Jedynie prawda jest ciekawa

Rosyjski politolog: Putin nie pozwolił przelać krwi na Krymie

07.03.2014

Czy Unia Europejska nie wprowadziłaby sankcji przeciwko Ukrainie, gdyby to wschodnioukraińscy bojownicy urządzili przewrót? Nie rozśmieszajcie ludzi. Nie po to sponsorowała ukraińskich bandytów, żeby ich potem obalać - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rosyjski politolog dr Aleksiej Kuzniecow, kierownik Centrum Badań Europejskich Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk (IMEMO.

Jego słowa doskonale oddają to, jak wydarzenia na Ukrainie postrzega Kreml, a także duża część rosyjskich mediów i opinii publicznej. „Zastosowaliśmy groźbę wojskowej interwencji tylko po to by powstrzymać przemoc, która już pochłonęła na Ukrainie życie około 100 osób. W ten sposób ochłodziliśmy niektóre gorące ukraińskie głowy”- podkreśla Kuzniecow.  Jak twierdzi, Europa nie doczeka się rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„To nie lata 30. czy 40. XX w., gdy o tym kto ma rację decydowała siła militarna. Światem rządzi prawo międzynarodowe. Raz Zachód naruszył je w Jugosławii, ale to nie znaczy, że będzie ono łamane za każdym razem. Rosja będzie dbała o to, żeby inne kraje również przestrzegały prawa międzynarodowego”- utrzymuje rosyjski politolog. Według niego w ostatniej chwili rosyjskiej samoobronie udało się zatrzymać kilka ciężarówek z centralnej Ukrainy przewożących na Krym ładunki wybuchowe i broń. „I na tym polega wina Putina według Unii Europejskiej. Że nie pozwolił przelać krwi na Krymie”- mówi. Według niego zachodni politycy podgrzewali konflikt na Ukrainie i zmusili Rosję do działań.

Amerykanie są bardzo niezadowoleni tym co się dzieje na świecie w ciągu ostatniego półrocza. Udało nam się uniknąć wojny w Syrii, potem kampania oszczerstw pod adresem olimpiady w Soczi nie wypaliła - wszystko przebiegło wspaniale. I tu nagle, gdy oglądaliśmy igrzyska w Kijowie zaczęła się lać krew. Wszyscy widzieli, kto wtedy w pierwszej kolejności jeździł do ukraińskiej stolicy”- zaznacza Kuzniecow. Dla niego protestujący na Majdanie, to „neonaziści”.

„Obecność neonazistów w jednym szeregu z opozycją w trakcie protestów w Kijowie, to coś nienormalnego. Nawet jeśli było to tylko 5 proc. Tego Amerykanie i Zachód nie rozumieją. U nas w kraju nie ma osób, które nie straciłyby najbliższych krewnych w trakcie Wojny Ojczyźnianej. To zasadnicza różnica między Unią Europejską i Rosją. U nas albo jesteś przeciwko nazizmowi albo z nim. Nie możesz być pośrodku. Dla Rosjanina to poważna sytuacja, gdy widzi nazistów, których nikt nie powstrzymuje” – przekonuje.

Bratnią pomoc dla Krymu tłumaczy koniecznością ratowania rosyjskiej mniejszości na półwyspie. „Na Krymie 60 proc. ludności to Rosjanie. Jedna dziesiąta spośród pozostałych 40 proc. uważa rosyjski za swój język narodowy. Ale w Kijowie zdecydowano, że język rosyjski będzie dyskryminowany. Co to oznacza dla Krymu? Likwidację autonomii i ograniczenie praw Rosjan [..].Unia Europejska od 20 lat pokazuje jak nienawidzi Rosjan. Wciąż myślicie, że nie potrafimy przewidzieć jak sprawy potoczyłyby się na Krymie? – pyta rosyjski politolog.  

Ryb/wp.pl

fot.[PAP/EPA]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook