Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tusk rozpoczął wczoraj kampanię PE

20.03.2014

Wprawdzie Platforma ma zatwierdzić ostatecznie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego dopiero w najbliższą sobotę na posiedzeniu swojego zarządu w Warszawie ale kampanię wyborczą rozpoczęła wczoraj, wystąpieniem premiera Tuska w sprawie Ukrainy, transmitowanym przez wszystkie telewizje informacyjne i program pierwszy TVP.

Premier Tusk skorzystał z prawa jakie przysługuje Prezesowi Rady Ministrów do wygłoszenia nadzwyczajnego orędzia transmitowanego przez media publiczne i na tle aż 11 polskich flag, przekonywał, że są aż 3 solidne filary bezpieczeństwa Polski.

Czwarty związany z Ukrainą dopiero zaczynamy budować.

Zdaniem Tuska na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, Polska jest silnym krajem o stabilnych finansach, nie najgorszej gospodarce, czuje się także bezpieczna energetycznie.

Drugi filar tego bezpieczeństwa, to mocna pozycja naszego kraju w Europie oparta na członkostwie w NATO i UE, budowana dojrzałą i spokojną polityką, jak się można domyślać realizowaną przez rząd Donalda Tuska.

Trzeci filar to sojusz północnoatlantycki, coraz bardziej nowoczesna polska armia i współpraca militarna z USA.

Potrzebny jest zdaniem Tuska także czwarty filar, którym ma być w przyszłości demokratyczna i zasobna Ukraina, a dzisiejsza nasza pomoc temu krajowi, to inwestycja w nasze przyszłe bezpieczeństwo.

W atmosferze coraz większego zagrożenia jakie stwarzają dla wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, działania Rosji na Ukrainie(poddanie w wątpliwość przebiegu wszystkich granic ukształtowanych w rezultacie II wojny światowej), premier Tusk próbuje wmówić Polakom, że dzięki jego już blisko 7 letnim rządom, mogą się czuć bezpieczni.

Tyle tylko, że te 3 wymienione przez premiera filary, nie są wcale takie solidne jakby to miało wynikać z wypowiedzi szefa rządu.

Jak można mówić o stabilnych finansach w sytuacji kiedy rząd musiał przejąć w atmosferze skandalu 150 mld zł z OFE aby na papierze zmniejszyć dług publiczny, a jednocześnie zmniejszyć o 8 mld zł wydatki na obsługę krajowej części długu publicznego i ponad 15 mld zł dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a tym samym w ogóle złożyć projekt budżetu na 2014 rok.

Nie bardzo wiadomo także na czym polega mocna pozycja naszego kraju w UE, przegrywamy przecież na tym forum najważniejsze sprawy dla naszego kraju, czego najbardziej chyba spektakularnym przykładem jest forsowane zaostrzenie polityki klimatycznej (podniesienie ceny pozwoleń na emisję CO2 do poziomu przynajmniej 20 euro za tonę i i redukcja CO2 o 43% do 2030 roku, co oznacza tak naprawdę zamknięcie większości kopalń węgla kamiennego w Polsce).

Wreszcie nie bardzo wiadomo na czym polegają nasze dobre relacje z USA (chyba nie na przedwczorajszej wizycie wiceprezydenta USA w Polsce i przylocie do

Polski na 3 tygodnie 12 nieuzbrojonych F-16), w sytuacji kiedy pierwsze elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej mają się pojawić w Polsce dopiero w 2018 roku.

Do nowoczesnej armii także nam bardzo daleko, zwłaszcza że rządy Tuska to nieustanne oszczędzanie właśnie na modernizacji armii. W ciągu ostatnich 6 lat z kwoty około 40 mld zł przeznaczonych na tę modernizację, nie wydano około 10 mld zł, z tego tylko w roku 2013 kwoty 3,5 mld zł, która została ścięta przy nowelizacji budżetu.

Choćby ta pobieżna analiza pokazuje, że premier Tusk w sytuacji rosnącego zagrożenia spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę, chce przekonać Polaków, że jego rządy gwarantują im bezpieczeństwo i choćby dlatego powinni wybaczyć mu dotychczasowe błędy i poprzeć znowu Platformę w nadchodzących wyborach.

Tyle tylko, że jego tłumaczenia są tak wiarygodne jak to, że zdając sobie sprawę z rosyjskiego zagrożenia prowadził, prowadził przez ponad 6 lat politykę wobec tego kraju tak aby uniknąć na arenie europejskiej etykiety rusofoba, co teraz w sytuacji konfliktu z Rosją, pozwala mu na większy wpływ na decyzje UE i USA.

Coś bardziej kuriozalnego dla wytłumaczenia resetu stosunków z Rosją, dokonanego przez rząd Tuska, trudno byłoby chyba wymyślić.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. premier.gov.pl]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook