Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Ruchome piaski w budżecie

12.06.2013

Wczoraj bez specjalnego rozgłosu Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2014 rok – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Premier Tusk jakby od niechcenia poinformował o nich na konferencji prasowej, ponieważ najwięcej czasu poświęcił na tłumaczenie dlaczego 6-latki mają pójść obligatoryjnie do szkoły w roku 2014, choć w tej sprawie rząd zaproponuje kolejną modyfikację, że będzie to dotyczyło dzieci urodzonych w I półroczu 2008 roku.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że z reguły to co jest ostatecznie zawarte w budżecie, znacząco obiega od tych założeń więc specjalnie nikt się tymi założeniami nie emocjonuje, a przecież na nich są oparte prognozy wpływów i wydatków budżetowych w roku 2014.

Zresztą jak się wydaje minister Rostowski ma większy ból głowy niż założenia do budżetu na 2014 rok czyli nowelizację budżetu na rok 2013 w związku z załamaniem się dochodów podatkowych.

Wśród założeń do budżetu na 2014 rok są jednak parametry, które dobitnie pokazują, że minister Rostowski jest coraz bardziej pogubiony, a jego wyobrażenia o tym co będzie działo się w gospodarce i w konsekwencji w finansach publicznych, coraz bardziej odbiegają od rzeczywistości.

Najważniejszy z tych parametrów to przewidywany poziom wzrostu gospodarczego. Ma on w roku 2014 wynieść aż 2,5% PKB co oznacza, że minister przewiduje, że w gospodarce w następnym roku będzie działo się lepiej niż w roku obecnym (przewidywany wzrost w tym roku to mniej niż 1% PKB).

Jak się to ma stać nie bardzo wiadomo, skoro mamy ciągle ogromne zawirowania w strefie euro, co oznacza wyraźne spowolnienie gospodarcze w głównych krajach zachodnich, odbiorcach naszego eksportu, a u nas w kraju zakończenie wydatkowania funduszy unijnych, wyraźnie zmniejszy poziom inwestycji publicznych.

Nie widać także na horyzoncie żadnych impulsów, które miałyby spowodować w to miejsce wzrost krajowych inwestycji prywatnych.

Wreszcie spadek wpływów z VAT już kolejny rok z rzędu, oznacza zmniejszenie tempa wzrostu wydatków konsumpcyjnych także w roku następnym, a to był do tej pory najważniejszy czynnik napędzający wzrost gospodarczy w Polsce.

Skoro żaden z 3 czynników wpływających na wzrost PKB w Polsce (konsumpcja, inwestycje, eksport netto) w następnym roku nie ma szans na wzrost, to pojawia się pytanie w jaki sposób wzrost gospodarczy w roku 2014 ma być wyższy od tegorocznego? Na to pytanie premier Tusk jednak nie udzielił żadnej odpowiedzi.

Bardzo niepokojące są założenia dotyczące sytuacji na rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia na koniec 2014 roku ma wynieść aż 13,8%, a więc ma być niewiele niższy niż obecnie, co oznacza, że rząd Tuska godzi się z bezrobociem znacząco przekraczającym 2 mln osób, co najmniej przez najbliższe 1,5 roku.

Jak z tego widać wypychanie młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy będzie trwało nadal, choć już od paru lat wiadomo, że powoduje ono załamanie wypłacalności funduszy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w Polsce.

Przewidywanie tak wysokiego wskaźnika bezrobocia na koniec 2014 roku oznacza także, że minister finansów konsekwentnie będzie przejmował środki z Funduszu Pracy i przeznaczał je na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych, wbrew celom na jakie zgodnie z ustawą, mogą być one wykorzystane.

Zresztą sytuacja w polskiej gospodarce, rynku pracy i finansach publicznych po 6 latach rządów Donalda Tuska jest tak dramatycznie zła, że minister finansów musiał wpisać jako założenia do budżetu na 2014 rok, liczby które choć na czas jakiś, będą dawały trochę optymizmu.

Ten optymizm na następny rok jest potrzebny rządzącym jak powietrze, bo za chwilę muszą przyjść do Sejmu z projektem nowelizacji budżetu na 2013 rok, a tu czekają na Polaków decyzje złe i jeszcze gorsze.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook