Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tylko komunikaty, żadnych pytań

17.11.2013

"Coraz większa niechęć premiera Tuska do odpowiadania na pytania dziennikarzy wynika (...) przede wszystkim tego, że coraz więcej spraw w państwowych i partyjnych zwyczajnie wali się mu na głowę."

Premier Tusk i jego ministrowie przez 6 lat rządzenia, przyzwyczaili dziennikarzy szczególnie zaprzyjaźnionych mediów ale także i opinię publiczną, że jak organizują konferencję prasową, to na pytania odpowiadają wyjątkowo chętnie.

W ostatnich tygodniach jednak takich konferencji coraz mniej, nawet w Sejmie tradycyjnie po głosowaniach, nie ma już kilkudziesięciominutowych popisów premiera Tuska, który często wręcz po ojcowsku, przekomarzał się z sympatyzującymi z nim dziennikarzami.

Dlatego szokujące musiały być dla nich, dwie ostatnie konferencje premiera Tuska i jego ministra Sławomira Nowaka w piątek w Warszawie i w sobotę w Gdańsku, na których padły informacje „tylko komunikaty, żadnych pytań”.

W piątek premier Tusk mówiąc o tym, że przyjął dymisję ministra transportu Sławomira Nowaka, dlatego że prokuratura okręgowa w Warszawie zamierza mu postawić zarzuty w związku z nie umieszczeniem w deklaracji majątkowej informacji o zegarku za 17 tys. zł, natychmiast dodał, że w ten sposób przestrzega najwyższych standardów w swoim rządzie.

Zdaje się jednak, że tych zarzutów prokuratury wobec ministra Nowaka, musi być więcej i raczej nie dotyczą one tylko wspomnianego zegarka, ponieważ już w kwietniu 2013 roku tygodnik Wprost w tekście „Nowak -złote dziecko Tuska”, napisał o 6 różnych zegarkach na nadgarstku szefa resortu transportu w okresie kilku miesięcy, przy czym niektóre były warte ponad 30 tys. zł.

To wtedy pojawiła się także sprawa spółki CAM Media, która jak napisał tygodnik dzięki znajomości jej szefa z ministrem Nowakiem, zarabiała ogromne pieniądze na kontraktach z wieloma ministerstwami i wielkimi spółkami skarbu państwa.

Tylko z informacji przedstawionych później przez 10 resortów wynikało, że w krótkim czasie pozyskała ona od nich zlecenia związane z różnymi kampaniami informacyjnymi na kwotę 51 mln zł i wyglądało to tak jakby była na tym rynku zwyczajnie bezkonkurencyjna.

We wspomnianym tygodniku opisano także, że minister bywał na zaproszenie właściciela spółki w ekskluzywnym klubie Prive, gdzie wynajęcie loży kosztowało od 4 do 25 tysięcy złotych.

Wszystko te informacje były już wtedy absolutnie dyskwalifikujące ministra Nowaka ale premierowi Tuskowi to nie przeszkadzało, a wysokie standardy jego rządu były wówczas jak najbardziej przestrzegane.

Ale coraz większa niechęć premiera Tuska do odpowiadania na pytania dziennikarzy wynika nie tylko z poważnych kłopotów jego złotego dziecka czyli ministra Nowka ale przede wszystkim tego, że coraz więcej spraw w państwowych i partyjnych zwyczajnie wali się mu na głowę.

Choćby sprawa zmian w OFE wywołała kontrakcję wpływowego zagranicznego biznesu, a nawet jego kolegów partyjnych (takich jak były premier Jerzy Buzek), jak widać do blokowania tych zmian, został namówiony także prezydent Komorowski, więc przepchnąć je przez Parlament jeszcze jakoś się da ale co później stanie się z projektem tej ustawy, doprawdy nie wiadomo.

A przecież na przejęciu dużej części środków z OFE (około 150 mld zł) został oparty nie tylko projekt budżetu na 2014 rok ale przede wszystkim najbliższe dwa lata rządów Platformy i PSL-u.

Dzięki bowiem księgowemu zmniejszeniu wielkości deficytu sektora finansów publicznych, a przede wszystkim długu publicznego o przynajmniej 8% PKB, będzie można dalej pożyczać na dużą skalę i dzięki temu w ogóle będzie możliwe korzystanie ze środków UE z następnego wieloletniego budżetu na lata 2014-2020.

Także w partii w której Tusk po wyeliminowaniu Grzegorza Schetyny, wydaje się mieć władzę absolutną, procesy odśrodkowe przyśpieszą jeżeli notowania Platformy na trwale spadną poniżej 20%.

A taka sytuacja jest już bardzo blisko, zresztą odejścia europosłów, posłów, a także działaczy struktur terenowych, już się zaczęły.

Działacze z Platformy zaczynają uciekać, nie ma też chętnych znaczących postaci do nowego składu rządu, którego skład, premier Tusk chce ogłosić pod koniec tego miesiąca, więc trudno się dziwić, że premier zaczyna unikać konferencji prasowych i wygłasza tylko komunikaty.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook