Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk:Kwintesencja cynizmu i dominacji

05.03.2014

Takiego nagromadzenia kłamstw wypowiadanych bez zmrużenia oka, dawno już nie byłem świadkiem – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, komentując wczorajszą konferencję prasową prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wczoraj przez ponad godzinę podczas konferencji prasowej mieliśmy możliwość, bezpośredniego obserwowania i słuchania po raz pierwszy od zakończenia igrzysk olimpijskich w Soczi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Takiego nagromadzenia kłamstw wypowiadanych bez zmrużenia oka, dawno już nie byłem świadkiem, przy czym były one wygłaszane tak swobodnie i z przekonaniem, że można wysnuć wniosek, że taki sposób funkcjonowania jest wręcz codziennością rosyjskiego prezydenta.

Dziennikarze starannie dobrani i w związku z tym nie było niewygodnych pytań kierowanych do prezydenta Rosji ale były takie momenty kiedy wyraźnie denerwowały go nawet niewinne stwierdzenia nielicznych dziennikarzy reprezentujących zagraniczne redakcje.

Tak właśnie było z dziennikarzem reprezentującym Reutersa, którego Putin nagle zapytał czy potwierdza, że na Zachodzie panuje także przekonanie, że na Ukrainie doszło do niekonstytucyjnego przewrotu?

Wyraźnie zdezorientowany dziennikarz tylko wykrztusił, że mieszka w Moskwie i nie wie jakie opinie są dominujące na Zachodzie w tej sprawie, na co Putin określił jego wypowiedź jako dyplomatyczną i zasugerował zatrudnienie w kremlowskiej dyplomacji.

Zaczęło się od udowadniania przez Putina, że wszystko to co odbywa się na Ukrainie ma charakter przewrotu i pogwałcenia konstytucji tego kraju i w związku z tym jedynym legalnym prezydentem jest przebywający w Rosji Wiktor Janukowicz.

Oczywiście było powołanie się na słynne porozumienie pomiędzy Janukowiczem i ukraińską opozycją, sygnowane przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski, które nie wiedzieć czemu zostało złamane przez opozycję.

Janukowicz zdaniem Putina przecież oddał im władzę, zgodził się na przedterminowe wybory i co więcej chciał tego wszystkiego dopilnować ale musiał uciekać z kraju bo zaczęto mu grozić śmiercią.

A później było już tylko ciekawiej. Wejście Rosjan na Krym, to tylko próba zapobieżenia destabilizacji tego regionu i obrona zagrożonej ludności rosyjskojęzycznej ale także rosyjskich żołnierzy stacjonujących na Krymie.

Jednostki samoobrony, które opanowały większość obiektów publicznych na Krymie lotniska, stacje radiowe i telewizyjne, to są ludzie którzy organizują się sami, a jednolite wojskowe uniformy, które noszą, można przecież nabyć w każdym sklepie surwiwalowym.

Putin wprawdzie nie dodał w jakich sklepach w Rosji można nabyć broń automatyczną, karabiny snajperskie, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki, którymi dysponują te jednostki samoobrony ale to już jak się wydaje nieistotny szczegół.

Krym ma zdaniem Putina już legalnego nowego szefa administracji regionalnej, który poprosił Rosję o pomoc i wojskową i ekonomiczną i jej udzielenie jest przygotowywane przez rosyjski rząd (można było odnieść wrażenie, że Putin już uważa Krym za taką jednostkę autonomiczną, której zdecydowanie bliżej do Rosji niż do Ukrainy).

Putin stwierdził, że teraz nie ma potrzeby użycia wojska na Krymie i we wschodniej Ukrainie ale on po zgodzie Rady Federacji dostał taką opcję i może być ona realizowana w każdej chwili jeżeli okazałoby się, że ludność rosyjskojęzyczna byłaby zagrożona.

W tej sprawie Putin uczynił jeszcze dziwaczną dygresję, że żołnierze armii rosyjskiej jeżeli wejdą na terytorium Ukrainy to nie będą strzelali, bo przed nimi będzie szła ludność cywilna (czyżby zapowiedź żywych tarcz?) i w związku z tym ma nadzieję, że i ukraińscy żołnierze także nie będą tego robili.

Równie kuriozalnych stwierdzeń było podczas tej konferencji znacznie więcej (między innymi o szkoleniach na Litwie i w Polsce tych Ukraińców którzy walczyli na Majdanie) ale sądzę, że szczególnie wśród zachodnich polityków może ona rozładować panujące napięcie.

Co z tego, że prezydent Putin kłamie jak najęty, że jest cyniczny, arogancki i próbuje dominować nad swoimi sąsiadami ale przecież mówił, że zaraz nie użyje armii, jest nastawiony pokojowo, chce rozmawiać, to może niepotrzebny ten cały zgiełk i straszenie go sankcjami.

Chyba takie zadanie miała ta konferencja i obawiam się, że wśród zachodnich polityków osiągnie ona zamierzony skutek.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

Putin

,

konferencja

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook