Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tusk nie ma sukcesów w RE

27.02.2017

Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej nie ma specjalnych sukcesów, a jego premierowanie w Polsce jest związane z aferami, które, być może, za jakiś czas mogą skutkować postawieniem mu zarzutów - powiedział w poniedziałek Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

Poseł do Parlamentu Europejskiego był pytany w Polskim Radiu 24 o to, jak zachowa się polski rząd ws. kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. -Zobaczymy. Zwolennikami tej kandydatury, co tu się dużo oszukiwać, nie jesteśmy, ale może być niestety tak, że Donald Tusk - jako człowiek wygodny dla choćby Niemiec - zostanie wybrany wbrew naszej woli. Zwłaszcza że ostatnio miał parę pociągnięć, przy pomocy których chciał się przypodobać większości przywódców rządów" - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości. Większość w Radzie -jak dodał - tworzą rządy socjalistyczne bądź liberalne.

-Uderzenie w administrację Donalda Trumpa w liście, który wysłał do uczestników szczytu (UE) na Malcie, było ewidentnym tego dowodem. Teraz spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i podkreślał, jak Unia Europejska chce głęboko współpracować z nowa administracją. Zestawienie tych stwierdzeń z tym, co napisał wcześniej w liście, pokazuje, do czego ten człowiek jest zdolny - powiedział.

W liście do szefów państw i rządów wystosowanym przed szczytem UE na Malcie Tusk uznał za niepokojące niektóre deklaracje nowej administracji amerykańskiej. Wezwał do wykorzystania protekcjonistycznego zwrotu USA na korzyść UE. Na koniec szczytu - 3 lutego - Tusk mówił, że współpraca transatlantycka jest priorytetem dla UE, ale jednocześnie wobec zmian zachodzących na świecie Wspólnota musi odzyskać wiarę we własną siłę. Po spotkaniu z amerykańskim wiceprezydentem Mike'iem Pence'em - 20 lutego - Tusk powiedział, że UE liczy na jednoznaczne poparcie USA dla zjednoczonej Europy i przekonywał, że przeciwdziałanie dezintegracji Zachodu jest we wspólnym interesie.

Zdaniem Kuźmiuka, "Niemcom trudno byłoby przeforsować wprost swojego kandydata na szefa Rady, bo nie podobałoby się to pewnie większości krajów". Stąd - jak dodał - "forsowanie człowieka, który utożsamiany jest z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, a jednocześnie realizuje postulaty niemieckie, jest dla Niemców idealną sprawą". Polityk PiS ocenił, że Donald Tusk "potrafi się bardzo ładnie PR-owsko sprzedać". -Sprzedawał się przez siedem lat doskonale polskiej opinii publicznej i tak się sprzedaje przywódcom europejskim - oświadczył.

-Donald Tusk jako przewodniczący Rady nie ma specjalnych sukcesów. (...) Siedem lat jego premierowania jest związane z aferami, które, być może, za jakiś czas mogą skutkować postawieniem mu zarzutów. Zachowujemy się bardzo uczciwie - powiedział Kuźmiuk. Donald Tusk zadeklarował podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie, że jest gotów kontynuować swoją pracę jako przewodniczący Rady Europejskiej, gdy w maju zakończy się jego pierwsza kadencja na tym stanowisku. 

Zdaniem europosła PiS „ludzie w państwach narodowych głosują przeciwko rozwiązaniom forsowanym przez Unię”. -Finiszuje kampania wyborcza w wyborach parlamentarnych w Holandii. Przewodniczący Frans Timmermans reprezentuje kraj, gdzie w sondażach bardzo wyraźnie prowadzi partia antyimigrancka. Partia o poglądach, które w Polsce nigdy nie zostałyby zaakceptowane – oznajmił. - Główne hasło tej partii głosi, że z Holandii trzeba wyrzucić wszystkich imigrantów, którzy przyjechali, a Holandię oddać Holendrom. Takie rzeczy dzieją się w kraju, którego reprezentantem w Komisji Europejskiej jest Timmermans – uzupełnił. Jego zdaniem „Frans Timmermans, jako zwolennik karania Polski za brak demokracji, uderzył głową w ścianę.”

fot.[Fratria]

pc/PAP/TVP Info

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook