Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Rolnicy nie będą oddawać pieniędzy

02.05.2013

Komisja Europejska ma zarzuty do wstępnej oceny wniosków, a tym zajmowała się ARiMR

stefczyk.info: Komisja Europejska zażądała zwrotu 79,9 mln euro dotacji z funduszu rolnictwa. Czego dotyczy ta sankcja i co oznacza dla naszego kraju?

Zbigniew Kuźmiuk: Dotyczy pierwszego okresu programowania, a dokładnie lat 2004 – 2006, czyli czasu urzędowania w resorcie rolnictwa ówczesnego ministra Wojciecha Olejniczaka. Wówczas w ramach II filaru wspólnej polityki rolnej zaproponowaliśmy priorytet w dopłacie dla gospodarstwa drobnotowarowych. Wnioski były składane przez krótki okres czasu, jednak zgłosiło się po dotacje blisko 116 tys. gospodarstw drobnotowarowych. Jeżeli chodzi o pojedyncze gospodarstwa były to pieniądze nie duże, bowiem wówczas wychodziło około 5 tys. zł. na jedno gospodarstwo. Teraz Komisja Europejska ma zarzuty do wstępnej oceny wniosków, a tym zajmowała się ówczesna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jak widać była zbyt liberalna względem unijnych przepisów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby wytłumaczył to wyżej wspomniany były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Czy od tej decyzji można się jeszcze odwołać?

Oczywiście, istnieje bowiem Europejski Trybunał Sprawiedliwości i mam nadzieję, że Polska ostatecznie nie będzie musiała zwracać tych pieniędzy.

Obecny minister rolnictwa Stanisław Kalemba twierdzi, że nie jesteśmy sami, bo w podobnej sytuacji jest jeszcze 14 innych krajów.

Minister pokazuje socjotechnikę stosowaną przez ministrów właśnie w takich przypadkach. Nie rozumiem wskazywania miejsc w których może być gorzej, albo jest podobnie. Kara dotyczy Polski i to z naszego budżetu w razie negatywnej decyzji odwoławczej będzie trzeba oddawać pieniądze. W obecnej sytuacji powinniśmy szukać argumentów, aby przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości móc się wybronić, szczególnie, że problem dotyczy tej kategorii gospodarstw dla których dodatkowe środki unijne są bardzo ważne. Wspominałem już o bardzo dużej ilość wniosków w krótkiej perspektywie czasowej. Teraz właśnie odbywają się ich kontrole.

Daleko wstecz sięgają unijni kontrolerzy.

Działają prawidłowo, bowiem takie jest ich zadanie. Jest to kontrola pierwszego okresu programowania. Następne kontrole będą dotyczyły lat 2007 – 2013 i wtedy się dopiero okaże, czy i ile jeszcze będziemy musieli zwrócić.

Co czeka polskich rolników, jeżeli obecna decyzja KE zostanie utrzymana?

Gospodarstwa, które otrzymały dotacje z pewnością nie będą musiały zwracać pieniędzy, gdyż trudno aby Skarb Państwa zakładał im procesy. Błędy leżą po stronie administracji rządowej, a dokładnie ARiMR, która jak twierdzi rzecznik komisji: nieprecyzyjnie weryfikowała złożone wnioski. Część wniosków nie spełniało kryteriów aby otrzymać dotację, jednak to nie dotyczy rolników – nie oni weryfikowali wnioski, które urzędnik w razie nieprawidłowości mógł odrzucić. Jedno jest pewne – w razie negatywnej decyzji odwoławczej, to polski budżet będzie musiał za to zapłacić, a w obecnej ciężkiej sytuacji finansowej naszego kraju, nie będzie to łatwe.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook