Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tusk przegrał w Elblągu

09.07.2013

Przemilczano gigantyczne zaangażowanie premiera Tuska i członków jego rządu w tę kampanię i składanie przy tej okazji bardzo wielu obietnic inwestycji w mieście, które gdyby się spełniły uczyniłyby z Elbląga najszybciej rozwijające się miasto w Polsce – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj przez media przelała się fala komentarzy dotyczących wyników wyborów na prezydenta w Elblągu i jak należało się tego spodziewać w tych tzw. głównego nurtu sformułowano tezę, „że kandydatka Platformy zajęła zaszczytne drugie miejsce”, co więcej odrobiła straty z pierwszej tury gdzie Platforma uzyskała niewiele ponad 21%, a w drugiej Gelert dostała przecież aż 48,5% (tyle tylko, że te dwie tury są nieporównywalne w I wybory były proporcjonalne w II już większościowe i tylko z udziałem 2 kandydatów).

Z reguły także przemilczano gigantyczne zaangażowanie premiera Tuska i członków jego rządu w tę kampanię i składanie przy tej okazji bardzo wielu obietnic inwestycji w mieście, które gdyby się spełniły uczyniłyby z Elbląga najszybciej rozwijające się miasto w Polsce.

W Elblągu był dwukrotnie sam premier Tusk a także ministrowie Sikorski, Bieńkowska, Nowak, Kudrycka, Biernacki, a nawet były premier a obecnie europoseł Jerzy Buzek i wszyscy deklarowali wsparcie inwestycyjne w obszarach za które odpowiadają w rządzie.

Tylko przekopanie Mierzei Wiślanej było cokolwiek kontestowane przez prominentnych polityków Platformy ale tylko dlatego, że wcześniej wrócił do tej inwestycji prezes Jarosław Kaczyński przypominając, że za jego rządów projekt ten został wpisany do strategii rozwoju kraju.

Wizyty premiera Tuska w Elblągu nie były tak spektakularne jak te organizowane wcześniej, odbywały się w zamkniętych gronach, a to ostatnie tuż przed wyborami było niby otwarte ale jednak trzeba było mieć na nie zaproszenie.

Były one jednak życzliwie pokazywane w telewizjach 24-godzinnych, kuśtykający premier, który mimo widocznych trudności w chodzeniu przybywa do Elbląga i chce się spotkać z mieszkańcami, to raczej człowiek wzbudzający współczucie niż obiekt do ataku.

Zresztą nie zadawano mu na tych spotkaniach niewygodnych pytań, mógł znowu obiecywać do woli i w związku z tym wyglądały one jak miłe pogawędki szefa rządu z mieszkańcami Elbląga.

I rzeczywiście obiecywał, a to przedłużenie do 2026 roku działania specjalnych stref ekonomicznych (Elbląg ma taką strefę i funkcjonuje w niej trochę firm, które stworzyły dodatkowe miejsca pracy), zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się Polaków i Rosjan w ramach tzw. małego ruchu granicznego z obwodem Kaliningradzkim, budowę sądu okręgowego, modernizację trasy nr 7 do Gdańska, linii kolejowej do tego miasta itp. itd.

Kampanii w Elblągu podporządkowano także jak się wydaje lokalizację Konwencji Platformy w Katowicach w tym samym mieście w którym miał się odbyć Kongres Prawa i Sprawiedliwości tyle tylko, że decyzja w tej sprawie zapadła parę miesięcy wcześniej.

PR-owcy Tuska zdecydowali się na frontalne starcie choć toczone tylko za pośrednictwem mediów z głębokim przekonaniem, że przemówienie Tuska na Konwencji Platformy będzie lepsze od wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego na Kongresie i ta wygrana w korespondencyjnym pojedynku pójdzie w Polskę w tym także do mieszkańców Elbląga i będzie silnym wsparciem dla kandydatki Platformy.

Te ambitne zamierzenia wzięły jednak w łeb, bo Tusk to starcie z Kaczyńskim na wystąpienia jednak wyraźnie przegrał.

Prezes Kaczyński wygłosił bowiem swoiste expose przyszłego premiera, w którym pokazał jak poważnych zmian chce dokonać w Polsce co więcej to nie były jego przemyślenia z ostatnich kliku dni ale poważne propozycje programowe, które już w tej chwili mają często postać projektów ustaw razem z rozporządzeniami wykonawczymi do nich.

Z kolei Donald Tusk wygłosił przemówienie, które nie tylko nie zawierało żadnych pomysłów na przyszłość ale było wyjątkowo napastliwe wobec przeciwników politycznych, no i te zaciśnięte pięści premiera mówiąc najoględniej nie zostawiły dobrego wrażenia na telewidzach i to niezależnie od ich poglądów politycznych.

Tusk i Platforma zaangażowali się jak mówi młodzież na maksa w Elblągu i przegrali te wybory z kretesem. Wygląda nawet na to, że zaangażowanie Tuska pociągnęło w dół Platformę i jej kandydatkę na prezydenta

Ponieważ w końcówce kampanii użyto także nagrań z podsłuchów rozmów kandydata Prawa i Sprawiedliwości, a więc Platforma zdecydowała się na brudną kampanię, nowego znaczenia nabierają słowa premiera Tuska zawarte w jednym z ostatnich wywiadów kiedy mówił „że nie odda władzy bez walki”.

Prawo i Sprawiedliwość musi to stwierdzenie premiera wziąć poważnie pod uwagę przygotowując się do kolejnych kampaniach wyborczych.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook