Jedynie prawda jest ciekawa


Kwaśniak: System się wypaczył

12.12.2011

Trwają rozmowy dotyczące reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Największe kontrowersje wywołuje wydłużenie wieku emerytalnego. O ocenę propozycji zmian w systemie emerytur żołnierzy portal Stefczyk.info poprosił Grzegorza Kwaśniaka, eksperta Fundacji Republikańskiej:

System emerytalny w wojsku powinien spełniać konkretne zadania. On musi sprzyjać naturalnemu procesowi wymiany żołnierzy. Ludzie w pewnym wieku powinni przechodzić na emeryturę. Mężczyzna po 40. roku życia zaczyna mieć gorszą kondycję fizyczną. Nie ma już tej sprawności. Nie wszyscy natomiast mogą być generałami, więc system emerytur powinien przyspieszać naturalną rotację kadrową. Specjalny system emerytalny jest wojsku potrzebny.

W Polsce system się na tyle wypaczył, że obserwujemy tendencje odwrotne od pożądanych. On nie przyspiesza rotacji, ale konserwuje zły rozkład struktury w wojsku. Młodzi ludzie odchodzą, starzy siedzą. Oni pracują do granic wytrzymałości. To powoduje, że młodsi mają zablokowaną ścieżkę awansu, są sfrustrowani. I odchodzą. System emerytalny potrzebuje więc zmian, które przywróciłyby mu pierwotny sens.

Zmiany, o których jest dziś najgłośniej, czyli wydłużenie wieku emerytalnego dla wszystkich żołnierzy, w moim odczuciu nie rozwiążą problemów. To sprawa drugorzędna. Tu potrzebne jest np. zróżnicowanie wymogów ze względu na pełnioną funkcję. Mówiąc obrazowo, w wojsku są ci, którzy harują „w polu” i ci, którzy siedzą za biurkiem. To oznacza, że system również powinien być zróżnicowany. Żołnierze, którzy ryzykują, walczą na misjach, czy odbywają ćwiczenia na poligonie powinni, być uprzywilejowani. Ludzie, którzy siedzą za biurkiem, powinni być traktowani inaczej.

Jednak te pomysły są już szczegółami. Najważniejsze jest przywrócenie funkcjonalności systemu. On musi prowadzić do wymiany kadr w wojsku. On ma wymuszać rotację. To jest bardzo potrzebne. Wiek robi swoje.

not saż
[fot. Wojsko-polskie.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook