Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Prezydent Europy znowu „błysnął” strategiczną przenikliwością

02.02.2017

Donald Tusk ze wszystkich sił zabiega o pozostanie na kolejne 2,5 roku na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej i dlatego bardzo intensywnie stara się o poparcie wiodących europejskich rządów.

Ponieważ przynajmniej kilkanaście z nich to rządy lewicowe i liberalne i wszystkie one przyjęły wybór Donalda Trumpa z wyraźną rezerwą, przewodniczący Tusk zdecydował się w oficjalnym liście zaatakować administracje nowego prezydenta USA.

W liście adresowanym do przywódców wszystkich krajów członkowskich UE, tuż przed najbliższym szczytem na Malcie, Tusk wymienił zagrożenia dla Unii, wśród których znalazła się agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy, terroryzm, destabilizacja w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, a także administrację nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Jego zdaniem administracja amerykańska z proeuropejskiej przeistacza się w antyeuropejską i w związku z tym Stany Zjednoczone zamiast być oparciem dla europejskiej wspólnoty, mogą stać się zagrożeniem.

To stwierdzenie miłe dla ucha przywódców krajów rządzonych przez koalicje lewicowe i liberalne, wywołało jednak zdecydowany sprzeciw w krajach rządzonych przez partie i koalicje prawicowe.

Podkreślają one, że duża nieodpowiedzialnością jest atakowanie nowego prezydenta USA, w sytuacji, kiedy rozpoczyna on swoja działalność i nie zrobił jeszcze nic, co mogłoby być uznane, jako nieprzyjazne gesty w stosunku do UE.

Co więcej zestawienie tzw. zagrożenia amerykańskiego na jednym poziomie z agresywną polityką Rosji, czy też światowym terroryzmem zostało potraktowane, jako arogancja całej UE wobec światowego mocarstwa.

Także w Parlamencie Europejskim podczas trwającej tzw. minisesji w Brukseli pojawiły się głosy, że sformułowanie dotyczące administracji amerykańskiej zawarte w liście Donalda Tuska do przywódców krajów członkowskich jest wręcz skrajną nieodpowiedzialnością.

Donald Tusk nie ma szczęścia w relacjach z nowym prezydentem USA, Donaldem Trumpem, ponieważ na tydzień przed rozstrzygnięciem wyborów w Stanach Zjednoczonych, spróbował sobie z nich zażartować. 

Na jednym z portali społecznościowych przewodniczący Tusk, tuż przed rozstrzygnięciem wyborów w USA, pozwolił sobie na zacytowanie swojej żony, która miała stwierdzić, „że jeden Donald w polityce wystarczy”.

Amerykanie nie posłuchali jednak tej „doniosłej” rady i wybrali właśnie Donalda Trumpa, a nie faworytkę mediów Hillary Clinton i w ten sposób żart przewodniczącego Rady może się zamienić w bardzo niekorzystną przepowiednię dla Donalda Tuska.

Bowiem po wyborze Antonio Tajaniego na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, europejscy chadecy mają aż 3 z 4 najważniejszych stanowisk w UE (przewodniczący Komisji, Rady i przewodniczący PE), a socjaliści zaledwie jedno (wysoka przedstawiciel d/s stosunków zewnętrznych) i dlatego ci ostatni domagają się otwarcie zmiany na stanowisku przewodniczącego Rady.

Ten atak na amerykańską administrację nowego prezydenta USA, to próba zabiegania Donalda Tuska o poparcie przywódców lewicowych i liberalnych szefów rządów krajów członkowskich UE w momencie wyboru na drugą 2,5-letnia kadencje przewodniczącego Rady Europejskiej.

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook