Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: zły początek roku Rostowskiego

17.03.2013

W ostatnich dniach na stronach internetowych ministerstwa finansów pojawił się komunikat o wstępnych wynikach wykonania budżetu państwa za miesiące styczeń - luty 2013 roku.

1. Wynika z nich, że mimo upływu blisko 17% czasu, wpływy do budżetu są na znacznie niższym poziomie niż ten upływ, a przy zwiększonych wydatkach głównie dopłatach do systemu ubezpieczeń społecznych, deficyt po 2 miesiącach wyniósł aż 60,9% całorocznego.

Oczywiście słabe wpływy podatkowe są pochodną wyraźnego spowolnienia w gospodarce, które widać było już przynajmniej od roku.

2. Przypomnijmy tylko, że jakiś czas temu GUS podał wstępne dane za IV kwartał 2012 roku i jak się można było tego spodziewać wzrost gospodarczy był wyraźnie niższy niż w III kwartale i wyniósł zaledwie 1,1%.

To, że w gospodarce dzieje się źle, widać już było w I półroczu 2012 roku. W I kwartale wzrost PKB wyniósł jeszcze 3,6%, w II kwartale już tylko 2,3%, a w III kwartale zaledwie 1,4%.

W III kwartale 2012 roku wzrost PKB wyniósł tylko 1,4% ale dodatnio na ten wzrost wpływała jeszcze konsumpcja ale tylko 0,1 pkt procentowego, ujemnie akumulacja w tym inwestycje, które odnotowały spadek aż o 0,8 pkt procentowego i wreszcie dodatnio wskaźnik eksportu o 2,1 pkt procentowego.

W IV kwartale konsumpcja wpływała już ujemnie na wzrost w wysokości 0,5 pkt procentowego, akumulacja także ujemnie w wysokości 0,2 pkt procentowego, a wzrost uratował już tylko dodatni wpływ eksportu netto w wysokości 1,8 pkt procentowego co wynikało z szybszego niż w poprzednim kwartale wzrostu eksportu przy wolniejszym spadku importu.

Czynniki krajowe ciągną nasza gospodarkę już tylko w dół, a symboliczny wzrost utrzymujemy tylko właśnie na korzystne kształtowanie się eksportu w relacji do importu.

3. Trzeba jednak pamiętać, że to wszystko to już przeszłość, właśnie bowiem kończy się już trzeci miesiąc 2013 roku i zostało tylko niecałe dwa tygodnie dni do końca jego I kwartału.

Te negatywne tendencje w gospodarce są niestety kontynuowane i wygląda na to, że w tym kwartale odnotujemy jeszcze głębszy spadek konsumpcji i inwestycji, a liczenie tylko na korzystne relacje pomiędzy wzrostem eksportu i importu w sytuacji recesji w gospodarkach głównych odbiorców naszych towarów i usług, ma jednak bardzo krótkie nogi.

4. A takie spowolnienie oznacza znacznie niższe niż upływ czasu, wykonanie wpływów podatkowych. I tak wpływy z podatku VAT stanowiły tylko 14% wpływów całorocznych (niecałe 20 mld zł na ponad 160 mld zł zaplanowanych), z akcyzy 13,5% (8 mld zł na 64 mld zł ), z CIT (4 mld zł na 30 mld zł) i PIT 16% (7 mld zł na 43 mld zł).

Jeszcze gorzej idą wpływy niepodatkowe (tutaj są zaplanowane między innymi wpływy z mandatów). Ich wykonanie po 2 miesiącach wynosi niewiele ponad 10% (3 mld zł z zaplanowanych ponad 30 mld zł).

Jednocześnie w wyniku spowolnienia wyższe niż upływ czasu muszą być wydatki w tym dotacje do systemu ubezpieczeń społecznych. Dotacje do FUS wyniosły aż 29% całorocznych (11 mld zł z zaplanowanych 37 mld zł).

Znacznie wyższe niż upływ czasu były również dotacje do jednostek samorządu terytorialnego 27% (14 mld zł z 51 mld zł zaplanowanych) i wydatki na obsługę zadłużenia zagranicznego 33,7% (blisko 4 mld zł na zaplanowane 11,4 mld zł).

To wszystko spowodowało, że deficyt budżetowy już pod 2 miesiącach tego roku wyniósł aż 60,9% tego zaplanowanego na cały rok.

Wszystko więc wskazuje na to, że minister Rostowski nie ma innego wyjścia tylko zabrać się do roboty i przygotować nowelizację budżetu.

A ta przecież będzie musiała polegać na cięciach wydatków. Źle Pan zaczął rok ministrze Rostowski.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. mf.gov.pl

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook