Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Pokonaliśmy w Sejmie lobby bankowe

01.08.2013

Z rachunków przedsiębiorstw w związku z opcjami, wyparowało w latach 2008-2009 około 20 mld zł, a więc olbrzymie pieniądze i tylko najbardziej oporni i zasobni w środki finansowe przedsiębiorcy, do tej pory procesują się z bankami – pisze Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu miało miejsce wydarzenie, które zasługuje na uwagę choćby dlatego, że po raz pierwszy od kilku kadencji na sali plenarnej, przegrało bitwę lobby bankowe.

Mam na myśli głosowanie wniosku złożonego przez posłów Platformy o odrzucenie w I czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, złożonego kilka miesięcy temu do laski marszałkowskiej przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Otóż wniosek ten poparli wszyscy posłowie klubu Platformy i 18 posłów PSL-u, przeciw natomiast byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski ale także 8 posłów PSL-u.

Dzięki właśnie tym głosom wniosek klubu Platformy został odrzucony 220 głosów za, 224 głosy przeciw, wstrzymało się 4 posłów (w tym 3 z PSL-u), a nie głosowało 12 posłów i projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Wspomniany projekt ustawy zawiera propozycję likwidacji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE), przywileju jaki banki miały jeszcze w poprzednim ustroju i mimo przejścia do gospodarki rynkowej, ten przywilej obroniły.

BTE to dla banków swoisty bat na ich dłużników, który mogą wystawić w każdej chwili nawet nie zawiadamiając o tym drugiej strony. W ciągu zaledwie kilku dni uzyskują w sądzie tzw. klauzulę wykonalności (najczęściej na zamkniętym posiedzeniu) i natychmiast uruchamiają komorników, którzy ściągają należności, kierując się tylko chęcią uzyskania jak największych kwot prowizji.

Niestety ten sposób oddziaływania na dłużników jest wykorzystywany w Polsce niezwykle chętnie. W roku 2011 takich tytułów banki wystawiły ponad 1 mln i dotyczyło to zarówno przedsiębiorców jak i osób fizycznych.

Często obecne w naszym kraju banki zagraniczne, wykorzystują BTE wręcz do niszczenia przedsiębiorstw, które stały się poważną konkurencją dla firm pochodzących z ich krajów, równie często dochodzi do egzekucji długów wątpliwych, które powstały w dużej mierze z winy banku.

Takimi przypadkami była sprawa tzw. opcji walutowych, większość polskich przedsiębiorstw została wtedy bezwzględnie wykorzystana przez banki, które wcześniej te opcje im wręcz wciskały, nie informując o ogromnym ryzyku z tym związanym.

Duża część przedsiębiorców szantażowana wtedy przez banki wystawianiem BTE i zajmowaniem rachunków bankowych oraz przejmowaniem majątku, podpisała z nimi ugody tylko po to aby nie stracić wszystkiego.

Z rachunków przedsiębiorstw w związku z opcjami, wyparowało w latach 2008-2009 około 20 mld zł, a więc olbrzymie pieniądze i tylko najbardziej oporni i zasobni w środki finansowe przedsiębiorcy, do tej pory procesują się z bankami.

Ponieważ podczas debaty sejmowej w ramach I czytania, kluby koalicyjne Platformy i PSL-u wypowiedziały się przeciw proponowanej przez klub Prawa i Sprawiedliwości likwidacji BTE, wydawało się, że sprawa jest niestety przegrana.

Ale przed samym głosowaniem wniosku Platformy o odrzucenie projektu ustawy odbyła się burzliwa debata, w której na pytania posłów odpowiadał sprawozdawca ustawy poseł Adam Abramowicz z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowego zespołu ds. przedsiębiorczości.

Podkreślił między innymi, że z podobnymi rozwiązaniami, chciał przyjść do Sejmu poprzedni wicepremier Waldemar Pawlak i zacytował rekomendacje dotyczące BTE przygotowane przez resort gospodarki.

Wydaje się, że właśnie przypomnienie tego dokumentu, spowodowało swoiste „połamanie” w klubie PSL-u i stąd takie, a nie inne głosowanie posłów tego klubu w tej sprawie.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że to skierowanie projektu ustawy do komisji finansów publicznych, to zaledwie wygranie bitwy. Jeżeli posłowie PSL-u w trakcie dalszego procesu legislacyjnego, zostaną przywołani do porządku przez swojego nowego szefa, to ostateczne głosowanie w tej sprawie możemy przegrać.

Ale na razie na sali plenarnej po raz pierwszy od wielu lat przegrało lobby bankowe i być może jest to jakiś przełom w obronie interesu narodowego.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook