Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk:Kwintesencja cynizmu i dominacji

05.03.2014

Takiego nagromadzenia kłamstw wypowiadanych bez zmrużenia oka, dawno już nie byłem świadkiem – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, komentując wczorajszą konferencję prasową prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wczoraj przez ponad godzinę podczas konferencji prasowej mieliśmy możliwość, bezpośredniego obserwowania i słuchania po raz pierwszy od zakończenia igrzysk olimpijskich w Soczi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Takiego nagromadzenia kłamstw wypowiadanych bez zmrużenia oka, dawno już nie byłem świadkiem, przy czym były one wygłaszane tak swobodnie i z przekonaniem, że można wysnuć wniosek, że taki sposób funkcjonowania jest wręcz codziennością rosyjskiego prezydenta.

Dziennikarze starannie dobrani i w związku z tym nie było niewygodnych pytań kierowanych do prezydenta Rosji ale były takie momenty kiedy wyraźnie denerwowały go nawet niewinne stwierdzenia nielicznych dziennikarzy reprezentujących zagraniczne redakcje.

Tak właśnie było z dziennikarzem reprezentującym Reutersa, którego Putin nagle zapytał czy potwierdza, że na Zachodzie panuje także przekonanie, że na Ukrainie doszło do niekonstytucyjnego przewrotu?

Wyraźnie zdezorientowany dziennikarz tylko wykrztusił, że mieszka w Moskwie i nie wie jakie opinie są dominujące na Zachodzie w tej sprawie, na co Putin określił jego wypowiedź jako dyplomatyczną i zasugerował zatrudnienie w kremlowskiej dyplomacji.

Zaczęło się od udowadniania przez Putina, że wszystko to co odbywa się na Ukrainie ma charakter przewrotu i pogwałcenia konstytucji tego kraju i w związku z tym jedynym legalnym prezydentem jest przebywający w Rosji Wiktor Janukowicz.

Oczywiście było powołanie się na słynne porozumienie pomiędzy Janukowiczem i ukraińską opozycją, sygnowane przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski, które nie wiedzieć czemu zostało złamane przez opozycję.

Janukowicz zdaniem Putina przecież oddał im władzę, zgodził się na przedterminowe wybory i co więcej chciał tego wszystkiego dopilnować ale musiał uciekać z kraju bo zaczęto mu grozić śmiercią.

A później było już tylko ciekawiej. Wejście Rosjan na Krym, to tylko próba zapobieżenia destabilizacji tego regionu i obrona zagrożonej ludności rosyjskojęzycznej ale także rosyjskich żołnierzy stacjonujących na Krymie.

Jednostki samoobrony, które opanowały większość obiektów publicznych na Krymie lotniska, stacje radiowe i telewizyjne, to są ludzie którzy organizują się sami, a jednolite wojskowe uniformy, które noszą, można przecież nabyć w każdym sklepie surwiwalowym.

Putin wprawdzie nie dodał w jakich sklepach w Rosji można nabyć broń automatyczną, karabiny snajperskie, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki, którymi dysponują te jednostki samoobrony ale to już jak się wydaje nieistotny szczegół.

Krym ma zdaniem Putina już legalnego nowego szefa administracji regionalnej, który poprosił Rosję o pomoc i wojskową i ekonomiczną i jej udzielenie jest przygotowywane przez rosyjski rząd (można było odnieść wrażenie, że Putin już uważa Krym za taką jednostkę autonomiczną, której zdecydowanie bliżej do Rosji niż do Ukrainy).

Putin stwierdził, że teraz nie ma potrzeby użycia wojska na Krymie i we wschodniej Ukrainie ale on po zgodzie Rady Federacji dostał taką opcję i może być ona realizowana w każdej chwili jeżeli okazałoby się, że ludność rosyjskojęzyczna byłaby zagrożona.

W tej sprawie Putin uczynił jeszcze dziwaczną dygresję, że żołnierze armii rosyjskiej jeżeli wejdą na terytorium Ukrainy to nie będą strzelali, bo przed nimi będzie szła ludność cywilna (czyżby zapowiedź żywych tarcz?) i w związku z tym ma nadzieję, że i ukraińscy żołnierze także nie będą tego robili.

Równie kuriozalnych stwierdzeń było podczas tej konferencji znacznie więcej (między innymi o szkoleniach na Litwie i w Polsce tych Ukraińców którzy walczyli na Majdanie) ale sądzę, że szczególnie wśród zachodnich polityków może ona rozładować panujące napięcie.

Co z tego, że prezydent Putin kłamie jak najęty, że jest cyniczny, arogancki i próbuje dominować nad swoimi sąsiadami ale przecież mówił, że zaraz nie użyje armii, jest nastawiony pokojowo, chce rozmawiać, to może niepotrzebny ten cały zgiełk i straszenie go sankcjami.

Chyba takie zadanie miała ta konferencja i obawiam się, że wśród zachodnich polityków osiągnie ona zamierzony skutek.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

Putin

,

konferencja

Warto poczytać

 1. sw657 25.05.2017

  Świrski: Żądamy sprostowania i przeprosin od "El Pais"

  Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi "El Pais".

 2. kukizdratira 25.05.2017

  Kukiz prosi o pomoc "wSieci"

  "Skoro państwo tak mocno poruszacie ten temat uchodźczy - pomóżcie nam dozbierać podpisy- zaapelował do portalu "wPolityce" i tygodnika "wSieci" Paweł Kukiz.

 3. berczynskiwsiecijakprzekrecilemcaracale1270x714 24.05.2017

  Berczyński we „wSieci”: Jak „wykończyłem” caracale

  "Sprawa tych śmigłowców od początku mnie boli. To wciąż nierozwiązany problem".

 4. drwinazPolski 24.05.2017

  Prezydent Warszawy szydzi z Polaków?

  Prezydent Warszawy sponsoruje antypolskie książeczki? Drwi z patriotyzmu za pieniądze warszawiaków.

 5. sel90 24.05.2017

  Sellin: Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki

  Jarosław Sellin powiedział w środę rano w Radiu Zet, że przy kryzysie poboru abonamentu i słabym finansowaniu ze środków publicznych "telewizja robi wszystko, żeby misję wypełniać".

 6. MK5121600IMG3928t586c28b3m800xaf54dd9a 24.05.2017

  Prof. Zybertowicz: Sojusze są niezbędne i Polska o nie zabiega

  "Musimy także posiadać instrumenty do działania w warunkach kompletnego opuszczenia przez sojuszników".

 7. mid-17524005 24.05.2017

  Prezydent Duda: Nie zgadzamy się, żeby siłą przywożono ludzi do Polski

  "Nie zgadzam się na to, żeby ktokolwiek w Polsce był niewolony. I przeciwko temu zdecydowanie protestuję".

 8. mid-epa05979278 23.05.2017

  Franciszek: Kościół, który nie podejmuje ryzyka jest niewiarygodny

  "Kościół, który boi się głosić Jezusa i wyrzucać demony, bożka, którym jest pieniądz, nie jest Kościołem Jezusowym".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook