Jedynie prawda jest ciekawa


Kwaśniewski kontra Tusk?

08.02.2013

Obiektywnie rzecz biorąc powstanie tzw. "listy Kwaśniewskiego" w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogłoby spowodować wyborcze tąpnięcie Platformy Obywatelskiej - pisze Ryszard Czarnecki.

Na przełomie kwietnia i maja zeszłego roku Janusz Palikot konfidencjonalnie zwierzał się niemal każdemu, kto chciał, a nawet nie chciał słuchać o tym, że za kilkanaście dni wybuchnie medialna "bomba" związana ze sprawą więzień CIA w Polsce. Sugerował- i cieszył się- że uderzy ona w jego rywala w walce o przywództwo na lewicy- szefa SLD i ekspremiera Leszka Millera.

11 maja "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł o zaawansowanym śledztwie krakowskiej prokuratury apelacyjnej sugerując wprost, że jego efektem może być postawienie zarzutów nie tylko Millerowi, ale i byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Intryga PO


Skąd Palikot był tak dobrze poinformowany? Ludzie doskonale zorientowani w tym, co dzieje się w kuluarach PO twierdzą, że sprawa ujawnienia prokuratorskiego śledztwa, a także uprzedzenia o tym lidera Ruchu Palikota była elementem piętrowej intrygi uknutej w najbliższym otoczeniu premiera Tuska. W tym czasie mówiło się o możliwości zawarcia politycznego sojuszu, w przyszłości nawet wyborczego, między SLD a formacją Palikota. Z całą pewnością mogłaby ona odebrać niemałą część lewicowego elektoratu PO. Palikot kochający medialny błysk bardziej niż realny wpływ na politykę dał się wykorzystać, nie po raz pierwszy i nie ostatni, partii Tuska i po publikacji wspomnianego tekstu w "Wyborczej" skoczył do gardła Millerowi krzycząc, że były premier ma "krew na rękach". SLD dał się sprowokować i w drugą stronę padły słowa o "naćpanej hołocie". Z potencjalnego lewicowego przymierza wyborczego wyszła figa z makiem, a doradcy premiera rządu III RP wraz ze swoim szefem mogli zatrzeć ręce.

Jednak sprawa sprzed 10 miesięcy ma swój dalszy polityczny ciąg. Już na początku maja 2012 roku rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty na pytanie dziennikarza "Gazety Wyborczej" czy prokuratura prześle do Marszałek Sejmu informacje, że ma dowody na przestępstwo popełnione przez byłego premiera, ale też- uwaga- byłego prezydenta (Kwaśniewskiego), odpowiedział "nie potwierdzam, nie zaprzeczam". Sprawa ta uderzyła, a właściwie wciąż grozi uderzeniem w Aleksandra Kwaśniewskiego. Prokuraturę w Polsce mamy, jak wiadomo, całkowicie niezależną. A jednak niektórzy analitycy polskiej sceny politycznej- którzy zapewne z tej niezależności prokuratury nie zdają sobie sprawy- twierdzą, że PO trzyma w ten sposób w szachu Kwaśniewskiego, aby uderzyć w niego, gdyby zdecydował się na samodzielna akcję polityczną. Tymczasem były prezydent zaczyna, zdaje się, rozumieć, że znacznie łatwiej będzie mu bronić się przed politykami PO (i całkowicie niezależną od nich prokuraturą....), gdy będzie ponownie w polityce i będzie miał parlamentarny immunitet. a może ściślej: immunitet posła do Parlamentu Europejskiego.

Czerska przeciw Kwaśniewskiemu

Ostatnie publikacje- uwaga: znowu- "Gazety Wyborczej" mogły dać do zrozumienia człowiekowi, który przez 10 lat sprawował w naszym kraju funkcję Głowy Państwa, że jego przyjacielskie stosunki z towarzystwem z ul. Czerskiej z jakichś, obu stronom lepiej niż mi znanych powodów, uległy wyczerpaniu. Do tej pory Aleksander Kwaśniewski był broniony, chroniony, wręcz rozpieszczany przez "Agorę". Teraz stał się dla tego środowiska tarczą strzelniczą. Czy po to, żeby w ten sposób, pośrednio, ale wyraźnie wyperswadować mu autonomiczny, podkreślam: autonomiczny powrót do polityki?

Kwaśniewski jako mentor i polityczny emeryt mógłby dalej być maskotką i pieszczochem "Gazety Wyborczej". Ale Kwaśniewski wchodzący do gry z własną listą do Parlamentu Europejskiego - a nie jako polityczny dobry wujek Janusza Palikota- mógłby odebrać sporą część głosów ulubionej partii Adama Michnika czyli PO. Zwłaszcza tam, gdzie Platforma jest wciąż silna- w dużych miastach i w elektoracie między 35 a 55 rokiem życia. Czy dlatego wymiar sprawiedliwości, a przede wszystkim część wpływowych mediów daje mu teraz profilaktycznie po łapach? Tej konstatacji nie zmienia fakt, że podczas publikacji jednego z "anty- Kwaśniewski" tekstów Adam Michnik był poza Polską i dzwonił do swojej gazety oburzony czemu robi się krzywdę przyjacielowi "Agory"...

Nie chciałbym, aby Aleksander Kwaśniewski i jego ewentualna formacja miała jakikolwiek wpływ na los mojego kraju. Wpływ ten uważałbym za szkodliwy. Ale obiektywnie rzecz biorąc powstanie tzw. "listy Kwaśniewskiego" w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogłoby spowodować wyborcze tąpnięcie Platformy Obywatelskiej i tektoniczne zmiany na polskiej scenie politycznej.

Jest jeszcze jeden ważki powód jego potencjalnego ponownego zaangażowania się w politykę- i to w politykę europejską. W kuluarach w Brukseli i Strasburgu (ale nie tylko tam) mówi się, ze Kwaśniewskiego namawia do startu w wyborach w maju 2014 roku obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego polityk niemieckiej SPD Martin Schulz. Ma on olbrzymie i niepozbawione wcale podstaw ambicje zostania nowym szefem Komisji Europejskiej po Portugalczyku Jose Manuelu Durrao Barroso. Pisałem już na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" (18.12.2012), że zmienia się polityczna geografia Europy i że w nowym rozdaniu od przyszłego roku może po raz pierwszy w historii powstać rządząca Unią koalicja socjalistów, liberałów i zielonych, którzy teoretycznie mogą marzyć o zdobyciu większości w europarlamencie i większości decydujących stanowisk w strukturach UE.

Europejski kontekst wojny na lewicy

Po raz pierwszy w Unii Europejskiej przyjęto zasadę, że szefem Komisji w Brukseli zostanie przedstawiciel tego ugrupowania, które ma najwięcej posłów w europarlamencie. Na razie chadecy mają sporą przewagę nad socjalistami, ale wiadomo, że w przyszłorocznych wyborach europejskich obie partie będą "na styk". Schulz i jego socjalistyczni towarzysze wiedzą, że słaba SLD da im ledwie parę mandatów, a Ruch Palikota, jeśli w ogóle wejdzie do Parlamentu Europejskiego zasili frakcję liberałów (skądinąd bajanie Palikota o jakiejś wspólnej grupie politycznej liberałów, zielonych i federalistów to sygnał, ze człowiek ten kompletnie nie rozumie europejskiej rzeczywistości). Tymczasem ewentualna "lista Kwaśniewskiego" do PE mogłaby nie tylko dać eurolewicy sporo mandatów, ale również zabrać sporo mandatów głównej konkurencji czyli chadecji (EPP- Europejska Partia Ludowa, tam gdzie są PO i PSL).

Stąd towarzysz Schulz towarzysza Kwaśniewskiego kusi funkcją szefa frakcji socjalistów i demokratów w Parlamencie Europejskim.

Jak się wydaje były prezydent decyzji jeszcze nie podjął. Nie jest on znany z brawurowych szarż - raczej z prowadzenia polityki zachowawczej i kunktatorskiej. Być może jednak w jego nie tylko politycznym, ale tez osobistym interesie będzie, aby stworzyć formację, która nie pozwoli bezkarnie obijać go przez tych polityków, którym ewidentnie mógłby odebrać multum głosów.

***

Cały tekst ukazał się 8 lutego 2013 r. w "Gazecie Polskiej Codziennie"

Ryszard Czarnecki

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook