Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Pseudosukces rządu Tuska

28.03.2013

Jak rząd wespół z zaprzyjaźnionymi mediami, upowszechnia kłamstwa?

1. Wczoraj przez media przetoczyła się informacja o kolejnym „sukcesie” rządu czyli odblokowaniu przez Komisję Europejską, zatrzymanych przed ponad 3 miesiącami środków z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Chodzi o kwotę 3,5 mld zł, które KE zablokowała już 21 grudnia 2012 roku o czym opinia publiczna w Polsce, dowiedziała się dopiero pod koniec stycznia tego roku i to po upublicznieniu tej informacji przez Brukselę.

Po pojawieniu się tej informacji w mediach, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, nazwała decyzję KE skandaliczną i za parę dni razem z ministrem Nowakiem, udała się do Brukseli, żeby sprawę wyjaśniać.

Po spotkaniu z komisarzem KE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem jednak reakcje obydwojga polskich ministrów były bardzo stonowane i skruszeni tłumaczyli, że po dostarczeniu dodatkowych wyjaśnień przez resort transportu, pieniądze na projekty drogowe zostaną odblokowane na przełomie lutego i marca.

Stało się to miesiąc później i tylko w odniesieniu do projektów, których KE od początku nie kwestionowała, a środki na nie, zostały zablokowane tylko dlatego, że dokumenty rozliczeniowe przedstawione przez Polskę dotyczyły aż 11 projektów w tym tych 3 kwestionowanych przez Brukselę.

2. Przypomnę tylko, że ogłoszone 21 grudnia 2012 roku, dwie niekorzystne decyzje KE, dotyczyły zablokowania kwoty 3,5 mld zł na już zrealizowane inwestycje drogowe, a także wstrzymania wszystkich pozostałych środków w kwocie 4 mld euro, które miały być przekazane Polsce na realizację inwestycji drogowych do końca obecnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

Okazało się, że chodzi o zmowy cenowe w odniesieniu do trzech różnych inwestycji drogowych (modernizacji drogi ekspresowej E-8 Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka, także drogi ekspresowej E-8 Jeżewo -Białystok i budowy autostrady A-4 Radymno - Korczowa).

ABW wykryła je już w 2008 roku, trwa ciągle postępowanie prokuratorskie w tej sprawie ale wiedzę na ten temat KE, nie powzięła jak twierdzi minister Nowak na postawie informacji od polskiego rządu, ale na skutek doniesień prasowych z Polski, a także skarg europosłów pochodzących z krajów UE, których firmy uczestniczą w realizacji projektów drogowych w naszym kraju.

Na skutek właśnie tych informacji KE zablokowała transzę 941 mln euro środków drogowych dla naszego kraju czyli około3,5 mld zł, a opinia publiczna w Polsce dowiedziała się o tym dopiero pod koniec stycznia i to tylko dlatego, że informację upublicznili urzędnicy Komisji.

3. KE od początku tej sprawy jasno artykułowała swoje oczekiwania wobec polskiego rządu. Powinien on wyłączyć z dokumentów rozliczeniowych te dotyczące tych 3, do których Bruksela zgłosiła zastrzeżenia, a także stworzyć odpowiednie zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko pojawienia się podobnych przypadków w przyszłości.

Takie stanowisko, potwierdza zresztą odpowiedź KE na interpelację europosła Janusza Wojciechowskiego w tej sprawie, którą otrzymał już na początku marca (jestem w jej posiadaniu).

Dlaczego zrealizowanie tych dwóch zaleceń KE przez polski rząd (a w zasadzie przez ministra Nowaka), trwało aż 3 miesiące doprawdy nie wiadomo?

4. W sytuacji kiedy minister oczekiwania KE spełnił, pieniądze zostały odblokowane. Tyle tylko, że wspomniane już 3 projekty nie będą finansowane przez KE do czasu rozstrzygnięcia sporu przez polskie sądy (a przecież wszystkie one zostały już zapłacone przez GDDKiA).

Oczywiście ani minister Nowak ani większość mediów wczoraj na ten temat nawet się nie zająknęli. Generalnie w przekazie dominował podziw, że mamy takiego skutecznego ministra, choć tak naprawdę to właśnie on jest odpowiedzialny za wydłużenie o ponad 3 miesiące czasu oczekiwania na płatności ze strony wykonawców tych projektów, wobec których żadnych zastrzeżeń KE, nie było.

Po tym co się stało poważnie się obawiam, że z pozostałej jeszcze dla Polski kwoty 4 mld euro na projekty drogowe, KE będzie chciała sporo uszczknąć, a rozliczenia przedstawiane rzez nasz kraj, znajdą się na cenzurowanym.

W sytuacji gdy minister Nowak i jego poprzednik Cezary Grabarczyk, swoimi działaniami przez ponad 5 lat, doprowadzili do zapaści dużej części sektora budowlanego w tym nawet upadłości największych firm giełdowych, kolejne poważne opóźnienia płatności w drogowych kontraktach rządowych w najbliższych 2 latach, pogrążą ten sektor do końca.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook