Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk: show na autostradach

09.08.2014

Uroczyste transmisje z hojności szefa rządu, mają przysłonić nieudolność ekipy Donalda Tuska, która w przypadku zarządzania ruchem na wybudowanych odcinkach autostrad okazała się wręcz spektakularna – pisze Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Jak się można było spodziewać „zaprzyjaźnione z premierem Tuskiem” media, zrobią wszystko aby łaskawość szefa rządu dotyczącą zwolnienia z opłat za przejazd 150 kilometrowym odcinkiem autostrady A-1 prowadzącym nad polskie morze, przedstawić możliwie jak najgłośniej.

Stąd przez cały wczorajszy dzień we wszystkich wiadomościach zapowiadano, że o godzinie 16-stej bramki zostaną podniesione i przejazd bez opłat będzie możliwy aż do 1.30 z niedzieli na poniedziałek, a później jeszcze w 3 kolejne weekendy miesiąca sierpnia.

Natomiast o wspomnianej godzinie 16-stej rozpoczęła się transmisja w TVN24 z Nowej Wsi pod Toruniem z momentu podniesienia bramek, a rozentuzjazmowany dziennikarz informował jak szczęśliwi są kierowcy, który właśnie obok niego przejeżdżają.

Te uroczyste transmisje z hojności szefa rządu, mają przysłonić nieudolność ekipy Donalda Tuska, która w przypadku zarządzania ruchem na wybudowanych odcinkach autostrad okazała się wręcz spektakularna.

Sam szef rządu pośpiesznie zdecydował o zwolnieniu z opłat za przejazd autostradą A-1, ponieważ z błyskawicznie przeprowadzonych badań opinii publicznej dotyczących korków na autostradach wyszło, że może to kosztować Platformę utratę kilku kolejnych punktów poparcia w sondażach i stąd błyskawiczna konferencja i ogłoszenie takiej decyzji.

Z niejasnych jednak powodów uwolnieni od stania w kilometrowych kolejkach na punktach poboru opłat, będą tylko kierowcy samochodów jadących nad morze i znad morza (A-1), podczas gdy ci na autostradzie A-4 i A-2 w dalszym ciągu mają stać w kolejkach godzinami i jeszcze za to stanie muszą słono zapłacić (mamy najwyższe w Europie opłaty za przejazd autostradami).

A przecież wielogodzinne kolejki, mają miejsce wręcz regularnie na autostradzie A-4 pod Wrocławiem i Gliwicami, a także na autostradzie A-2 pod Poznaniem i Świeckiem.

Premier Tusk na konferencji prasowej próbował udawać, że korki na autostradach zaczęły się w ostatni weekend i jego reakcja na nie jest wręcz błyskawiczna ale przecież doskonale wiadomo, że ten problem narasta od 3 lat i pokazuje, że GDDKiA nie daje sobie kompletnie rady z zarządzaniem ruchem na płatnych odcinkach tych dróg.

Każdy wakacyjny weekend (ale kolejki były i wcześniej), zaczyna się od medialnych informacji o długości kolejek przed „bramkami”, na których albo pobiera się bilety aby później przy zjeździe za autostrady zapłacić za przejechany odcinek albo też uiszcza się opłaty.

Ponieważ natężenie ruchu w tym okresie sięga kilkudziesięciu tysięcy pojazdów na dobę, a pobór biletu albo jego opłacenie w zależności od tempa przeprowadzenia tych czynności, wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu sekund na jeden samochód przed bramkami tworzą się wielokilometrowe kolejki w których rekordziści stoją nawet 4 godziny (tak było w ostatni weekend na bramkach pod Wrocławiem na autostradzie A-4, niewiele krócej stali kierowcy ,którzy chcieli się dostać z rodzinami nad polskie morze na autostradzie A-1 pod Toruniem).

A pani wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska ,która ma wyjątkowe szczęście do wygłaszania bon motów, rozsierdzających Polaków do białości (zimą o zamarzających i spóźniających się pociągach- „sorry taki mamy klimat”), parę dni temu wypaliła: „wszędzie w Europie gdzie są bramki, są korki, wczoraj sprawdzałam”.

Nic nie robienie tej ekipy rządowej wychodzi jaskrawo i w tej dziedzinie. Przez te ostatnie 3 lata, rząd Tuska nic w tej sprawie nie zrobił, nie uporządkował nawet sprawy płacenia przez kierowców ciężarówek na drogach zarządzanych przez koncesjonariuszy- gotówką w sytuacji kiedy na drogach zarządzanych przez GDDKiA, korzystają oni z elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL.

Nawet nie próbuje się upowszechniać elektronicznego systemu opłat dotyczących samochodów osobowych. Ba część kierowców, którzy takie urządzenia sobie kupili, jadąc nad morze autostradą A-1, nie mogą z nic skorzystać, ponieważ akurat na tej autostradzie takie systemu poboru opłat do tej pory nie przewidziano.

Z kolei koncesjonariusze pobierane opłaty w pełni odprowadzają na Fundusz Drogowy w związku z tym nie są zainteresowani ani wielkością natężenia ruchu na „swoich” odcinkach ani sprawnością obsługi na „bramkach”. Oni dostają 1,3 mld zł rocznie za dostępność koncesjonowanych odcinków autostrad i koncentrują się na corocznej waloryzacji tej kwoty.

Ale to nic nie robienie i w konsekwencji utrata kontroli nad zarządzaniem ruchem na autostradach, chociaż na chwilę da się przysłonić uroczystą transmisją w zaprzyjaźnionych mediach z podniesienia bramek na autostradzie A-1.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Adam Warżawa]
Słowa kluczowe:

autostrady

,

autostrada A2

,

A1

,

tvn24

,

opłaty

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook