Jedynie prawda jest ciekawa

Kuźmiuk: To nie była wina pojedynczych osób

27.09.2012

Państwo nie zdało egzaminu w sprawie katastrofy Smoleńskiej, nie zdaje także teraz w kontekście afery Amber Gold i OLT Express i coraz wyraźniej widać upadek w Polsce standardów demokratycznego państwa prawa - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk (PiS).

1. Wczoraj parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa zaprezentował swój pierwszy raport pt. „Państwo nie zdało egzaminu.”, dotyczący afery Amber Gold i OLT Express.

Przewodniczący tego zespołu funkcjonującego w Sejmie zaledwie od kilku tygodni prof. Krzysztof Szczerski, zdecydował aby to właśnie zbadanie działań instytucji państwa i osób nimi kierujących, dotyczących Amber Gold, OLT Express i podmiotów z nimi powiązanych, było przyczynkiem do pokazania stanu naszego państwa po 5 latach rządów premiera Donalda Tuska i koalicji PO-PSL.

Raport liczy 41 stron i składa się z 5 części: kalendarium faktów związanych z aferą Amber Gold i OLT, udział i odpowiedzialność poszczególnych instytucji państwa w tej aferze, siatka powiązań biznesowych związanych z Amber Gold i OLT Express, lista osób, które powinny złożyć w tej sprawie wyjaśnienia, a także lista pytań na które wciąż nie ma odpowiedzi (z raportem można się zapoznać na sejmowej stronie naszego zespołu).

Jest to zaledwie wstępne opracowanie, ponieważ w tej aferze w zasadzie codziennie pojawiają się nowe informacje, rzucające dodatkowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do wyłudzenia tylko przez firmę Amber Gold od kilku tysięcy Polaków kilkuset milionów złotych. (Upadłość OLT Express została oddalona przez sąd w związku z tym poszkodowani przez tę firmę nie mają nawet od kogo dochodzić swoich wierzytelności, a w tym przypadku poszkodowanych jest około 150 tysięcy tych którzy nabyli bilety lotnicze i nie mogli ich wykorzystać).

2. Raport opisuje 70 wydarzeń w ciągu ostatnich 3,5 lat, z udziałem Amber Gold, OLT Express i 12 innych spółek z nimi powiązanych, w które było zaangażowane przynajmniej 20 instytucji naszego państwa od instytucji centralnych po samorząd terytorialny.

W dokumencie tym są także wymienione nazwiska 47 osób od premiera Tuska poczynając i kilkunastu ministrów jego rządu, prezesa NBP Marka Belki, przez urzędników skarbowych i samorządowych aż po syna premiera Michała Tuska, których działania albo ich brak doprowadziły do tego, że oszustwa na tak gigantyczną skalę, były niestety możliwe.

Raport próbuje odpowiedzieć na pytanie jak to było możliwe, że tyle instytucji i tyle pracujących w nich osób, działając razem lub osobno, mogło doprowadzić do łamania prawa i do oszustw o tak ogromnej skali finansowej.

3. Odpowiedzią na to pytanie jest zdefiniowanie aż 10 obszarów, w których ujawnia się katastrofalny stan naszego kraju, podważający wręcz jego istotę jako demokratycznego państwa prawa.

Nasze państwo jest źle zarządzane (jego organy nie wykonują swoich ustawowych obowiązków), niezdolne do egzekwowania odpowiedzialności (szczególnie w przypadku istnienia tzw. parasola politycznego), lekceważące prawo i procedury, oplecione siecią grup interesu (współdziałających z ludźmi władzy), pozbawione woli realizacji dobra wspólnego, bezsilne wobec bezprawia, niezdolne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa (przeciwnie wręcz narażające ich na niebezpieczeństwo), niezdolne do zapewnienia przejrzystych reguł gry w działalności gospodarczej, częstokroć opanowane przez lokalne tzw. klastry interesu, wreszcie dyspozycyjne, bezwolne i bezradne gdy staje wobec ogólnokrajowych lub lokalnych interesów ludzi obozu władzy.

Ta degeneracja polskiego państwa nie zrodziła się teraz, postępowała systematycznie, pod 5-letnimi rządami premiera Donalda Tuska, czego dramatycznym dowodem była katastrofa rządowego TU 154M pod Smoleńskiem, po której wbrew oczywistym faktom, rządzący i wspierające ich media mówili i mówią, że „państwo zdało egzamin”.

Niestety nie zdało wtedy, nie zdaje także teraz w kontekście afery Amber Gold i OLT Express i coraz wyraźniej widać upadek w Polsce standardów demokratycznego państwa prawa.

A więc to ani nie błędy, ani nie pojedynczych osób, tylko poważny kryzys instytucji państwa i tylko komisja śledcza będzie w stanie wyjaśnić jak jest on głęboki i w jaki sposób wyciągnąć z niego polskie państwo.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Adam Warżawa]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook