Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Pseudosukces rządu Tuska

28.03.2013

Jak rząd wespół z zaprzyjaźnionymi mediami, upowszechnia kłamstwa?

1. Wczoraj przez media przetoczyła się informacja o kolejnym „sukcesie” rządu czyli odblokowaniu przez Komisję Europejską, zatrzymanych przed ponad 3 miesiącami środków z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Chodzi o kwotę 3,5 mld zł, które KE zablokowała już 21 grudnia 2012 roku o czym opinia publiczna w Polsce, dowiedziała się dopiero pod koniec stycznia tego roku i to po upublicznieniu tej informacji przez Brukselę.

Po pojawieniu się tej informacji w mediach, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, nazwała decyzję KE skandaliczną i za parę dni razem z ministrem Nowakiem, udała się do Brukseli, żeby sprawę wyjaśniać.

Po spotkaniu z komisarzem KE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem jednak reakcje obydwojga polskich ministrów były bardzo stonowane i skruszeni tłumaczyli, że po dostarczeniu dodatkowych wyjaśnień przez resort transportu, pieniądze na projekty drogowe zostaną odblokowane na przełomie lutego i marca.

Stało się to miesiąc później i tylko w odniesieniu do projektów, których KE od początku nie kwestionowała, a środki na nie, zostały zablokowane tylko dlatego, że dokumenty rozliczeniowe przedstawione przez Polskę dotyczyły aż 11 projektów w tym tych 3 kwestionowanych przez Brukselę.

2. Przypomnę tylko, że ogłoszone 21 grudnia 2012 roku, dwie niekorzystne decyzje KE, dotyczyły zablokowania kwoty 3,5 mld zł na już zrealizowane inwestycje drogowe, a także wstrzymania wszystkich pozostałych środków w kwocie 4 mld euro, które miały być przekazane Polsce na realizację inwestycji drogowych do końca obecnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

Okazało się, że chodzi o zmowy cenowe w odniesieniu do trzech różnych inwestycji drogowych (modernizacji drogi ekspresowej E-8 Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka, także drogi ekspresowej E-8 Jeżewo -Białystok i budowy autostrady A-4 Radymno - Korczowa).

ABW wykryła je już w 2008 roku, trwa ciągle postępowanie prokuratorskie w tej sprawie ale wiedzę na ten temat KE, nie powzięła jak twierdzi minister Nowak na postawie informacji od polskiego rządu, ale na skutek doniesień prasowych z Polski, a także skarg europosłów pochodzących z krajów UE, których firmy uczestniczą w realizacji projektów drogowych w naszym kraju.

Na skutek właśnie tych informacji KE zablokowała transzę 941 mln euro środków drogowych dla naszego kraju czyli około3,5 mld zł, a opinia publiczna w Polsce dowiedziała się o tym dopiero pod koniec stycznia i to tylko dlatego, że informację upublicznili urzędnicy Komisji.

3. KE od początku tej sprawy jasno artykułowała swoje oczekiwania wobec polskiego rządu. Powinien on wyłączyć z dokumentów rozliczeniowych te dotyczące tych 3, do których Bruksela zgłosiła zastrzeżenia, a także stworzyć odpowiednie zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko pojawienia się podobnych przypadków w przyszłości.

Takie stanowisko, potwierdza zresztą odpowiedź KE na interpelację europosła Janusza Wojciechowskiego w tej sprawie, którą otrzymał już na początku marca (jestem w jej posiadaniu).

Dlaczego zrealizowanie tych dwóch zaleceń KE przez polski rząd (a w zasadzie przez ministra Nowaka), trwało aż 3 miesiące doprawdy nie wiadomo?

4. W sytuacji kiedy minister oczekiwania KE spełnił, pieniądze zostały odblokowane. Tyle tylko, że wspomniane już 3 projekty nie będą finansowane przez KE do czasu rozstrzygnięcia sporu przez polskie sądy (a przecież wszystkie one zostały już zapłacone przez GDDKiA).

Oczywiście ani minister Nowak ani większość mediów wczoraj na ten temat nawet się nie zająknęli. Generalnie w przekazie dominował podziw, że mamy takiego skutecznego ministra, choć tak naprawdę to właśnie on jest odpowiedzialny za wydłużenie o ponad 3 miesiące czasu oczekiwania na płatności ze strony wykonawców tych projektów, wobec których żadnych zastrzeżeń KE, nie było.

Po tym co się stało poważnie się obawiam, że z pozostałej jeszcze dla Polski kwoty 4 mld euro na projekty drogowe, KE będzie chciała sporo uszczknąć, a rozliczenia przedstawiane rzez nasz kraj, znajdą się na cenzurowanym.

W sytuacji gdy minister Nowak i jego poprzednik Cezary Grabarczyk, swoimi działaniami przez ponad 5 lat, doprowadzili do zapaści dużej części sektora budowlanego w tym nawet upadłości największych firm giełdowych, kolejne poważne opóźnienia płatności w drogowych kontraktach rządowych w najbliższych 2 latach, pogrążą ten sektor do końca.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook