Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tylko komunikaty, żadnych pytań

17.11.2013

"Coraz większa niechęć premiera Tuska do odpowiadania na pytania dziennikarzy wynika (...) przede wszystkim tego, że coraz więcej spraw w państwowych i partyjnych zwyczajnie wali się mu na głowę."

Premier Tusk i jego ministrowie przez 6 lat rządzenia, przyzwyczaili dziennikarzy szczególnie zaprzyjaźnionych mediów ale także i opinię publiczną, że jak organizują konferencję prasową, to na pytania odpowiadają wyjątkowo chętnie.

W ostatnich tygodniach jednak takich konferencji coraz mniej, nawet w Sejmie tradycyjnie po głosowaniach, nie ma już kilkudziesięciominutowych popisów premiera Tuska, który często wręcz po ojcowsku, przekomarzał się z sympatyzującymi z nim dziennikarzami.

Dlatego szokujące musiały być dla nich, dwie ostatnie konferencje premiera Tuska i jego ministra Sławomira Nowaka w piątek w Warszawie i w sobotę w Gdańsku, na których padły informacje „tylko komunikaty, żadnych pytań”.

W piątek premier Tusk mówiąc o tym, że przyjął dymisję ministra transportu Sławomira Nowaka, dlatego że prokuratura okręgowa w Warszawie zamierza mu postawić zarzuty w związku z nie umieszczeniem w deklaracji majątkowej informacji o zegarku za 17 tys. zł, natychmiast dodał, że w ten sposób przestrzega najwyższych standardów w swoim rządzie.

Zdaje się jednak, że tych zarzutów prokuratury wobec ministra Nowaka, musi być więcej i raczej nie dotyczą one tylko wspomnianego zegarka, ponieważ już w kwietniu 2013 roku tygodnik Wprost w tekście „Nowak -złote dziecko Tuska”, napisał o 6 różnych zegarkach na nadgarstku szefa resortu transportu w okresie kilku miesięcy, przy czym niektóre były warte ponad 30 tys. zł.

To wtedy pojawiła się także sprawa spółki CAM Media, która jak napisał tygodnik dzięki znajomości jej szefa z ministrem Nowakiem, zarabiała ogromne pieniądze na kontraktach z wieloma ministerstwami i wielkimi spółkami skarbu państwa.

Tylko z informacji przedstawionych później przez 10 resortów wynikało, że w krótkim czasie pozyskała ona od nich zlecenia związane z różnymi kampaniami informacyjnymi na kwotę 51 mln zł i wyglądało to tak jakby była na tym rynku zwyczajnie bezkonkurencyjna.

We wspomnianym tygodniku opisano także, że minister bywał na zaproszenie właściciela spółki w ekskluzywnym klubie Prive, gdzie wynajęcie loży kosztowało od 4 do 25 tysięcy złotych.

Wszystko te informacje były już wtedy absolutnie dyskwalifikujące ministra Nowaka ale premierowi Tuskowi to nie przeszkadzało, a wysokie standardy jego rządu były wówczas jak najbardziej przestrzegane.

Ale coraz większa niechęć premiera Tuska do odpowiadania na pytania dziennikarzy wynika nie tylko z poważnych kłopotów jego złotego dziecka czyli ministra Nowka ale przede wszystkim tego, że coraz więcej spraw w państwowych i partyjnych zwyczajnie wali się mu na głowę.

Choćby sprawa zmian w OFE wywołała kontrakcję wpływowego zagranicznego biznesu, a nawet jego kolegów partyjnych (takich jak były premier Jerzy Buzek), jak widać do blokowania tych zmian, został namówiony także prezydent Komorowski, więc przepchnąć je przez Parlament jeszcze jakoś się da ale co później stanie się z projektem tej ustawy, doprawdy nie wiadomo.

A przecież na przejęciu dużej części środków z OFE (około 150 mld zł) został oparty nie tylko projekt budżetu na 2014 rok ale przede wszystkim najbliższe dwa lata rządów Platformy i PSL-u.

Dzięki bowiem księgowemu zmniejszeniu wielkości deficytu sektora finansów publicznych, a przede wszystkim długu publicznego o przynajmniej 8% PKB, będzie można dalej pożyczać na dużą skalę i dzięki temu w ogóle będzie możliwe korzystanie ze środków UE z następnego wieloletniego budżetu na lata 2014-2020.

Także w partii w której Tusk po wyeliminowaniu Grzegorza Schetyny, wydaje się mieć władzę absolutną, procesy odśrodkowe przyśpieszą jeżeli notowania Platformy na trwale spadną poniżej 20%.

A taka sytuacja jest już bardzo blisko, zresztą odejścia europosłów, posłów, a także działaczy struktur terenowych, już się zaczęły.

Działacze z Platformy zaczynają uciekać, nie ma też chętnych znaczących postaci do nowego składu rządu, którego skład, premier Tusk chce ogłosić pod koniec tego miesiąca, więc trudno się dziwić, że premier zaczyna unikać konferencji prasowych i wygłasza tylko komunikaty.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook