Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Premier ma prawo oceniać pracę ministrów

25.09.2016

Szykuje się zmiana składu rządu. Moim zdaniem sensacji nie ma. Rekonstrukcja była zapowiadania już dość dawno – mówił w programie „Woronicza 17” w TVP Info Zbigniew Kuźmiuk, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Czeka nas katastrofa gospodarcza, jeśli będziecie iść tą drogą – powiedział Andrzej Halicki z PO oceniając dotychczasową działalność gabinetu Beaty Szydło. Uczestnicy programu gorąco dyskutowali także o „mowie nienawiści” oraz o budzącym wiele emocji wpisie na Twitterze SSP „Iustitia”, w którym porównano Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera.

Podczas dwudniowego, wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Jachrance, omawiano zmiany w rządzie. Premier Szydło już zapowiedziała zmiany w składzie Rady Ministrów oraz wymianę części wojewodów. Media podają m.in. że stanowiska mogą stracić min. finansów Paweł Szałamacha, min. infrastruktury Andrzej Adamczyk, min. rolnictwa Krzysztof Jurgiel, min. spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i min. zdrowia Konstanty Radziwiłł. Sami zainteresowani oraz politycy PiS na ten temat milczą.

– Zostawmy decyzje pani premier. Dowiemy się w nadchodzącym tygodniu, po posiedzeniu rządu ws. projektu budżetu i spotkaniu z wojewodami – powiedział Kuźmiuk. I dodał, że premier po prawie roku pracy ma prawo do oceniania swoich ministrów i nie należy doszukiwać się żadnych sensacji.

Z kolei Andrzej Halicki z PO jest zdania, że decyzja o rekonstrukcji rządu zapada zbyt późno, bo „skandal goni skandal”, a Polska jest w fatalnej sytuacji finansowej i ma największe zadłużenie od lat. Odwołał się do sprawy Bartłomieja Misiewicza, mówił o zawłaszczaniu spółek Skarbu Państwa.

Oburzony tymi słowami poseł Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, iż "mówienie, że budżet się zawala, jest prymitywnym kłamstwem".
– To jest wydarzenie, w którym dostrzegam samokontrolę rządu – tak podsumowała informacje o przebudowaniu rządu dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Kancelarii Prezydenta RP.

– Mamy najniższy deficyt od 7 lat i wyższe o 10 mld zł dochody z najważniejszych podatków – natychmiast odpowiedział jej Zbigniew Kuźmiuk.

Jarosław Kalinowski z PSL wskazał, że „z danych min. finansów jednoznacznie wynika, że dług publiczny wzrósł o kilkadziesiąt miliardów”. – Z szacunków ZUS wynika, że za 4 lata, trzeba będzie dołożyć 85 mld rocznie do budżetu tej instytucji – wyliczał Kalinowski.

Do Adolfa Hitlera porównało prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Komentarz takiej treści umieszczono na Twitterze. Po pewnym czasie został usunięty. Ostatecznie zarząd Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” odciął się od wpisu i przeprosił.

Tweet był komentarzem do wpisu, który zamieścił Konrad Piasecki. Dziennikarz udostępnił zapis porannej rozmowy „Gość Radia Zet” z Markiem Suskim, który stwierdził m.in., że „Jarosław Kaczyński poświęcił się całym życiem. Nie ożenił się, bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał, służąc Polsce”.

Politycy dyskutujący w „Woronicza 17” jednoznacznie potępili wpis i byli zgodni, że osoba, która go zamieściła, powinna ponieść konsekwencje.

Odnosząc się do tego wydarzenia Marek Jakubiak z Kukiz’15 zauważył, że tzw. trzecia władza, czyli wymiar sprawiedliwości, „zaczyna fruwać nad ziemią”. – Trzeba wrócić do sędziów pokoju. Społeczeństwo musi posiadać władzę nad trzecią władzą. I prezes TK, i oddolni sędziowie, powinni być wybierani w wyborach powszechnych – powiedział Jakubiak.

– To nie jest zabawne – ocenił Jarosław Kalinowski (PSL) i zwrócił uwagę, że tak sędziowie, jak i np. dziennikarze powinni powściągać emocje i sposób wyrażania swoich poglądów. Podkreślił jednak, że „jest przeciwnikiem myślenia, że trzecią władzę trzeba podporządkować politykom”, choć „prawdą jest, że źle się dzieje”.

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska przypominała, że jeszcze w latach 90. XX w. panowała opinia, że „wyroków sądów nie należy komentować”, a „władzę sądowniczą stawiano na piedestale” i obecna sytuacja może być tego pokłosiem.

Andrzej Halicki uważa, że być może wpisu dokonał nie sędzia, ale osoba administrująca profilem „Iustitii”, ale oczywiście ktoś powinien ponieść za to konsekwencje. Podkreślił, że obecnie zbyt wiele osób bezmyślnie korzysta z mediów społecznościowych.

– Tak chamski, niezgrabny wpis nie powinien mieć miejsca. Stowarzyszenie zablokowało tego administratora i przeprosiło – powiedziała Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). Zwróciła uwagę, że sama wielokrotnie była celem niewybrednych ataków w mediach społecznościowych.

– Gdyby to był administrator, to jego nazwisko byłoby ujawnione dawno. To zapewne był sędzia, a stowarzyszenie broni go jak niepodległości – powiedział Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Wyraził obawę, że ów sędzia o tak skrajnych poglądach będzie „decydował o losie człowieka”. – To stowarzyszenie, jeżeli reprezentuje interesy sędziowskie, powinno go wykluczyć z zawodu – mówił Kuźmiuk. 

wwr/tvp.info

[fot. screen tvp info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook