Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Prezydent Komorowski brzydko kończy

02.08.2015

Wydawało się, że po przegranych z kretesem wyborach prezydent Komorowski, przez kolejne 2 miesiące do przekazania władzy swemu następcy Andrzejowi Dudzie, będzie administrował i wykonywał tylko te obowiązki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jego Kancelarii i jednocześnie pozwolą na sprawne przekazanie władzy.

Niestety wydaje się, że trauma w jakiej do tej pory tkwi po przegranych wyborach jest na tyle silna, że nie jest w stanie nawet tak pomyśleć, czego wyrazem było jego wystąpienie przeddzień wybuchu powstania warszawskiego, podczas wręczania odznaczeń powstańcom.

W takich dniach powinien się przecież skoncentrować tylko na oddaniu hołdu powstańcom w 71 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a niestety wdał się w bieżące komentarze polityczne atakując „niejako przy okazji” Prawo i Sprawiedliwość.

Ciągle stosuje zresztą tą samą retorykę, podkreśla 25 lat polskiej wolności jako swoisty złoty wiek, którego ponoć wszyscy doświadczyliśmy, choć już teraz powinien zdawać sobie sprawę, że taka, a nie inna ocena ostatnich lat, była jedną z ważnych przyczyn jego klęski wyborczej.

Tego dnia wieczorem okazało się także, że podczas obchodów rocznicy powstania pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, może przemówić ustępujący prezydent Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ale na wystąpienie prezydenta-elekta Andrzeja Dudy już się nie zgodzono i mimo, że była to ponoć decyzja urzędników prezydent miasta, to nie ulega wątpliwości, że stało się to na życzenie Kancelarii Komorowskiego.

Wczoraj z kolei miało miejsce wydarzenie jeszcze większego kalibru, mianowicie okazało się, że prezydent Komorowski będzie wręczał nominacje generalskie, choć do tej pory prezydenci robili to 15 sierpnia w dniu Wojska Polskiego.

Tych nominacji było aż 18 (osiem na pierwszy generalski stopień i 10 na kolejne stopnie generalskie) i sam Komorowski wytłumaczył to tak „ale kalendarz polityczny, zmiana na stanowisku prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych, wymusza przesuniecie dzisiejszej uroczystości”.

To wyjątkowo obłudne tłumaczenie, budzące niesmak (tak oceniło tę decyzję wielu publicystów), wszak nowy prezydent miałby od momentu swojego zaprzysiężenia ponad tydzień, żeby w konsultacjach z ministrem obrony narodowej takie nominacje przygotować i wręczyć je w dniu 15 sierpnia.

W mediach pojawiły się także komentarze, że prezydent Komorowski przyznał te awanse generalskie po konsultacjach z prezydentem-elektem, a przecież wszyscy doskonale wiedzą, że takich konsultacji nie było, była tylko próba badana czy prezydent-elekt Andrzej Duda wręczy awanse przyznane przez Komorowskiego.

Ponieważ propozycja była mówiąc najłagodniej co najmniej niestosowna i prezydent - elekt odmówił, prezydent Komorowski zdecydował się awanse przyznać i wręczyć je 2 tygodnie wcześniej.

Ale to nie koniec „brzydkich” ruchów Komorowskiego. Ustanowiona przed rokiem przez ministra spraw zagranicznych Nagroda Solidarności miała upamiętniać polskie przemiany antykomunistyczne i w związku z tym miała być wręczona w dniu 31 sierpnia (Dzień Solidarności i Wolności) w Gdańsku podczas oficjalnych uroczystości.

Jakież było zaskoczenie działaczy związkowych, kiedy kilka dni temu dostali zaproszenie do Warszawy na uroczystość wręczenia tej nagrody w dniu 4 czerwca przez prezydenta Komorowskiego.

W tym roku nagrodę Solidarności otrzyma dziennikarka Żanna Niemcowa, córka skrytobójczo zamordowanego w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa i okazuje się, że nawet tę uroczystość Komorowski potrafi zawłaszczyć.

Jeżeli do tego dodamy masowe zatrudnianie w Kancelarii na umowy o pracę pracowników do tej pory zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło, a także wypłacanie najbardziej zaufanym pracownikom wielotysięcznych premii i nagród, po to tylko aby wykorzystać wszystkie środki płacowe aby następca nie miał w ogóle wolnych środków płacowych do końca tego roku budżetowego, to widać małość prezydenta Komorowskiego i jego najbliższego otoczenia.

Reasumując Prezydent Komorowski, wyjątkowo brzydko kończy.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook