Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Standardy w UE wyznaczają Niemcy

13.09.2012

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że na forum UE, kolejne decyzje podejmowane pod hasłem „więcej integracji”, czego odzwierciedleniem jest między innymi pakt fiskalny i EMS, wręcz wpychają w ręce Niemiec, dominację w Europie - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj, wyrażenie zgody przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny na udzielenie pomocy przez ten kraj, dla bankrutujących krajów strefy euro, zostało przyjęte przez tzw. rynki finansowe wręcz z entuzjazmem.

Wszyscy w Unii Europejskiej z kanclerz Angelą Merkel na czele przez blisko 3 miesiące czekali w napięciu na tę decyzję i choćby ten fakt pokazuje, że w Niemczech, demokracja nie jest fasadą.

Mimo tego, że wcześniej decyzje niemieckiego rządu w sprawie poparcia unijnego paktu fiskalnego i powołania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (EMS), zostały przyjęte przez Bundestag większością 2/3, to skargi posłów partii opozycyjnych do Trybunału w tej sprawie zostały potraktowane, z całą powagą.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że na forum UE, kolejne decyzje podejmowane pod hasłem „więcej integracji”, czego odzwierciedleniem jest między innymi pakt fiskalny i EMS, wręcz wpychają w ręce Niemiec, dominację w Europie.

Decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, pozwala prezydentowi tego kraju na ratyfikowanie ustaw dotyczących paktu fiskalnego i EMS ale pod warunkiem, że niemiecka pomoc finansowa nie przekroczy 190 mld euro.

Niemcy wprawdzie nie wyrywają się aż tak bardzo z pomocą dla krajów Południa strefy euro ale w związku z tym, że są największą gospodarką UE, muszą być także największym udziałowcem tego funduszu pomocowego.

Przez ponad 10 lat funkcjonowania waluty euro ten kraj, był głównym beneficjentem korzyści z wprowadzenia wspólnego europejskiego pieniądza, teraz musi więc łożyć ogromne środki na jego ratowanie.

Ale rozstrzygnięcie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego powinno być także sygnałem dla innych krajów UE, że proces pogłębiania integracji europejskiej, musi się odbywać pod kontrolą społeczeństw tych krajów.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał wprawdzie, że pakt fiskalny i EMS nie są sprzeczne z konstytucją tego kraju ale jednocześnie określił, granicę pomocy finansowej, której nie można przekroczyć.

Ba, zapowiedział, że zbada także zgodność z niemiecką konstytucją, decyzji Europejskiego Banku Centralnego, dotyczących, skupu bez żadnych ograniczeń obligacji takich krajów jak Hiszpania i Włochy, bo przecież Niemcy są udziałowcem tego banku i w związku z tym odpowiadają za jego zobowiązania.

W sytuacji takich rozstrzygnięć niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawach europejskich, decyzje polskiego rządu dotyczące tej problematyki, jawią się wręcz jako kpina z demokracji.

Premier Tusk, przed wyjazdami na posiedzenia Rady Europejskiej nie tylko nie uważa za stosowne aby poinformować Parlament o swoich zamierzeniach ale także już po wyrażeniu zgody na oddanie kolejnych kompetencji państwa narodowego na rzecz Brukseli, forsuje zatwierdzenie tych decyzji w polskim Sejmie zwykłą większością głosów.

Tak było ze zgodą naszego kraju na Europejski Mechanizm Stabilizacji, teraz w tym samym trybie jest forsowana zgoda na członkostwo Chorwacji w UE.

Oczywiście nie mam nic przeciwko członkostwu tego kraju w UE ale chociażby w związku z tym, że będziemy musieli stracić parę miejsc w Parlamencie Europejskim w związku z członkostwem Chorwacji, zmienia to warunki funkcjonowania naszego kraju w UE. Chociażby z tego powodu, wymaga zatwierdzenia tej decyzji większością 2/3 w polskim Sejmie.

Niestety rząd Tuska niespecjalnie się tym wszystkim przejmuje. Zgodę Polski na EMS przepchnął w Sejmie zwykłą większością głosów, jutro w podobny sposób będzie chciał zatwierdzić członkostwo Chorwacji w UE.

Tak wygląda polska demokracja pod rządami ekipy Tuska, choć nasi zachodni sąsiedzi pokazują jak podejmowane są strategiczne decyzje w naprawdę demokratycznym państwie.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook