Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tusk o didaskaliach

10.07.2014

Ze strony prezesa Kaczyńskiego - poważna analiza sytuacji społeczno-gospodarczej po taśmach prawdy, ze strony premiera Tuska - po raz kolejny didaskalia – pisze o debacie nad wotum nieufności dla rządu Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Wczoraj w Sejmie odbyła się debata na temat wniosku Prawa i Sprawiedliwości o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska i powołanie profesora Piotra Glińskiego na premiera rządu przejściowego, który przygotowałby i przeprowadził przedterminowe wybory parlamentarne na jesieni tego roku.

Wniosek przedstawiał prezes Jarosław Kaczyński i nawiązując do podobnego sprzed 16 miesięcy, przedstawił realistyczną ocenę dokonań rządu Donalda Tuska w kilkunastu najważniejszych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, udowadniając, że przez ten czas w żadnej z nich nie dokonał się  jakiś wyraźny postęp, wręcz przeciwnie w wielu z nich jest zdecydowanie gorzej.

Teraz do najbliższego piątku (wtedy o godzinie 9-tej odbędzie się głosowanie na tym wnioskiem), każdy z posłów w tym w szczególności z koalicji ma czas na przemyślenie czy po opublikowaniu taśm prawdy, chce dalej firmować swoim nazwiskiem rząd Donalda Tuska i ponosić za to odpowiedzialność polityczną.

Zaczął od fatalnej sytuacji na rynku pracy, ciągle blisko 2 mln bezrobotnych, gdzie sytuacja wprawdzie się trochę poprawia ale tylko dlatego, że mamy kolejną falę wyjazdów młodych ludzi za granicę (w 2013 roku znowu wyjechało około 500 tysięcy osób).

Później było omówienie dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia, gdzie dochodzi na przykład do takich sytuacji, że dokonuje się amputacji (najwyższa ilość w Europie), tylko dlatego, że jest to bardziej opłacalne niż długotrwałe leczenie.

Dalej mówił o katastrofie demograficznej, w wyniku której w 2013 roku po raz  pierwszy od zakończenia II wojny światowej, w Polsce było o 37 tysięcy mniej urodzeń niż zgonów.

Kolejne zastrzeżenia dotyczyły spraw społecznych. Prezes Kaczyński zwrócił uwagę na konsekwencje nowego systemu ubezpieczeń emerytalnych czyli zmniejszoną o blisko połowę tzw. stopę zastąpienia (relacja emerytury do ostatniego wynagrodzenia). W starym systemie było to średnio około 60%, w nowym zaledwie 36%.

Mówił także o ogromnej i ciągle zwiększającej się grupie osób żyjących w skrajnym ubóstwie (około 2,6 mln osób), blisko 800 tysiącach niedożywionych dzieci i załamaniu się wspieranego przez państwo programu mieszkaniowego skierowanego do ludzi młodych o czym świadczy klęska programu MdM.

Druga część wystąpienia była poświęcona sprawom gospodarczym w tym dramatycznie powiększonemu zadłużeniu (na koniec roku 2013 dług publiczny wyniósł 950 mld zł, a więc ponad 58% PKB) i wprowadzeniu polskiej gospodarki w pułapkę niskiego wzrostu gospodarczego (średniorocznie 2-3% PKB), co powoduje załamanie dochodowej strony budżetu państwa.

Prezes Kaczyński przypomniał, że rząd Tuska buduje najdroższe autostrady w Europie (9 mln euro za kilometr, a po uwzględnieniu siły nabywczej naszej waluty około 16 mln euro), a mimo szerokiego frontu robót, upadła duża część przedsiębiorstw zaangażowanych w kontrakty drogowe.

Zwrócił także uwagę na zmarnotrawieniu dużej części środków europejskich na modernizację kolei, poważne wątpliwości związane z zakupem pociągu Pendolino, skandale prywatyzacyjne (Grupa Azoty, Ciech, PKP Cargo) i wreszcie dramatyczną sytuację związaną z budową Gazoportu Świnoujściu.

Na te ciężkie kilkanaście zarzutów, Donald Tusk odpowiedział sprostowaniami dotyczącymi zbudowania kilkudziesięciu kilometrów autostrad więcej, pomyłce prezesa dotyczącej deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego i wreszcie wsparcie się pochlebnym dla Polski artykułem w The Economist, który jak się okazuje napisał serdeczny przyjaciel Radosława Sikorskiego.

Ze strony prezesa Kaczyńskiego, poważna analiza sytuacji społeczno - gospodarczej po taśmach prawdy, ze strony premiera Tuska po raz kolejny didaskalia.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook