Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Premier ma prawo oceniać pracę ministrów

25.09.2016

Szykuje się zmiana składu rządu. Moim zdaniem sensacji nie ma. Rekonstrukcja była zapowiadania już dość dawno – mówił w programie „Woronicza 17” w TVP Info Zbigniew Kuźmiuk, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Czeka nas katastrofa gospodarcza, jeśli będziecie iść tą drogą – powiedział Andrzej Halicki z PO oceniając dotychczasową działalność gabinetu Beaty Szydło. Uczestnicy programu gorąco dyskutowali także o „mowie nienawiści” oraz o budzącym wiele emocji wpisie na Twitterze SSP „Iustitia”, w którym porównano Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera.

Podczas dwudniowego, wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Jachrance, omawiano zmiany w rządzie. Premier Szydło już zapowiedziała zmiany w składzie Rady Ministrów oraz wymianę części wojewodów. Media podają m.in. że stanowiska mogą stracić min. finansów Paweł Szałamacha, min. infrastruktury Andrzej Adamczyk, min. rolnictwa Krzysztof Jurgiel, min. spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i min. zdrowia Konstanty Radziwiłł. Sami zainteresowani oraz politycy PiS na ten temat milczą.

– Zostawmy decyzje pani premier. Dowiemy się w nadchodzącym tygodniu, po posiedzeniu rządu ws. projektu budżetu i spotkaniu z wojewodami – powiedział Kuźmiuk. I dodał, że premier po prawie roku pracy ma prawo do oceniania swoich ministrów i nie należy doszukiwać się żadnych sensacji.

Z kolei Andrzej Halicki z PO jest zdania, że decyzja o rekonstrukcji rządu zapada zbyt późno, bo „skandal goni skandal”, a Polska jest w fatalnej sytuacji finansowej i ma największe zadłużenie od lat. Odwołał się do sprawy Bartłomieja Misiewicza, mówił o zawłaszczaniu spółek Skarbu Państwa.

Oburzony tymi słowami poseł Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, iż "mówienie, że budżet się zawala, jest prymitywnym kłamstwem".
– To jest wydarzenie, w którym dostrzegam samokontrolę rządu – tak podsumowała informacje o przebudowaniu rządu dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Kancelarii Prezydenta RP.

– Mamy najniższy deficyt od 7 lat i wyższe o 10 mld zł dochody z najważniejszych podatków – natychmiast odpowiedział jej Zbigniew Kuźmiuk.

Jarosław Kalinowski z PSL wskazał, że „z danych min. finansów jednoznacznie wynika, że dług publiczny wzrósł o kilkadziesiąt miliardów”. – Z szacunków ZUS wynika, że za 4 lata, trzeba będzie dołożyć 85 mld rocznie do budżetu tej instytucji – wyliczał Kalinowski.

Do Adolfa Hitlera porównało prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Komentarz takiej treści umieszczono na Twitterze. Po pewnym czasie został usunięty. Ostatecznie zarząd Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” odciął się od wpisu i przeprosił.

Tweet był komentarzem do wpisu, który zamieścił Konrad Piasecki. Dziennikarz udostępnił zapis porannej rozmowy „Gość Radia Zet” z Markiem Suskim, który stwierdził m.in., że „Jarosław Kaczyński poświęcił się całym życiem. Nie ożenił się, bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał, służąc Polsce”.

Politycy dyskutujący w „Woronicza 17” jednoznacznie potępili wpis i byli zgodni, że osoba, która go zamieściła, powinna ponieść konsekwencje.

Odnosząc się do tego wydarzenia Marek Jakubiak z Kukiz’15 zauważył, że tzw. trzecia władza, czyli wymiar sprawiedliwości, „zaczyna fruwać nad ziemią”. – Trzeba wrócić do sędziów pokoju. Społeczeństwo musi posiadać władzę nad trzecią władzą. I prezes TK, i oddolni sędziowie, powinni być wybierani w wyborach powszechnych – powiedział Jakubiak.

– To nie jest zabawne – ocenił Jarosław Kalinowski (PSL) i zwrócił uwagę, że tak sędziowie, jak i np. dziennikarze powinni powściągać emocje i sposób wyrażania swoich poglądów. Podkreślił jednak, że „jest przeciwnikiem myślenia, że trzecią władzę trzeba podporządkować politykom”, choć „prawdą jest, że źle się dzieje”.

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska przypominała, że jeszcze w latach 90. XX w. panowała opinia, że „wyroków sądów nie należy komentować”, a „władzę sądowniczą stawiano na piedestale” i obecna sytuacja może być tego pokłosiem.

Andrzej Halicki uważa, że być może wpisu dokonał nie sędzia, ale osoba administrująca profilem „Iustitii”, ale oczywiście ktoś powinien ponieść za to konsekwencje. Podkreślił, że obecnie zbyt wiele osób bezmyślnie korzysta z mediów społecznościowych.

– Tak chamski, niezgrabny wpis nie powinien mieć miejsca. Stowarzyszenie zablokowało tego administratora i przeprosiło – powiedziała Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). Zwróciła uwagę, że sama wielokrotnie była celem niewybrednych ataków w mediach społecznościowych.

– Gdyby to był administrator, to jego nazwisko byłoby ujawnione dawno. To zapewne był sędzia, a stowarzyszenie broni go jak niepodległości – powiedział Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Wyraził obawę, że ów sędzia o tak skrajnych poglądach będzie „decydował o losie człowieka”. – To stowarzyszenie, jeżeli reprezentuje interesy sędziowskie, powinno go wykluczyć z zawodu – mówił Kuźmiuk. 

wwr/tvp.info

[fot. screen tvp info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook