Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Rozbójnik Sawicki

31.07.2014

Z listu Sawickiego wynika, że to on sam i jego doradcy, mają poważne kłopoty ze zrozumieniem sytuacji na rynkach rolnych w Polsce albo też są na tyle cyniczni, że mieniąc się reprezentantami polskiej wsi, tak naprawdę interesy rolników mają w pełnej pogardzie – pisze Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Tydzień temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wystosował list do premiera Donalda Tuska, w którym zwrócił uwagę na poważne nieprawidłowości na rynkach rolnych, co stanowi ogromne zagrożenie dla setek tysięcy gospodarstw rolnych w Polsce.

W liście prezes Kaczyński, zwraca uwagę na dramatycznie niskie ceny skupu owoców miękkich głównie porzeczek i wiśni, które są niższe nie tylko od pełnych kosztów ich produkcji, a nawet od kosztów zbioru i sprzedaży w związku z czym wielu rolników zaniechało nawet zbioru.

Sygnalizuje również z wyprzedzeniem spodziewane problemy na rynku zbóż, co zapowiadają dramatycznie niskie ceny skupu rzepaku, a także spadek cen zbóż z ubiegłorocznych zbiorów i sugeruje w większym niż ubiegłym roku zakresie, wykorzystanie potencjału magazynowego i finansowego spółki Elewarr w skupie zbóż.

Porusza również sprawę kar dla polskich rolników za przekroczenie limitów produkcji mleka i zachęca do zaangażowania na forum Rady aby te kary zawiesić lub wyraźnie je zmniejszyć w związku z tym, że limitowanie produkcji mleka ustaje od roku produkcyjnego 2015/2016.

Zwraca także uwagę na bardzo trudną sytuację rolników producentów trzody chlewnej, którzy na skutek zagrożenia afrykańskim pomorem świń, ponoszą straty nie tylko na terenie województwa podlaskiego (gdzie wykryto wirusa wśród dzików, a ostatnio także w jednym z gospodarstw rolnych położonym tuż przy granicy z Białorusią) ale w całej Polsce na skutek spadku cen skupu przynajmniej o 30%.

Na ten wyważony w tonie list, przesiąknięty autentyczną troską o przyszłość wielu tysięcy polskich gospodarstw rolnych w tym w szczególności tych o charakterze rozwojowym sprzedających dużą część swojej produkcji na rynek, odpowiedział wczoraj w imieniu premiera Tuska, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki i to w tonie niezwykle aroganckim.

Już w pierwszym zdaniu sugeruje, że prezes Kaczyński zwracając uwagę na problemy polskich rolników, wkracza na nieznany mu grunt, grunt rolny, choć powinien wiedzieć, że w latach 2006-2007 gdy premierem był Jarosław Kaczyński, dochodowość gospodarstw rolnych, była najlepsza w całym ostatnim 25-leciu.

A w kolejnych akapitach, żadnego opisu działań, które podejmie jako urzędujący minister rolnictwa aby sytuację na rynkach rolnych poprawiać ale inwektywy, pouczenia i sugestie, że to opozycja powinna poprawić los rolników w Polsce.

Co więcej z listu Sawickiego wynika, że to on sam i jego doradcy, mają poważne kłopoty ze zrozumieniem sytuacji na rynkach rolnych w Polsce albo też są na tyle cyniczni, że mieniąc się reprezentantami polskiej wsi, tak naprawdę interesy rolników mają w pełnej pogardzie.

Jak bowiem mając w swoich rękach taką spółkę jak Elewarr, która posiada powierzchnie magazynowe rzędu 640 tysięcy ton, można napisać, że minister rolnictwa nie wpływu na ceny skupu zbóż już na początku okresu skupowego.

Otóż to właśnie ta spółka rozpoczynając skup po godziwych cenach (pokrywających pełne koszty produkcji i małym procentem zysku), wyznaczyłaby poziom cen dla innych podmiotów w tym w szczególności zakładów zbożowych i innych przedsiębiorstw przetwórczych dla których zboża są surowcem produkcyjnych.

Podobnie jest z brakiem reakcji ministra Sawickiego na dramatycznie niskie ceny skupu owoców miękkich. Minister zakończył swoje zainteresowanie tym problemem, wysyłając list to szefowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zawiadamiając ją o zmowie cenowej przedsiębiorstw skupowych.

Tyle tylko, że UOKiK, żadnych działań nie podjął ale to już ministra rolnictwa specjalnie nie zainteresowało, problem od siebie odepchnął.

Szczególnie bezczelne jest przypominanie, że prezes Kaczyński wystąpił na kijowskim Majdanie obok szefa ukraińskiej partii Swoboda Tiahnyboka, a ten kraj w dalszym ciągu nie zniósł embarga na polską wieprzowinę.

Szkoda, że minister Sawicki nie potrafi wykorzystać, szczególnie dobrych relacji jakie Polska ma obecnie z Ukrainą i wypada mu tylko zwrócić uwagę, że to w jego kompetencjach są sprawy związane ze wspieraniem polskiego eksportu żywności na zagraniczne rynki, a nie może się tym zajmować lider partii opozycyjnej.

Wychodzi więc na to, że Sawicki to nie tylko nieudacznik, którego nic nie robienie kosztuje polskich rolników olbrzymie straty ale także rozbójnik polityczny, który chciałby, żeby sprawy leżące ewidentnie w jego kompetencjach i za które pobiera przecież duże pieniądze z kasy państwa, załatwiała opozycja.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. minrol.gov.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook