Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Poprzemy samorozwiązanie Sejmu

16.09.2013

1. Podczas demonstracji 3 central związkowych w Warszawie dosyć często był artykułowany przez protestujących postulat samorozwiązania obecnego Sejmu.


Ba szef OPZZ Jan Guz zapowiedział nawet, że związki zawodowe rozpoczną zbieranie podpisów pod swoistą petycją w tej sprawie do parlamentarzystów obecnej kadencji.

Wczoraj w cyklicznych programach radiowych i telewizyjnych (7 dzień tygodnia w radio Zet, Kawa na ławę w TVN24) prowadzący je, podnosili tę kwestię sprawdzając, którzy przedstawiciele partii politycznych obecni w studio, byli gotowi taki postulat poprzeć.

Przedstawiciele koalicji rządzącej Platformy i PSL-u, nie widzieli takiej potrzeby podkreślając, że rząd Tuska mimo pewnych potknięć w ostatnich miesiącach, jednak dobrze kierują polskimi sprawami.
Przedstawiciele SLD i Ruchu Palikota bardzo wstrzemięźliwie wypowiadali się na ten temat.

SLD wybory na razie nie na rękę, liczą że już za parę miesięcy ich notowania co najmniej zrównają się z notowaniami Platformy, a wtedy ich pozycja przetargowa po wyborach byłaby o niebo lepsza niż obecnie.
Ruch Palikota nie prze do przyśpieszonych wyborów bo od kilku miesięcy jego notowania są ciągle poniżej progu wyborczego i liczy, że być może w nowej formule, która ma być ogłoszona 6 października, po paru miesiącach odbije się jednak od dna.

Solidarna Polska samorozwiązanie Sejmu werbalnie popiera, choć po słabym wyniku jej przedstawiciela na Podkarpaciu, coraz więcej jej posłów zdaje sobie sprawę, że samodzielny start w przyśpieszonych wyborach oznacza, nie dostanie się do parlamentu.

2. Kluczowa w tej sprawie jest postawa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. Już od ponad pół roku, a szczególnie po odrzuceniu przez sejmową większość wniosku o wotum nieufności dla Donalda Tuska z kandydatem na premiera profesorem Piotrem Glińskim, uważamy, że skrócenie kadencji Sejmu, jest jedynym sensownym rozwiązaniem, które może przerwać coraz bardziej nieudolne rządy Platformy i PSL-u.

Jesteśmy więc gotowi poprzeć wniosek o samorozwiązanie Sejmu, pod warunkiem jednak, że na czas do nowych wyborów zostanie powołany rząd techniczny, złożony z osób zaufania publicznego, który przygotuje przyśpieszone wybory i zapewni ich uczciwe przeprowadzenie, a także przygotuje swoisty audyt stanu naszego kraju.

3. W sposób szczególny musi być zbadany stan naszych finansów publicznych. Wprawdzie minister finansów ma obowiązek prezentowania deficytu sektora i długu publicznego w relacji do PKB przynajmniej 2 razy w roku i robi to według metodologii polskiej i unijnej ale niestety od kilku lat prowadzi jeszcze trzecią księgowość, tą kreatywną.

W związku z tym w wielu miejscach systemu finansowego są poutykane zobowiązania opiewające na miliardy złotych, których nie widać ani w deficycie budżetowym ani długu publicznym.

W samym tylko Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uzbierało się do końca 2012 roku o koło 19 mld zł kredytu budżetowego, a w tym roku jak „dobrze” pójdzie, przybędzie kolejne 18 mld zł (taki jest limit kredytu budżetowego dla FUS w znowelizowanym budżecie) co oznacza dodatkowe sumaryczne zobowiązania w FUS na poziomie blisko 2,5% PKB.

A są przecież także zobowiązania wobec Funduszu Pracy na ponad 7 mld zł, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ponad 4 mld zł, czy zobowiązania w ochronie zdrowia na ponad 11 mld zł.

To wszystko musi być wymiecione spod dywanu i pokazane opinii publicznej, żeby było jasne w jakim stanie następcy Tuska przejmą kraj.

4. Drugi obszar szczególnie wrażliwy to uczciwe przeprowadzenie wyborów.
W sytuacji kiedy ciągle niejasna jest sprawa dzierżawienia serwerów do liczenia głosów przez PKW, jej członkowie jeżdżą na szkolenia do Moskwy, trudno nie niepokoić się o przestrzeganie w Polsce zachodnioeuropejskich standardów wyborczych.

Także zachowania premiera, który namawia Warszawiaków do nie pójścia do referendum, podobnie prezydenta który oświadcza, że ani on ani jego współpracownicy, nie będą w nim uczestniczyli, każe być wyczulonym na to aby ludzie Platformy nie odpowiadali za przygotowanie wyborów.

Wreszcie decyzja radnych Platformy z ostatniego tygodnia o nie zorganizowaniu komisji referendalnych w szpitalach i domach pomocy społecznej w Warszawie pokazuje, że ci ludzie gotowi są na wszystko aby tylko nie oddać władzy.

Tylko więc przejściowy rząd techniczny może zagwarantować spełnienie wszystkich warunków do przeprowadzenia uczciwych wyborów.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. ansa]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook