Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tusk przegrał w Elblągu

09.07.2013

Przemilczano gigantyczne zaangażowanie premiera Tuska i członków jego rządu w tę kampanię i składanie przy tej okazji bardzo wielu obietnic inwestycji w mieście, które gdyby się spełniły uczyniłyby z Elbląga najszybciej rozwijające się miasto w Polsce – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj przez media przelała się fala komentarzy dotyczących wyników wyborów na prezydenta w Elblągu i jak należało się tego spodziewać w tych tzw. głównego nurtu sformułowano tezę, „że kandydatka Platformy zajęła zaszczytne drugie miejsce”, co więcej odrobiła straty z pierwszej tury gdzie Platforma uzyskała niewiele ponad 21%, a w drugiej Gelert dostała przecież aż 48,5% (tyle tylko, że te dwie tury są nieporównywalne w I wybory były proporcjonalne w II już większościowe i tylko z udziałem 2 kandydatów).

Z reguły także przemilczano gigantyczne zaangażowanie premiera Tuska i członków jego rządu w tę kampanię i składanie przy tej okazji bardzo wielu obietnic inwestycji w mieście, które gdyby się spełniły uczyniłyby z Elbląga najszybciej rozwijające się miasto w Polsce.

W Elblągu był dwukrotnie sam premier Tusk a także ministrowie Sikorski, Bieńkowska, Nowak, Kudrycka, Biernacki, a nawet były premier a obecnie europoseł Jerzy Buzek i wszyscy deklarowali wsparcie inwestycyjne w obszarach za które odpowiadają w rządzie.

Tylko przekopanie Mierzei Wiślanej było cokolwiek kontestowane przez prominentnych polityków Platformy ale tylko dlatego, że wcześniej wrócił do tej inwestycji prezes Jarosław Kaczyński przypominając, że za jego rządów projekt ten został wpisany do strategii rozwoju kraju.

Wizyty premiera Tuska w Elblągu nie były tak spektakularne jak te organizowane wcześniej, odbywały się w zamkniętych gronach, a to ostatnie tuż przed wyborami było niby otwarte ale jednak trzeba było mieć na nie zaproszenie.

Były one jednak życzliwie pokazywane w telewizjach 24-godzinnych, kuśtykający premier, który mimo widocznych trudności w chodzeniu przybywa do Elbląga i chce się spotkać z mieszkańcami, to raczej człowiek wzbudzający współczucie niż obiekt do ataku.

Zresztą nie zadawano mu na tych spotkaniach niewygodnych pytań, mógł znowu obiecywać do woli i w związku z tym wyglądały one jak miłe pogawędki szefa rządu z mieszkańcami Elbląga.

I rzeczywiście obiecywał, a to przedłużenie do 2026 roku działania specjalnych stref ekonomicznych (Elbląg ma taką strefę i funkcjonuje w niej trochę firm, które stworzyły dodatkowe miejsca pracy), zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się Polaków i Rosjan w ramach tzw. małego ruchu granicznego z obwodem Kaliningradzkim, budowę sądu okręgowego, modernizację trasy nr 7 do Gdańska, linii kolejowej do tego miasta itp. itd.

Kampanii w Elblągu podporządkowano także jak się wydaje lokalizację Konwencji Platformy w Katowicach w tym samym mieście w którym miał się odbyć Kongres Prawa i Sprawiedliwości tyle tylko, że decyzja w tej sprawie zapadła parę miesięcy wcześniej.

PR-owcy Tuska zdecydowali się na frontalne starcie choć toczone tylko za pośrednictwem mediów z głębokim przekonaniem, że przemówienie Tuska na Konwencji Platformy będzie lepsze od wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego na Kongresie i ta wygrana w korespondencyjnym pojedynku pójdzie w Polskę w tym także do mieszkańców Elbląga i będzie silnym wsparciem dla kandydatki Platformy.

Te ambitne zamierzenia wzięły jednak w łeb, bo Tusk to starcie z Kaczyńskim na wystąpienia jednak wyraźnie przegrał.

Prezes Kaczyński wygłosił bowiem swoiste expose przyszłego premiera, w którym pokazał jak poważnych zmian chce dokonać w Polsce co więcej to nie były jego przemyślenia z ostatnich kliku dni ale poważne propozycje programowe, które już w tej chwili mają często postać projektów ustaw razem z rozporządzeniami wykonawczymi do nich.

Z kolei Donald Tusk wygłosił przemówienie, które nie tylko nie zawierało żadnych pomysłów na przyszłość ale było wyjątkowo napastliwe wobec przeciwników politycznych, no i te zaciśnięte pięści premiera mówiąc najoględniej nie zostawiły dobrego wrażenia na telewidzach i to niezależnie od ich poglądów politycznych.

Tusk i Platforma zaangażowali się jak mówi młodzież na maksa w Elblągu i przegrali te wybory z kretesem. Wygląda nawet na to, że zaangażowanie Tuska pociągnęło w dół Platformę i jej kandydatkę na prezydenta

Ponieważ w końcówce kampanii użyto także nagrań z podsłuchów rozmów kandydata Prawa i Sprawiedliwości, a więc Platforma zdecydowała się na brudną kampanię, nowego znaczenia nabierają słowa premiera Tuska zawarte w jednym z ostatnich wywiadów kiedy mówił „że nie odda władzy bez walki”.

Prawo i Sprawiedliwość musi to stwierdzenie premiera wziąć poważnie pod uwagę przygotowując się do kolejnych kampaniach wyborczych.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook