Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk:Kwintesencja cynizmu i dominacji

05.03.2014

Takiego nagromadzenia kłamstw wypowiadanych bez zmrużenia oka, dawno już nie byłem świadkiem – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, komentując wczorajszą konferencję prasową prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wczoraj przez ponad godzinę podczas konferencji prasowej mieliśmy możliwość, bezpośredniego obserwowania i słuchania po raz pierwszy od zakończenia igrzysk olimpijskich w Soczi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Takiego nagromadzenia kłamstw wypowiadanych bez zmrużenia oka, dawno już nie byłem świadkiem, przy czym były one wygłaszane tak swobodnie i z przekonaniem, że można wysnuć wniosek, że taki sposób funkcjonowania jest wręcz codziennością rosyjskiego prezydenta.

Dziennikarze starannie dobrani i w związku z tym nie było niewygodnych pytań kierowanych do prezydenta Rosji ale były takie momenty kiedy wyraźnie denerwowały go nawet niewinne stwierdzenia nielicznych dziennikarzy reprezentujących zagraniczne redakcje.

Tak właśnie było z dziennikarzem reprezentującym Reutersa, którego Putin nagle zapytał czy potwierdza, że na Zachodzie panuje także przekonanie, że na Ukrainie doszło do niekonstytucyjnego przewrotu?

Wyraźnie zdezorientowany dziennikarz tylko wykrztusił, że mieszka w Moskwie i nie wie jakie opinie są dominujące na Zachodzie w tej sprawie, na co Putin określił jego wypowiedź jako dyplomatyczną i zasugerował zatrudnienie w kremlowskiej dyplomacji.

Zaczęło się od udowadniania przez Putina, że wszystko to co odbywa się na Ukrainie ma charakter przewrotu i pogwałcenia konstytucji tego kraju i w związku z tym jedynym legalnym prezydentem jest przebywający w Rosji Wiktor Janukowicz.

Oczywiście było powołanie się na słynne porozumienie pomiędzy Janukowiczem i ukraińską opozycją, sygnowane przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski, które nie wiedzieć czemu zostało złamane przez opozycję.

Janukowicz zdaniem Putina przecież oddał im władzę, zgodził się na przedterminowe wybory i co więcej chciał tego wszystkiego dopilnować ale musiał uciekać z kraju bo zaczęto mu grozić śmiercią.

A później było już tylko ciekawiej. Wejście Rosjan na Krym, to tylko próba zapobieżenia destabilizacji tego regionu i obrona zagrożonej ludności rosyjskojęzycznej ale także rosyjskich żołnierzy stacjonujących na Krymie.

Jednostki samoobrony, które opanowały większość obiektów publicznych na Krymie lotniska, stacje radiowe i telewizyjne, to są ludzie którzy organizują się sami, a jednolite wojskowe uniformy, które noszą, można przecież nabyć w każdym sklepie surwiwalowym.

Putin wprawdzie nie dodał w jakich sklepach w Rosji można nabyć broń automatyczną, karabiny snajperskie, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki, którymi dysponują te jednostki samoobrony ale to już jak się wydaje nieistotny szczegół.

Krym ma zdaniem Putina już legalnego nowego szefa administracji regionalnej, który poprosił Rosję o pomoc i wojskową i ekonomiczną i jej udzielenie jest przygotowywane przez rosyjski rząd (można było odnieść wrażenie, że Putin już uważa Krym za taką jednostkę autonomiczną, której zdecydowanie bliżej do Rosji niż do Ukrainy).

Putin stwierdził, że teraz nie ma potrzeby użycia wojska na Krymie i we wschodniej Ukrainie ale on po zgodzie Rady Federacji dostał taką opcję i może być ona realizowana w każdej chwili jeżeli okazałoby się, że ludność rosyjskojęzyczna byłaby zagrożona.

W tej sprawie Putin uczynił jeszcze dziwaczną dygresję, że żołnierze armii rosyjskiej jeżeli wejdą na terytorium Ukrainy to nie będą strzelali, bo przed nimi będzie szła ludność cywilna (czyżby zapowiedź żywych tarcz?) i w związku z tym ma nadzieję, że i ukraińscy żołnierze także nie będą tego robili.

Równie kuriozalnych stwierdzeń było podczas tej konferencji znacznie więcej (między innymi o szkoleniach na Litwie i w Polsce tych Ukraińców którzy walczyli na Majdanie) ale sądzę, że szczególnie wśród zachodnich polityków może ona rozładować panujące napięcie.

Co z tego, że prezydent Putin kłamie jak najęty, że jest cyniczny, arogancki i próbuje dominować nad swoimi sąsiadami ale przecież mówił, że zaraz nie użyje armii, jest nastawiony pokojowo, chce rozmawiać, to może niepotrzebny ten cały zgiełk i straszenie go sankcjami.

Chyba takie zadanie miała ta konferencja i obawiam się, że wśród zachodnich polityków osiągnie ona zamierzony skutek.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook