Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Wyłudzanie pieniędzy od kolei

13.01.2014

Czy w Polsce są jakieś służby, zajmujące się przestępczością gospodarczą, czy też za rządów Tuska jest tak, że jeżeli w grę wchodzą wielkie firmy i setki milionów wyłudzanych publicznych pieniędzy, to takich podmiotów już się nie ściga?

1. W ostatnim numerze Gazety Finansowej z 11 stycznia, zamieszczony został interesujący obszerny artykuł Kazimierza Turalińskiego pod znamiennym tytułem „Ekspresowa kasa czyli autostrady 2012”.

Autor to znany specjalista od bezpieczeństwa gospodarczego, a ostatnio także pełnomocnik pokrzywdzonych przedsiębiorców uczestniczących jako podwykonawcy w realizacji projektów autostradowych.

W 2012 roku wysłał on do premiera Donalda Tuska list, w którym dokładnie opisał nie tylko mechanizm wyprowadzania pieniędzy z wielkich kontraktów autostradowych ale także przestrzegał przed niską jakością wykonywanych robót, która już za jakiś czas grozi paraliżem komunikacyjnym na nowo wybudowanych drogach.

Zdaje się, że ani premier ani jego urzędnicy szczególnie ci z GDDKiA, żadnych wniosków z tego listu nie wyciągnęli, bo proceder wyprowadzania publicznych pieniędzy jak pisze autor przeniósł się z sektora drogowego do kolejowego gdzie realizowane są wielkie projekty modernizacji linii kolejowych.

2. W artykule autor opisuje szczegółowo 3 główne metody wyłudzania publicznych pieniędzy z wielkich kontraktów drogowych: pierwsza to zmowa cenowa i faktyczna monopolizacja rynku, druga to kary umowne i wymuszanie na podwykonawcach ekonomicznie wyniszczających aneksów, wreszcie trzecia to łańcuch podwykonawców.

Zwraca uwagę, że po zmianach ustawy o zamówieniach publicznych, która weszła w życie na początku 2010 roku najczęściej stosowana jest ta trzecia i opisuje jak jest stosowana w praktyce na przykładzie kiedyś polskiej, a obecnie hiszpańskiej spółki Budimex.

3.Tak realizowany wielki kontrakt drogowy ma aż 4 poziomy wykonawców, tworzących swoisty „łańcuch” podmiotów gospodarczych.

Ten pierwszy jest renomowanym podmiotem którego podstawowym zadaniem jest uzyskanie zamówienia publicznego na wielką inwestycję, której realizacja jest związana z wydatkowaniem setek milionów publicznych pieniędzy.

Następnie jest tworzony kolejny podmiot, (podmioty) niepowiązany ani kapitałowo ani osobowo z tym pierwszym, który ma przejąć od niego bezpośrednie wykonywanie prac związanych z inwestycją. Pomiędzy nimi jest zwierana z reguły bardzo rygorystyczna umowa, obwarowana wysokimi karami umownymi nawet w przypadku minimalnych opóźnień w realizacji harmonogramu prac.

Ten drugi podmiot korzysta również z licznych powoływanych na realizację tylko tego kontraktu podmiotów „pośredników”, (III poziom), którzy z kolei faktycznie cedują wykonywanie bezpośrednich prac na zewnętrzne „obce” podmioty (IV poziom, faktyczni wykonawcy robót).

Przy czym, żeby wyeliminować możliwość dochodzenia przez nie zapłaty bezpośrednio od generalnego wykonawcy, po pierwsze nie są oni oficjalnie zgłaszani jako podwykonawcy, a po drugie zakres przekazywanych najniżej robót, polega na ich rozbiciu na takie „czynniki pierwsze” aby nie spełniały definicji robót budowlanych (np. na fakturach u bezpośrednich wykonawców inwestycji umieszcza się wynajem sprzętu budowlanego, dostawy surowców lub wypożyczenie pracowników).

4. Ponieważ jak pisze autor, ta ostatnia metoda okazała się skuteczna i prawdopodobnie wykorzystywali ją tacy wielcy generalni wykonawcy jak hiszpański BUDIMEX, austriacki STRABAG czy niemiecki BILFINGER w związku ze zmniejszeniem liczby kontraktów drogowych, tego rodzaju praktyki przeniosły się na wielkie modernizacje linii kolejowych.

Autor wymienia w artykule nawet taki przetarg wygrany w połowie poprzedniego roku przez spółki z grupy POLIMEX- MOSTOSTAL na modernizację trasy Rail Baltica z Warszawy na Litwę za 1,3 mld zł co stanowi zaledwie 53% wartości kosztorysowej tej inwestycji i sugeruje, że podwykonawcy, którzy rzeczywiście realizują to przedsięwzięcie nigdy zapłaty od generalnego wykonawcy, mogą nie dostać.

Tak się zastanawiam czytając teksty tego autora czy w Polsce są jakieś służby zajmujące się przestępczością gospodarczą i śledzą tego rodzaju publikacje, czy też za rządów Tuska jest tak, że jeżeli w grę wchodzą wielkie firmy i setki milionów wyłudzanych publicznych pieniędzy, to takich podmiotów już się nie ściga?

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook