Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Zagrożenia, które niesie unijny budżet na 2015 rok

12.12.2014

Wczoraj odbyło się ostatnie posiedzenie komisji budżetowej w tym roku i wszystko wskazuje na to, że dojdzie do porozumienia pomiędzy Parlamentem, Radą w sprawie budżetu na 2015 rok.

W poprzednim tygodniu Komisja Europejska przedstawiła jego nową wersję po fiasku procedury pojednawczej pomiędzy Parlamentem, Komisją i Radą w sprawie poprzedniego projektu, w którym Rada zaproponowała płatności na poziomie 140 mld euro, a Parlament 146,4 mld euro.
W tym nowym projekcie budżetu na 2015 rok, KE zaproponowała płatności na poziomie 141,2 mld euro i prezydencja włoska negocjująca w imieniu Rady ostatecznie się na takie rozwiązanie zgodziła.
W tej sytuacji Parlament na ostatniej sesji w tym roku w Strasburgu nie będzie miał chyba innego wyjścia i tę propozycję Rady będzie musiał przyjąć.
Zwłaszcza, że udało się Parlamentowi przeforsować stanowisko wobec Rady i Komisji o jednoczesnym uchwaleniu sześciu budżetów korygujących na 2014 rok i budżetu na rok 2015.
Szczególnie istotny jest tzw. trzeci budżet korygujący na 2014 rok.
Jest w nim bowiem zawarte blisko 5 mld euro z kar i grzywien, które wpłynęły do budżetu UE w tym roku i wyniku porozumienia pomiędzy Parlamentem i Radą nie zostanie w pełni zwrócone do budżetów państw członkowskich.
Przy pomocy tych środków zostaną uregulowane najpilniejsze zaległe rachunki jakie ma do zapłacenia Komisja Europejska.
Przejęcie 3,5 mld euro z kar i grzywien (ze wspomnianych blisko 5 mld euro) podwyższenie środków na płatności o 1,2 mld euro w stosunku do propozycji Rady i tak jest tylko częściowym rozwiązaniem problemu zaległości w płatnościach.
Według informacji Komisji wynosiły one na koniec roku 2013 ponad 23,4 mld euro, a na koniec 2014 roku ich poziom zbliży się do 30 mld euro.
Tak wysoki poziom zaległości w płatnościach powoduje, że wielu beneficjentów projektów realizowanych w latach 2007-2013 z udziałem środków z budżetu UE od wielu miesięcy czeka na zapłacenie złożonych w Komisji rachunków (niejako "od ręki" należałoby wypłacić około 10 mld euro).
Dodatkowe 3,5 mld euro w tym roku i 1,2 mld euro zawarte dodatkowo w budżecie na 2015 rok problemu zaległości w płatnościach nie rozwiąże ale przynajmniej na jakiś czas poprawi płynność unijnego budżetu.
Mimo tego, że Parlament zdecydowane przeciwstawił się wcześniej decyzji Komisji, która chce finansować w 2015 roku walkę z wirusem ebola ze środków rezerwy kryzysowej tworzonej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) ze środków na dopłaty bezpośrednie, to w nowym projekcie Komisja tę propozycję podtrzymała.
Komisja chce w dalszym ciągu aby blisko 450 mln euro (a więc większość tej rezerwy) przeznaczyć na walkę z wirusem ebola i inne dodatkowe wydatki i jest pomysł wręcz skrajnie nieodpowiedzialny w sytuacji kiedy wiemy na pewno, że rosyjskie sankcje na unijną żywność będą podtrzymane także w 2015 roku.
Wprawdzie Komisja twierdzi, że jeżeli rosyjskie embargo na żywność nie zostanie zniesione i trzeba będzie uruchamiać kolejne rekompensaty dla rolników, użyje do tego środków z tzw. marginesu ogólnego (swoistej rezerwy budżetowej), która wynosi około 500 mln euro ale o te środki będą aplikowali zapewne wszyscy unijni komisarze, a nie tylko ten odpowiedzialny za rolnictwo.
Tak więc permanentny brak środków na regulowanie zaległych płatności i zabranie pieniędzy z rezerwy kryzysowej w ramach WPR, to dwa największe zagrożenia wynikające z unijnego budżetu na 2015 rok.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook