Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: To nie była wina pojedynczych osób

27.09.2012

Państwo nie zdało egzaminu w sprawie katastrofy Smoleńskiej, nie zdaje także teraz w kontekście afery Amber Gold i OLT Express i coraz wyraźniej widać upadek w Polsce standardów demokratycznego państwa prawa - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

1. Wczoraj parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa zaprezentował swój pierwszy raport pt. „Państwo nie zdało egzaminu.”, dotyczący afery Amber Gold i OLT Express.

Przewodniczący tego zespołu funkcjonującego w Sejmie zaledwie od kilku tygodni prof. Krzysztof Szczerski, zdecydował aby to właśnie zbadanie działań instytucji państwa i osób nimi kierujących, dotyczących Amber Gold, OLT Express i podmiotów z nimi powiązanych, było przyczynkiem do pokazania stanu naszego państwa po 5 latach rządów premiera Donalda Tuska i koalicji PO-PSL.

Raport liczy 41 stron i składa się z 5 części: kalendarium faktów związanych z aferą Amber Gold i OLT, udział i odpowiedzialność poszczególnych instytucji państwa w tej aferze, siatka powiązań biznesowych związanych z Amber Gold i OLT Express, lista osób, które powinny złożyć w tej sprawie wyjaśnienia, a także lista pytań na które wciąż nie ma odpowiedzi (z raportem można się zapoznać na sejmowej stronie naszego zespołu).

Jest to zaledwie wstępne opracowanie, ponieważ w tej aferze w zasadzie codziennie pojawiają się nowe informacje, rzucające dodatkowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do wyłudzenia tylko przez firmę Amber Gold od kilku tysięcy Polaków kilkuset milionów złotych. (Upadłość OLT Express została oddalona przez sąd w związku z tym poszkodowani przez tę firmę nie mają nawet od kogo dochodzić swoich wierzytelności, a w tym przypadku poszkodowanych jest około 150 tysięcy tych którzy nabyli bilety lotnicze i nie mogli ich wykorzystać).

2. Raport opisuje 70 wydarzeń w ciągu ostatnich 3,5 lat, z udziałem Amber Gold, OLT Express i 12 innych spółek z nimi powiązanych, w które było zaangażowane przynajmniej 20 instytucji naszego państwa od instytucji centralnych po samorząd terytorialny.

W dokumencie tym są także wymienione nazwiska 47 osób od premiera Tuska poczynając i kilkunastu ministrów jego rządu, prezesa NBP Marka Belki, przez urzędników skarbowych i samorządowych aż po syna premiera Michała Tuska, których działania albo ich brak doprowadziły do tego, że oszustwa na tak gigantyczną skalę, były niestety możliwe.

Raport próbuje odpowiedzieć na pytanie jak to było możliwe, że tyle instytucji i tyle pracujących w nich osób, działając razem lub osobno, mogło doprowadzić do łamania prawa i do oszustw o tak ogromnej skali finansowej.

3. Odpowiedzią na to pytanie jest zdefiniowanie aż 10 obszarów, w których ujawnia się katastrofalny stan naszego kraju, podważający wręcz jego istotę jako demokratycznego państwa prawa.

Nasze państwo jest źle zarządzane (jego organy nie wykonują swoich ustawowych obowiązków), niezdolne do egzekwowania odpowiedzialności (szczególnie w przypadku istnienia tzw. parasola politycznego), lekceważące prawo i procedury, oplecione siecią grup interesu (współdziałających z ludźmi władzy), pozbawione woli realizacji dobra wspólnego, bezsilne wobec bezprawia, niezdolne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa (przeciwnie wręcz narażające ich na niebezpieczeństwo), niezdolne do zapewnienia przejrzystych reguł gry w działalności gospodarczej, częstokroć opanowane przez lokalne tzw. klastry interesu, wreszcie dyspozycyjne, bezwolne i bezradne gdy staje wobec ogólnokrajowych lub lokalnych interesów ludzi obozu władzy.

Ta degeneracja polskiego państwa nie zrodziła się teraz, postępowała systematycznie, pod 5-letnimi rządami premiera Donalda Tuska, czego dramatycznym dowodem była katastrofa rządowego TU 154M pod Smoleńskiem, po której wbrew oczywistym faktom, rządzący i wspierające ich media mówili i mówią, że „państwo zdało egzamin”.

Niestety nie zdało wtedy, nie zdaje także teraz w kontekście afery Amber Gold i OLT Express i coraz wyraźniej widać upadek w Polsce standardów demokratycznego państwa prawa.

A więc to ani nie błędy, ani nie pojedynczych osób, tylko poważny kryzys instytucji państwa i tylko komisja śledcza będzie w stanie wyjaśnić jak jest on głęboki i w jaki sposób wyciągnąć z niego polskie państwo.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook