbilansowanie swych placówek. Jeśli im się nie uda, to będą zmuszeni do pójścia ścieżką komercjalizacji.

I być może ministerstwu zależy na tym, aby szpitale szły drogą komercjalizacji, czyli aby przyjmowały dalej pacjentów, za których nie jest im płacone, aby się więc zadłużały, a następnie komercjalizowały, jeśli organ założycielski nie pokryje długu.

Trzeba więc zapytać ministra, czy oczekuje wejścia szpitali na ścieżkę komercjalizacji i dlatego dyscyplinuje ich dyrektorów, aby nadal przyjmowali pacjentów nawet kosztem zwiększenia zadłużenia? Czy też chce pilnować interesów pacjentów, ale w takim razie należy zwiększyć nakłady na służbę zdrowia.

Czy uważa pan, że zachowanie ministra Arłukowicza, wiceministra Sławomira Neumana w sprawie Instytutu Reumatologii świadczy o czymś w rodzaju „spychologii”, czyli pozbywania się problemów w świetle reflektorów podczas konferencji prasowych i przerzucania ich na innych? 

Oczywiście, w pewnym sensie tak. Ale w tej sprawie można się doszukiwać drugiego dna. Myślę o niedawnej współpracy dyrektora Włodarczyka z ministrem Arłukowiczem. Kwestia jest więc dwuwymiarowa: sprawy między oboma panami i sprawa odpowiedzialności za pacjentów. W tej drugiej kwestii - tak jak już mówiłem resort zdrowia powinien się wreszcie określić do czego zmierza.

ROZM: Slaw

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook