Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: To nie była wina pojedynczych osób

27.09.2012

Państwo nie zdało egzaminu w sprawie katastrofy Smoleńskiej, nie zdaje także teraz w kontekście afery Amber Gold i OLT Express i coraz wyraźniej widać upadek w Polsce standardów demokratycznego państwa prawa - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

1. Wczoraj parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa zaprezentował swój pierwszy raport pt. „Państwo nie zdało egzaminu.”, dotyczący afery Amber Gold i OLT Express.

Przewodniczący tego zespołu funkcjonującego w Sejmie zaledwie od kilku tygodni prof. Krzysztof Szczerski, zdecydował aby to właśnie zbadanie działań instytucji państwa i osób nimi kierujących, dotyczących Amber Gold, OLT Express i podmiotów z nimi powiązanych, było przyczynkiem do pokazania stanu naszego państwa po 5 latach rządów premiera Donalda Tuska i koalicji PO-PSL.

Raport liczy 41 stron i składa się z 5 części: kalendarium faktów związanych z aferą Amber Gold i OLT, udział i odpowiedzialność poszczególnych instytucji państwa w tej aferze, siatka powiązań biznesowych związanych z Amber Gold i OLT Express, lista osób, które powinny złożyć w tej sprawie wyjaśnienia, a także lista pytań na które wciąż nie ma odpowiedzi (z raportem można się zapoznać na sejmowej stronie naszego zespołu).

Jest to zaledwie wstępne opracowanie, ponieważ w tej aferze w zasadzie codziennie pojawiają się nowe informacje, rzucające dodatkowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do wyłudzenia tylko przez firmę Amber Gold od kilku tysięcy Polaków kilkuset milionów złotych. (Upadłość OLT Express została oddalona przez sąd w związku z tym poszkodowani przez tę firmę nie mają nawet od kogo dochodzić swoich wierzytelności, a w tym przypadku poszkodowanych jest około 150 tysięcy tych którzy nabyli bilety lotnicze i nie mogli ich wykorzystać).

2. Raport opisuje 70 wydarzeń w ciągu ostatnich 3,5 lat, z udziałem Amber Gold, OLT Express i 12 innych spółek z nimi powiązanych, w które było zaangażowane przynajmniej 20 instytucji naszego państwa od instytucji centralnych po samorząd terytorialny.

W dokumencie tym są także wymienione nazwiska 47 osób od premiera Tuska poczynając i kilkunastu ministrów jego rządu, prezesa NBP Marka Belki, przez urzędników skarbowych i samorządowych aż po syna premiera Michała Tuska, których działania albo ich brak doprowadziły do tego, że oszustwa na tak gigantyczną skalę, były niestety możliwe.

Raport próbuje odpowiedzieć na pytanie jak to było możliwe, że tyle instytucji i tyle pracujących w nich osób, działając razem lub osobno, mogło doprowadzić do łamania prawa i do oszustw o tak ogromnej skali finansowej.

3. Odpowiedzią na to pytanie jest zdefiniowanie aż 10 obszarów, w których ujawnia się katastrofalny stan naszego kraju, podważający wręcz jego istotę jako demokratycznego państwa prawa.

Nasze państwo jest źle zarządzane (jego organy nie wykonują swoich ustawowych obowiązków), niezdolne do egzekwowania odpowiedzialności (szczególnie w przypadku istnienia tzw. parasola politycznego), lekceważące prawo i procedury, oplecione siecią grup interesu (współdziałających z ludźmi władzy), pozbawione woli realizacji dobra wspólnego, bezsilne wobec bezprawia, niezdolne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa (przeciwnie wręcz narażające ich na niebezpieczeństwo), niezdolne do zapewnienia przejrzystych reguł gry w działalności gospodarczej, częstokroć opanowane przez lokalne tzw. klastry interesu, wreszcie dyspozycyjne, bezwolne i bezradne gdy staje wobec ogólnokrajowych lub lokalnych interesów ludzi obozu władzy.

Ta degeneracja polskiego państwa nie zrodziła się teraz, postępowała systematycznie, pod 5-letnimi rządami premiera Donalda Tuska, czego dramatycznym dowodem była katastrofa rządowego TU 154M pod Smoleńskiem, po której wbrew oczywistym faktom, rządzący i wspierające ich media mówili i mówią, że „państwo zdało egzamin”.

Niestety nie zdało wtedy, nie zdaje także teraz w kontekście afery Amber Gold i OLT Express i coraz wyraźniej widać upadek w Polsce standardów demokratycznego państwa prawa.

A więc to ani nie błędy, ani nie pojedynczych osób, tylko poważny kryzys instytucji państwa i tylko komisja śledcza będzie w stanie wyjaśnić jak jest on głęboki i w jaki sposób wyciągnąć z niego polskie państwo.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook