Jedynie prawda jest ciekawa

Kwaśniak: System się wypaczył

12.12.2011

Trwają rozmowy dotyczące reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Największe kontrowersje wywołuje wydłużenie wieku emerytalnego. O ocenę propozycji zmian w systemie emerytur żołnierzy portal Stefczyk.info poprosił Grzegorza Kwaśniaka, eksperta Fundacji Republikańskiej:

System emerytalny w wojsku powinien spełniać konkretne zadania. On musi sprzyjać naturalnemu procesowi wymiany żołnierzy. Ludzie w pewnym wieku powinni przechodzić na emeryturę. Mężczyzna po 40. roku życia zaczyna mieć gorszą kondycję fizyczną. Nie ma już tej sprawności. Nie wszyscy natomiast mogą być generałami, więc system emerytur powinien przyspieszać naturalną rotację kadrową. Specjalny system emerytalny jest wojsku potrzebny.

W Polsce system się na tyle wypaczył, że obserwujemy tendencje odwrotne od pożądanych. On nie przyspiesza rotacji, ale konserwuje zły rozkład struktury w wojsku. Młodzi ludzie odchodzą, starzy siedzą. Oni pracują do granic wytrzymałości. To powoduje, że młodsi mają zablokowaną ścieżkę awansu, są sfrustrowani. I odchodzą. System emerytalny potrzebuje więc zmian, które przywróciłyby mu pierwotny sens.

Zmiany, o których jest dziś najgłośniej, czyli wydłużenie wieku emerytalnego dla wszystkich żołnierzy, w moim odczuciu nie rozwiążą problemów. To sprawa drugorzędna. Tu potrzebne jest np. zróżnicowanie wymogów ze względu na pełnioną funkcję. Mówiąc obrazowo, w wojsku są ci, którzy harują „w polu” i ci, którzy siedzą za biurkiem. To oznacza, że system również powinien być zróżnicowany. Żołnierze, którzy ryzykują, walczą na misjach, czy odbywają ćwiczenia na poligonie powinni, być uprzywilejowani. Ludzie, którzy siedzą za biurkiem, powinni być traktowani inaczej.

Jednak te pomysły są już szczegółami. Najważniejsze jest przywrócenie funkcjonalności systemu. On musi prowadzić do wymiany kadr w wojsku. On ma wymuszać rotację. To jest bardzo potrzebne. Wiek robi swoje.

not saż
[fot. Wojsko-polskie.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook