Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: ustawa śmieciowa niekonstytucyjna?

13.10.2013

"Rządząca koalicja Platformy i PSL-u, szła do tej pory w zaparte, ale teraz okazuje się, że marszałek Kopacz przyznaje iż część jej zapisów jest niekonstytucyjna" - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Tuż po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej klub poselski Prawa i Sprawiedliwości zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego i powoli zbliża się termin rozpatrzenia tego wniosku, ponieważ TK zbiera stanowiska w tej sprawie zarówno od ekspertów, ale także z Sejmu i z Prokuratury Generalnej.

Okazuje się, że eksperci, do których zwrócił się TK (między innymi prof. Adam Krzywoń z Uniwersytetu Warszawskiego), nie zostawiają na wielu jej zapisach przysłowiowej suchej nitki, między innymi na zawartym w ustawie pojęciu właściciela nieruchomości czy też braku określenia granic, w jakich gminy mogą ustalać wysokość opłaty śmieciowej.

Ale wręcz szokujące jest, że także marszałek Kopacz i zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand w swoich stanowiskach wysłanych do TK potwierdzają, że ustawa śmieciowa zawiera zapisy niezgodne z Konstytucją RP.

Szczególnie wystąpienie marszałek Kopacz, która kieruje Sejmem od blisko 2 lat i miała okazje po wielokroć zainicjować zmiany w tej ustawie, ba przypilnować by zapisy niezgodne z Konstytucją z niej wykreślić, ponieważ za jej kadencji była ona już 2-krotnie nowelizowana.

Przypomnijmy tylko, że nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, czyli tzw. ustawa śmieciowa weszła ostatecznie w życie 1 lipca 2013 roku i właśnie do tego czasu gminy po konsultacjach z mieszkańcami, miały ustalić sposób obliczania opłat śmieciowych i ich wysokość, a także przeprowadzić przetargi na wywóz śmieci.

Najistotniejszą zmianą, jaką wprowadzono nowelizacją jest uczynienie gminy właścicielem śmieci co zdaniem resortu ochrony środowiska, ma ostatecznie ukrócić ich wywożenie do lasu lub na tzw. dzikie wysypiska.

Jednak gdy gminy zaczęły podejmować uchwały o wysokości opłat śmieciowych i okazało się, że opłaty te wyraźnie rosną w stosunku do opłat dotychczasowych (nawet 2- 3- krotnie), mieszkańcy wielu z nich rozpoczęli protesty.

Senatorowie Platformy i PSL-u dostali wtedy polecenie od przywódców swoich partii zaproponowania zmian w tym zakresie i pośpiesznie je przygotowali, zwłaszcza dotyczące sposobu ustalania opłat śmieciowych.

Do momentu nowelizacji, gmina mogła wybrać ustalenie wysokości opłat śmieciowych w oparciu o jedną z 4 metod: w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych w danym lokalu, powierzchni lokalu mieszkalnego, m3 zużytej wody, wreszcie od gospodarstwa domowego.

Nowelizacja stworzyła możliwość korzystania z różnych metod na terenie jednej gminy, a także uwzględnienie w wysokości opłat sytuacji materialnej mieszkańców i udzielanie systemowych ulg.

Część gmin dokonała zmian w uchwałach śmieciowych zmniejszając opłaty, zdecydowana większość czeka na koniec tego 2013 roku aby zorientować się czy pobierane opłaty od mieszkańców pokryją w całości koszty wywozu wszystkich odpadów także tych wielkogabarytowych i poremontowych.

Szefowie wielu samorządów zgłaszali i ciągle zgłaszają poważne problemy związane z koniecznością przeprowadzenia przetargów na odbiór śmieci i poważne obawy, że ich firmy komunalne, które budowali przez lata, ostatnio wykorzystując do tego środki unijne, mogą te przetargi przegrać.

W tej sytuacji część majątku gminy, którą dysponują te specjalistyczne firmy, byłaby nie wykorzystana, w związku z tym samorządy poniosłyby nieodwracalne straty, co więcej będą musiały zwalniać ich pracowników.

Niestety tak się w wielu przypadkach stało, a próby zapisania w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jakichkolwiek preferencji dla przedsiębiorstw komunalnych zakończyły się spektakularnymi skandalami tak jak w Warszawie.

Wszystko więc wskazuje na to, że niektóre zapisy w tzw. ustawie śmieciowej, zostaną zakwestionowane przez TK, oby tylko nie okazało się że uchylenie definicji właściciela nieruchomości, spowoduje konieczność zwrotu opłat śmieciowych mieszkańcom gminy bo wtedy wiele samorządów może mieć kłopoty z wypłacalnością.

Rządząca koalicja Platformy i PSL-u, szła do tej pory w zaparte, że z ustawą śmieciową jest wszystko w porządku, ale teraz okazuje się, że marszałek Kopacz przyznaje iż część jej zapisów jest niekonstytucyjna.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook