Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: zadziwiająca wymiana ciosów

19.07.2013

Po ataku Rostowskiego i odpowiedzi Belki niezwykle ciekawie zapowiada się wywiana zdań pomiędzy nimi podczas posiedzenia Sejmu w najbliższy wtorek – pisze Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.

Po wywiadzie ministra Rostowskiego w radiowej Trójce, w którym oskarżył on Radę Polityki Pieniężnej (RPP) o nieodpowiedzialną politykę w zakresie stóp procentowych banku centralnego, już wczoraj odpowiedział mu w telewizji publicznej przewodniczący tej Rady czyli prezes NBP Marek Belka.

Nie owijając w bawełnę stwierdził, że Rostowski poszukuje sobie chłopca do bicia na którego mógłby zrzucić chociaż część odpowiedzialności za wyraźne spowolnienie gospodarcze bliskie stagnacji i dodał, że Rostowskiemu pali się ziemia pod stopami.

Ta wymiana ciosów może rzeczywiście dziwić, bo przecież prezes NBP Marek Belka i szerzej cały zarząd NBP, został wybrany wiosną 2010 roku na postawie strategicznego porozumienia Donalda Tuska z ówczesnym nieformalnym przywódcą szeroko rozumianej lewicy Aleksandrem Kwaśniewskim, a wcześniej do 9 osobowej Rady Polityki Pieniężnej Platforma, delegowała aż 5 członków wywodzących się z jej środowiska.

Spór pomiędzy Platformą i RPP już sygnalizowałem bo pod koniec czerwca, byłem świadkiem ostrej wymiany zdań na komisji finansów publicznych pomiędzy czołowymi politykami Platformy, a członkami zarządu NBP.

Na posiedzeniu tej komisji, omawiane były dwa podstawowe dokumenty przygotowane przez NBP i omawiane corocznie w Sejmie: „Sprawozdanie z działalności NBP w 2012 roku, oraz „Sprawozdanie z wykonania polityki pieniężnej na rok 2012”.

Zarząd NBP reprezentowali wiceprezes Piotr Wiesiołek i członek Andrzej Raczko (wiceminister i minister finansów w rządach Leszka Millera i Marka Belki), z RPP nie przybył nikt (zdaje się spodziewając się ataków posłów Platformy), a rząd reprezentował tylko wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Zaczęło się standardowo, obydwaj członkowie zarządu NBP, zaprezentowali w skrócie obydwa wyżej wymienione dokumenty, podkreślając bezprecedensową ich zdaniem politykę luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Ich zdaniem dobitnym wyrazem tego luzowania było aż 5-krotne obniżanie stóp procentowych banku centralnego pomiędzy listopadem 2012 roku, a czerwcem 2013 roku aż o 200 punktów bazowych. (w lipcu miała miejsce 6 już obniżka stóp w tym stopy referencyjnej o kolejne 25 punktów bazowych).

W ten sposób stopa referencyjna NBP, została obniżona do poziomu najniższego w historii i wynosi od czerwca tego 2,75% (po lipcowej obniżce 2,5%).

Obydwaj przedstawiciele zarządu NBP podkreślali, że bank centralny prowadzi konwencjonalną politykę pieniężną, która ich zdaniem polega na tym aby oddziałując na cenę i dostępność pieniądza zapewniać stabilność gospodarki.

Dla załagodzenia napiętej atmosfery jakby od niechcenia, wiceprezes Wiesiołek poinformował członków komisji, że zysk NBP za rok 2012 wyniósł około 5,5 mld zł i zgodnie z obowiązującą ustawą w najbliższym czasie bank odprowadzi do budżetu państwa 95% tej kwoty (pod koniec czerwca NBP wpłacił 5,3 mld zł do budżetu).

Atak rozpoczął wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych (do niedawna wieloletni wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska Jakub Szulc), podkreślając brak wsparcia ze strony banku centralnego dla wzrostu gospodarczego w Polsce.

W sposób szczególny zaatakowana została podwyżka stóp banku centralnego w maju 2012 roku o 25 punktów bazowych w wyniku, której stopa referencyjna NBP wyniosła 4,75%.

Zdaniem wiceprzewodniczącego podwyżka stóp NBP w maju w sytuacji kiedy jasne już było po I kwartale 2012 roku, że polska gospodarka wyraźnie spowalnia, a inflacja już nie rośnie była poważnym błędem Rady, z którego ta powinna się przed Sejmem wytłumaczyć.

Już wtedy RPP, została obciążona odpowiedzialnością za spowolnienie gospodarcze, którego rezultatem jest wynoszący zaledwie 0,1% wzrost PKB w I kwartale 2013 roku w porównaniu do IV kwartału 2012 roku.

Podobne argumenty wobec NBP, podniósł także przewodniczący komisji finansów publicznych Dariusz Rosati, przy czym zrobił to w znacznie spokojniejszym tonie niż jego przedmówca.

Teraz po ataku Rostowskiego i odpowiedzi Belki niezwykle ciekawie zapowiada się wywiana zdań pomiędzy nimi podczas posiedzenia Sejmu w najbliższy wtorek.

Wtedy właśnie będzie omawiane sprawozdanie komisji finansów publicznych o wykonaniu budżetu za 2012 (czyli odbędzie się debata nad absolutorium dla rządu Donalda Tuska za rok 2012). a także wystąpi prezes NBP Marek Belka, prezentując dwa wspomniane wcześniej dokumenty: sprawozdanie z działalności NBP i sprawozdanie z wykonania polityki pieniężnej za 2012 rok.

Wprawdzie nad tymi dwoma ostatnimi dokumentami Sejm nie głosuje ale polemika pomiędzy ministrem Rostowskim i prezesem Belką w świetle ostatnich wypowiedzi obydwu panów, oceniających z jednej strony politykę pieniężną NBP z drugiej politykę fiskalną i gospodarczą rządu w następnym tygodniu może być niezwykle interesująca.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook