Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Tak działa państwo Tuska

12.07.2012

Ustawa przenosząca na ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego obowiązek nadzorowania służb odpowiedzialnych za reagowanie na klęski żywiołowe może spowolnić ich działanie - uważa poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

1. Wczoraj w Sejmie odbyło II czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej i niektórych innych ustaw, przenoszący kompetencje dotyczące zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków z działu sprawy wewnętrzne do działu administracja publiczna czyli od Ministra Spraw Wewnętrznych do Ministra Administracji i Cyfryzacji.

W ten sposób po blisko roku od powstania resortu ministra Boniego (Administracji i Cyfryzacji), ustawa, którą najprawdopodobniej przegłosuje w piątek koalicja PO-PSL, usankcjonuje fakt, że w kompetencjach tego resortu zajdzie się zapobieganie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków.

Zaraz po wygraniu wyborów na jesieni poprzedniego roku premier Tusk wymyślił sobie, że stworzy nowy resort dla ministra Boniego, który był w poprzedniej kadencji tylko ministrem bez teki (a w zasadzie od wszystkiego) i takie ministerstwo powstało.  A dopiero teraz (czyli blisko po roku), Sejm prawnie sankcjonuje jego kompetencje, tak działa państwo Tuska.

2. Dlaczego aż tyle trwało uchwalenie stosownej ustawy? Dlatego, że do tej pory, eksperci mają do tego projektu poważne zastrzeżenia zarówno prawne jak i dotyczące funkcjonowania struktur państwa w odniesieniu do klęsk żywiołowych.

Do jesieni poprzedniego roku sprawa zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwania ich skutków a także struktury które się tym zajmowały (choćby straż pożarna, policja) były w jednym ręku tzn. ministra spraw wewnętrznych i administracji. Minister ten miał więc w swoim ręku nie tylko zadania do realizacji ale także służby przy pomocy których mógł te zadania realizować.

Dzięki pomysłowi Tuska, zapobieganie klęskom żywiołowym i innym zdarzeniom o podobnym charakterze, a także usuwanie ich skutków znajduje się już w rękach ministra Boniego a straż pożarna, i policja które w tych sprawach są podstawowymi służbami pozostają w kompetencjach ministra Cichockiego.

[fot.wikipedia]

Co więcej w obydwu służbach funkcjonuje struktura pionowego podporządkowania więc wykorzystanie poszczególnych jednostek straży lub policji np. przez wojewodów, starostów czy wójtów i burmistrzów może być niezwykle skomplikowane i a proces decyzyjny raczej dłuższy niż krótszy.

3. Tak psute jest państwo i funkcjonowanie jego struktur tylko po to aby zaspokoić ambicje ministerialne zaufanego człowieka premiera Tuska. Samo ministerstwo cyfryzacji to było by za mało więc dodano mu administrację a więc i wojewodów, a ponieważ to oni na poziomie województw odpowiadają za zapobieganie klęskom żywiołowym i za likwidację ich skutków to te kompetencje trzeba było zabrać ministrowi spraw wewnętrznych i administracji i przenieść je do nowego resortu.
Jak ten nowy resort będzie funkcjonował w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, na to minister Boni wczoraj na sali sejmowej miał tylko jedną odpowiedź: dobrze, bez żadnych zastrzeżeń.

Zdaniem Boniego, nowa struktura sprawdziła się już przy organizacji Euro 2012 i zapewnienia bezpieczeństwa kibicom. Na moją wątpliwość, że Euro 2012, chyba nie było klęską żywiołową, minister odpowiedział, że w końcówce turnieju pojawiło się zagrożenie terrorystyczne i służby podporządkowane jemu, a także ministrowi spraw wewnętrznych działały w sposób skoordynowany i ze sobą współpracowały.
Po tej odpowiedzi, wyraźnie widać jak minister Boni rozumie swoje zadania związanego z przeciwdziałaniem klęskom żywiołowym i usuwaniem ich skutków i że to jest „właściwy człowiek na właściwym miejscu”.

W tej sytuacji trzeba nam wszystkim życzyć aby nie dochodziło do klęsk żywiołowych na dużą skalę, bo jeżeli do nich dojdzie, to może się okazać, że na podjęcie decyzji skutkującej użyciem policji albo straży pożarnej, trzeba będzie trochę poczekać, a niestety żywioły czekać nie chcą.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook