Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk: Tusk o didaskaliach

10.07.2014

Ze strony prezesa Kaczyńskiego - poważna analiza sytuacji społeczno-gospodarczej po taśmach prawdy, ze strony premiera Tuska - po raz kolejny didaskalia – pisze o debacie nad wotum nieufności dla rządu Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Wczoraj w Sejmie odbyła się debata na temat wniosku Prawa i Sprawiedliwości o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska i powołanie profesora Piotra Glińskiego na premiera rządu przejściowego, który przygotowałby i przeprowadził przedterminowe wybory parlamentarne na jesieni tego roku.

Wniosek przedstawiał prezes Jarosław Kaczyński i nawiązując do podobnego sprzed 16 miesięcy, przedstawił realistyczną ocenę dokonań rządu Donalda Tuska w kilkunastu najważniejszych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, udowadniając, że przez ten czas w żadnej z nich nie dokonał się  jakiś wyraźny postęp, wręcz przeciwnie w wielu z nich jest zdecydowanie gorzej.

Teraz do najbliższego piątku (wtedy o godzinie 9-tej odbędzie się głosowanie na tym wnioskiem), każdy z posłów w tym w szczególności z koalicji ma czas na przemyślenie czy po opublikowaniu taśm prawdy, chce dalej firmować swoim nazwiskiem rząd Donalda Tuska i ponosić za to odpowiedzialność polityczną.

Zaczął od fatalnej sytuacji na rynku pracy, ciągle blisko 2 mln bezrobotnych, gdzie sytuacja wprawdzie się trochę poprawia ale tylko dlatego, że mamy kolejną falę wyjazdów młodych ludzi za granicę (w 2013 roku znowu wyjechało około 500 tysięcy osób).

Później było omówienie dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia, gdzie dochodzi na przykład do takich sytuacji, że dokonuje się amputacji (najwyższa ilość w Europie), tylko dlatego, że jest to bardziej opłacalne niż długotrwałe leczenie.

Dalej mówił o katastrofie demograficznej, w wyniku której w 2013 roku po raz  pierwszy od zakończenia II wojny światowej, w Polsce było o 37 tysięcy mniej urodzeń niż zgonów.

Kolejne zastrzeżenia dotyczyły spraw społecznych. Prezes Kaczyński zwrócił uwagę na konsekwencje nowego systemu ubezpieczeń emerytalnych czyli zmniejszoną o blisko połowę tzw. stopę zastąpienia (relacja emerytury do ostatniego wynagrodzenia). W starym systemie było to średnio około 60%, w nowym zaledwie 36%.

Mówił także o ogromnej i ciągle zwiększającej się grupie osób żyjących w skrajnym ubóstwie (około 2,6 mln osób), blisko 800 tysiącach niedożywionych dzieci i załamaniu się wspieranego przez państwo programu mieszkaniowego skierowanego do ludzi młodych o czym świadczy klęska programu MdM.

Druga część wystąpienia była poświęcona sprawom gospodarczym w tym dramatycznie powiększonemu zadłużeniu (na koniec roku 2013 dług publiczny wyniósł 950 mld zł, a więc ponad 58% PKB) i wprowadzeniu polskiej gospodarki w pułapkę niskiego wzrostu gospodarczego (średniorocznie 2-3% PKB), co powoduje załamanie dochodowej strony budżetu państwa.

Prezes Kaczyński przypomniał, że rząd Tuska buduje najdroższe autostrady w Europie (9 mln euro za kilometr, a po uwzględnieniu siły nabywczej naszej waluty około 16 mln euro), a mimo szerokiego frontu robót, upadła duża część przedsiębiorstw zaangażowanych w kontrakty drogowe.

Zwrócił także uwagę na zmarnotrawieniu dużej części środków europejskich na modernizację kolei, poważne wątpliwości związane z zakupem pociągu Pendolino, skandale prywatyzacyjne (Grupa Azoty, Ciech, PKP Cargo) i wreszcie dramatyczną sytuację związaną z budową Gazoportu Świnoujściu.

Na te ciężkie kilkanaście zarzutów, Donald Tusk odpowiedział sprostowaniami dotyczącymi zbudowania kilkudziesięciu kilometrów autostrad więcej, pomyłce prezesa dotyczącej deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego i wreszcie wsparcie się pochlebnym dla Polski artykułem w The Economist, który jak się okazuje napisał serdeczny przyjaciel Radosława Sikorskiego.

Ze strony prezesa Kaczyńskiego, poważna analiza sytuacji społeczno - gospodarczej po taśmach prawdy, ze strony premiera Tuska po raz kolejny didaskalia.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

Piotr Gliński

,

Pendolino

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook