Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Rolnicy nie będą oddawać pieniędzy

02.05.2013

Komisja Europejska ma zarzuty do wstępnej oceny wniosków, a tym zajmowała się ARiMR

stefczyk.info: Komisja Europejska zażądała zwrotu 79,9 mln euro dotacji z funduszu rolnictwa. Czego dotyczy ta sankcja i co oznacza dla naszego kraju?

Zbigniew Kuźmiuk: Dotyczy pierwszego okresu programowania, a dokładnie lat 2004 – 2006, czyli czasu urzędowania w resorcie rolnictwa ówczesnego ministra Wojciecha Olejniczaka. Wówczas w ramach II filaru wspólnej polityki rolnej zaproponowaliśmy priorytet w dopłacie dla gospodarstwa drobnotowarowych. Wnioski były składane przez krótki okres czasu, jednak zgłosiło się po dotacje blisko 116 tys. gospodarstw drobnotowarowych. Jeżeli chodzi o pojedyncze gospodarstwa były to pieniądze nie duże, bowiem wówczas wychodziło około 5 tys. zł. na jedno gospodarstwo. Teraz Komisja Europejska ma zarzuty do wstępnej oceny wniosków, a tym zajmowała się ówczesna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jak widać była zbyt liberalna względem unijnych przepisów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby wytłumaczył to wyżej wspomniany były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Czy od tej decyzji można się jeszcze odwołać?

Oczywiście, istnieje bowiem Europejski Trybunał Sprawiedliwości i mam nadzieję, że Polska ostatecznie nie będzie musiała zwracać tych pieniędzy.

Obecny minister rolnictwa Stanisław Kalemba twierdzi, że nie jesteśmy sami, bo w podobnej sytuacji jest jeszcze 14 innych krajów.

Minister pokazuje socjotechnikę stosowaną przez ministrów właśnie w takich przypadkach. Nie rozumiem wskazywania miejsc w których może być gorzej, albo jest podobnie. Kara dotyczy Polski i to z naszego budżetu w razie negatywnej decyzji odwoławczej będzie trzeba oddawać pieniądze. W obecnej sytuacji powinniśmy szukać argumentów, aby przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości móc się wybronić, szczególnie, że problem dotyczy tej kategorii gospodarstw dla których dodatkowe środki unijne są bardzo ważne. Wspominałem już o bardzo dużej ilość wniosków w krótkiej perspektywie czasowej. Teraz właśnie odbywają się ich kontrole.

Daleko wstecz sięgają unijni kontrolerzy.

Działają prawidłowo, bowiem takie jest ich zadanie. Jest to kontrola pierwszego okresu programowania. Następne kontrole będą dotyczyły lat 2007 – 2013 i wtedy się dopiero okaże, czy i ile jeszcze będziemy musieli zwrócić.

Co czeka polskich rolników, jeżeli obecna decyzja KE zostanie utrzymana?

Gospodarstwa, które otrzymały dotacje z pewnością nie będą musiały zwracać pieniędzy, gdyż trudno aby Skarb Państwa zakładał im procesy. Błędy leżą po stronie administracji rządowej, a dokładnie ARiMR, która jak twierdzi rzecznik komisji: nieprecyzyjnie weryfikowała złożone wnioski. Część wniosków nie spełniało kryteriów aby otrzymać dotację, jednak to nie dotyczy rolników – nie oni weryfikowali wnioski, które urzędnik w razie nieprawidłowości mógł odrzucić. Jedno jest pewne – w razie negatywnej decyzji odwoławczej, to polski budżet będzie musiał za to zapłacić, a w obecnej ciężkiej sytuacji finansowej naszego kraju, nie będzie to łatwe.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook