Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tusk po urlopie

15.01.2013

1. Po ponad tygodniowym pobycie na urlopie we włoskich Dolomitach wrócił do Polski premier Donald Tusk, jak to pokazał na zdjęciu jeden z tabloidów, nieogolony i bardzo zmęczony.

Tym razem premierowi nic nie zakłóciło szusowania na nartach, choć Polaków, a jakże, dotknęły w tym czasie przynajmniej trzy wydarzenia, które szefowi rządu powinny spędzić sen z powiek.

Przypomnijmy tylko, że w styczniu 2011 roku podczas pobytu premiera w Dolomitach, generał Anodina ogłosiła raport MAK o przyczynach katastrofy smoleńskiej. Premier z dwudniowym opóźnieniem wrócił na parę godzin do Polski, zorganizował konferencję prasową i w zasadzie zgodził się z głównym przesłaniem raportu, że głównymi winowajcami katastrofy byli polscy piloci i „pijany” generał Błasik. Po tej konferencji specjalny samolot zawiózł premiera z powrotem we włoskie Dolomity.

Z kolei w styczniu 2012 roku mieliśmy apogeum konfliktu rządu z lekarzami wokół tzw. ustawy refundacyjnej. Wprawdzie rząd wycofał się z niektórych przepisów restrykcyjnych wobec lekarzy ale dalej wystawiali oni masowo recepty z pieczątką „refundacja do decyzji NFZ”.

Ten konflikt i poważne utrudnienie pacjentom dostępu do leków refundowanych, nie okazało się dla premiera Tuska na tyle ważne, żeby przerwać jego urlop.

2. W styczniu 2013 roku premier spokojnie odpoczywał, choć w tym czasie pojawiły się w Polsce informacje o zdarzeniach uderzających w polskie społeczeństwo, będących efektem jego nieudolnych pięcioletnich rządów.

Podczas debaty nad budżetem na 2013 rok w Senacie wiceminister finansów Hanna Majszczyk przyznała, że w budżecie za 2012 rok, zabrakło aż 16 mld zł wpływów podatkowych głównie z VAT, akcyzy, CIT i podatku od gier.

Najbardziej dotkliwa pomyłka dotyczy podatku VAT. Dochody budżetowe z tego tytułu miały być o aż 12 mld zł (o około 10%) większe niż w 2011, choć nie przewidywano kolejnej podwyżki jego stawek.

Okazało się, że dochody z VAT były o ponad 12 mld zł niższe niż planowano i niższe nominalnie od wpływów z tego podatku w roku 2011. Wszystko to wydarzyło się w sytuacji kiedy wzrost PKB w 2012 roku przekroczy 2%, a inflacja przez większość roku była blisko 2-krotnie wyższa od tej planowanej (dochody z VAT powinny być więc wyższe od planowanych).

Jest to sytuacja, która ma miejsce pierwszy raz od momentu wprowadzenia tego podatku czyli od roku 1993 i bez dogłębnego wyjaśnienia jej przyczyn grozi wręcz załamaniem wpływów z podatku VAT w roku 2013.

3. W tym samym czasie opinia publiczna w Polsce została poruszona informacją, że włoski koncern Fiat, zwolni ze swojego zakładu w Tychach ponad 1500 osób czyli blisko jedną trzecią załogi.

Zakład w Tychach to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna ekonomicznie cześć włoskiego koncernu Fiata, a mimo tego kierownictwo firmy jeszcze na przełomie 2009 i 2010 roku pod naciskiem rządu Berlusconiego, zdecydowało o umieszczeniu produkcji nowego modelu Pandy w zakładzie pod Neapolem, gdzie produkcja będzie znacznie droższa.

Efektem tamtej decyzji, są teraz te ogromne zwolnienia w zakładzie Fiata w Tychach, a za nimi zapewne pójdą zwolnienia w zakładach kooperujących (szacuje się,że z jednym miejscem pracy w fabryce samochodów związane jest od 7 do 10 miejsc pracy u kooperantów).

Na przełomie 2009 i 2010 roku nie było stosownej reakcji rządu Tuska na decyzję Włochów i teraz przychodzą tego efekty, dramatyczne dla rynku pracy na Śląsku i w całej Polsce.

4. W pierwszych dniach stycznia, pojawiła się kolejna dramatyczna informacja z rynku pracy, że na koniec grudnia 2012 roku, stopa bezrobocia wzrosła do 13,3% czyli bez pracy było aż 2 miliony 140 tysięcy Polaków.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2012 roku, bezrobocie wzrosło o blisko 150 tysięcy i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nowego roku bezrobocie, będzie rosło przynajmniej o 80 tysięcy nowych bezrobotnych miesięcznie.

Na rynku pracy szykuje się tej wiosny prawdziwy dramat, natomiast rząd Tuska jest pełen optymizmu, ponieważ minister Rostowski ciągle blokuje około 7 mld zł środków Funduszu pracy na aktywne formy ograniczania bezrobocia.

5. Choćby tylko te 3 informacje, powinny na tyle zaniepokoić premiera Tuska, żeby przerwać urlop, wrócić do kraju i zainteresować się skutkami swojego rządzenia i powołanych przez siebie ministrów.

Gdzie tam, spokojnie spędził urlop z rodziną za granicą, wrócił z niego bardzo zmęczony i dopiero teraz będzie odpoczywał w Alejach Ujazdowskich.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook