Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski politolog: Putin nie pozwolił przelać krwi na Krymie

07.03.2014

Czy Unia Europejska nie wprowadziłaby sankcji przeciwko Ukrainie, gdyby to wschodnioukraińscy bojownicy urządzili przewrót? Nie rozśmieszajcie ludzi. Nie po to sponsorowała ukraińskich bandytów, żeby ich potem obalać - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rosyjski politolog dr Aleksiej Kuzniecow, kierownik Centrum Badań Europejskich Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk (IMEMO.

Jego słowa doskonale oddają to, jak wydarzenia na Ukrainie postrzega Kreml, a także duża część rosyjskich mediów i opinii publicznej. „Zastosowaliśmy groźbę wojskowej interwencji tylko po to by powstrzymać przemoc, która już pochłonęła na Ukrainie życie około 100 osób. W ten sposób ochłodziliśmy niektóre gorące ukraińskie głowy”- podkreśla Kuzniecow.  Jak twierdzi, Europa nie doczeka się rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„To nie lata 30. czy 40. XX w., gdy o tym kto ma rację decydowała siła militarna. Światem rządzi prawo międzynarodowe. Raz Zachód naruszył je w Jugosławii, ale to nie znaczy, że będzie ono łamane za każdym razem. Rosja będzie dbała o to, żeby inne kraje również przestrzegały prawa międzynarodowego”- utrzymuje rosyjski politolog. Według niego w ostatniej chwili rosyjskiej samoobronie udało się zatrzymać kilka ciężarówek z centralnej Ukrainy przewożących na Krym ładunki wybuchowe i broń. „I na tym polega wina Putina według Unii Europejskiej. Że nie pozwolił przelać krwi na Krymie”- mówi. Według niego zachodni politycy podgrzewali konflikt na Ukrainie i zmusili Rosję do działań.

Amerykanie są bardzo niezadowoleni tym co się dzieje na świecie w ciągu ostatniego półrocza. Udało nam się uniknąć wojny w Syrii, potem kampania oszczerstw pod adresem olimpiady w Soczi nie wypaliła - wszystko przebiegło wspaniale. I tu nagle, gdy oglądaliśmy igrzyska w Kijowie zaczęła się lać krew. Wszyscy widzieli, kto wtedy w pierwszej kolejności jeździł do ukraińskiej stolicy”- zaznacza Kuzniecow. Dla niego protestujący na Majdanie, to „neonaziści”.

„Obecność neonazistów w jednym szeregu z opozycją w trakcie protestów w Kijowie, to coś nienormalnego. Nawet jeśli było to tylko 5 proc. Tego Amerykanie i Zachód nie rozumieją. U nas w kraju nie ma osób, które nie straciłyby najbliższych krewnych w trakcie Wojny Ojczyźnianej. To zasadnicza różnica między Unią Europejską i Rosją. U nas albo jesteś przeciwko nazizmowi albo z nim. Nie możesz być pośrodku. Dla Rosjanina to poważna sytuacja, gdy widzi nazistów, których nikt nie powstrzymuje” – przekonuje.

Bratnią pomoc dla Krymu tłumaczy koniecznością ratowania rosyjskiej mniejszości na półwyspie. „Na Krymie 60 proc. ludności to Rosjanie. Jedna dziesiąta spośród pozostałych 40 proc. uważa rosyjski za swój język narodowy. Ale w Kijowie zdecydowano, że język rosyjski będzie dyskryminowany. Co to oznacza dla Krymu? Likwidację autonomii i ograniczenie praw Rosjan [..].Unia Europejska od 20 lat pokazuje jak nienawidzi Rosjan. Wciąż myślicie, że nie potrafimy przewidzieć jak sprawy potoczyłyby się na Krymie? – pyta rosyjski politolog.  

Ryb/wp.pl

fot.[PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook