Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk: Rada Gabinetowa o problemach pobocznych

09.04.2014

Prezydent mówił bardzo ogólnie o udzieleniu Ukrainie pomocy w zakresie prowadzonych przez ten kraj reform w tym także tej samorządowej, do której ten kraj się przygotowuje – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj prezydent Komorowski zwołał Radę Gabinetową, czyli posiedzenie Rady Ministrów pod swoim przewodnictwem, na której rozmawiano o reakcjach na agresję Rosji na Ukrainę i o różnych formach pomocy temu ostatniemu krajowi.

Po posiedzeniu do dziennikarzy wyszli prezydent Komorowski i premier Tusk i zaprezentowali ustalenia tego posiedzenia ale trudno było z ich wypowiedzi zrozumieć jakie decyzje ostatecznie podjęto.

Co więcej wydaje się rozmawiano o problemach zupełnie pobocznych, co świadczy o nieobecności strategicznego myślenia w obydwu Kancelariach w tak fundamentalnej sprawie jak zagrożenia dla naszego kraju, wynikające z zaatakowania Ukrainy przez Rosję.

Prezydent mówił bardzo ogólnie o udzieleniu Ukrainie pomocy w zakresie prowadzonych przez ten kraj reform w tym także tej samorządowej, do której ten kraj się przygotowuje.

Tyle tylko, że jeżeli Ukrainie można podpowiadać usamorządowienie ich podstawowych jednostek podziału terytorialnego (tak jak w Polsce gmin), to już nadanie dużych kompetencji ich obwodom i uczynienie ich samorządami (tak jak w Polsce województwom), byłoby wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Rosji.

Wprawdzie byłoby to rozwiązanie w ramach państwa jednolitego, a nie federacyjnego ale można przypuszczać, że dla Rosji nawet takie usamorządowienie ukraińskich obwodów, byłoby gratką nie lada.

Mogłaby forsować do organów wybieralnych (rad, zarządów) swoich ludzi, a ci rewanżowaliby się upominaniem się o rozwiązania prorosyjskie (takie jak np. język rosyjski drugim językiem urzędowym w ich obwodzie), a to stawiałoby większość ukraińską w coraz trudniejszej sytuacji.

Później prezydent Komorowski mówił enigmatycznie o jakiś szkoleniach dla ukraińskich wojskowych, a także wsparciu dla studiujących Ukraińców, których w Polsce uczy się już około 14 tysięcy.

Żadnych konkretów w tej sprawie nie przedstawiono i trudno sobie wręcz wyobrazić jakieś dodatkowe finansowe wsparcie dla studiujących w Polsce Ukraińców, bo pomoc socjalna dla polskich studentów jest z roku na rok ograniczana.

Tusk podkreślał z kolei, że w sprawie Ukrainy obydwa „pałace” działają ręka w rękę ale to stwierdzenie tylko dobitnie pokazuje, że pomiędzy prezydentem i premierem obowiązuje tzw. szorstka przyjaźń.

Niestety jak już wspomniałem nie rozmawiano o sprawach strategicznych wynikających dla Polski z konfliktu pomiędzy Rosja i Ukrainą, bo gdyby było inaczej, coś na ten temat dziennikarzom obaj panowie jednak by powiedzieli.

Nie rozmawiano więc o konsekwencjach dla polskiej gospodarki wynikających z kolejnych blokad polskiego eksportu do Rosji. Teraz to już nie tylko mięso wieprzowe i przetwory z niego ale także produkty mleczarskie z niektórych zakładów w naszym kraju.

Co więcej dewaluacja rubla o blisko już 20% wobec amerykańskiego dolara, czyni wiele polskich produktów wwożonych do Rosji coraz droższymi, a to obniża możliwości nabywcze rosyjskich konsumentów i spada na nie zapotrzebowanie.

W tej sytuacji potrzebne jest przygotowanie krajowego systemu rekompensat przynajmniej części strat dla eksporterów do Rosji (być może z udziałem środków pochodzących z budżetu UE), a także środki na promocję polskiej żywności np. na rynkach azjatyckich, które z powodzeniem mogą zastąpić ten rosyjski.

Nie rozmawiano także o przygotowaniu rozwiązań pozwalających zaopatrywać Ukrainę w gaz, gdyby Rosja zdecydowała się przerwać dostawy do tego kraju.

Polska powinna zainicjować budowanie takiego systemu w UE, ponieważ zamknięcie dostaw gazu na Ukrainę, uderzy poważnie w dostawy rosyjskiego gazu do naszego kraju i także na to powinniśmy się już przygotowywać.

Ale zdaje się, że w przypadku prezydenta Komorowskiego i premiera Tuska, Rady Gabinetowe mają realizować głównie dobry PR-owy przekaz i w tej sytuacji posiedzenie to zadanie spełniło.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

[fot: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook