Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Platforma Anty-obywatelska

08.11.2013

"Co jest głównym interesem rządzących w tej sprawie? Wcale nie interes dzieci, o którym się najczęściej mówi."

Dzisiaj Sejm, będzie decydował o tym czy wniosek obywatelski dotyczący referendum w spawie 6-latków poparty prawie milionem podpisów Polaków, będzie przedmiotem dalszych obrad choćby w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży czy też zostanie odrzucony w I czytaniu przez większość koalicyjną Platformy i PSL-u.

Zwracam na ten fakt uwagę, ponieważ w przestrzeni publicznej, funkcjonuje przekonanie, że w dzisiejszym głosowaniu, Sejm zdecyduje o zorganizowaniu referendum w spawie obligatoryjnego pójścia 6-latków do I klasy.

Okazuje się, że posłowie Platformy, a także najprawdopodobniej i większość posłów PSL-u, są tak wystraszeni możliwością zabrania głosu przez Polaków w sprawie przyszłości edukacji w naszym kraju, że są gotowi nie dopuścić do tego aby w Sejmie obyła się chociaż dyskusja na ten temat.

Przecież skierowanie tego obywatelskiego wniosku do sejmowej komisji, oznacza tylko możliwość dogłębnego omówienia sytuacji w polskim szkolnictwie w tym skutków reformy wprowadzonej w przez rząd Jerzego Buzka w 1998 roku, bowiem dopiero po II czytaniu tego wniosku na sali plenarnej Sejmu, posłowie mogliby zdecydować czy referendum w tej sprawie odbędzie się, czy też nie.

Jak się okazuje nawet na taki skromy gest wobec blisko 1 miliona obywateli, którzy zdecydowali się złożyć podpis pod wnioskiem o referendum w sprawie 6-latków, nie jest możliwy ze strony posłów Platformy i PSL-u.

Posłowie Platformy i PSL-u, bronią w ten sposób reformy edukacji z 1998 roku ale przede wszystkim tej wprowadzonej już przez rząd Donalda Tuska w 2009 roku. Otóż to wtedy między innymi zdecydowano o obligatoryjnym pójściu 6-latków do I klasy szkoły podstawowej.

Wprawdzie później trochę pod naciskiem samorządowców ale także rodziców dzieci 6-letnich, decydowano o przesunięciu wejścia w życie tej pseudo reformy na kolejne lata ale rok 2014 ma być już tym, od którego ta obligatoryjność w pełni obowiązuje.

Co jest głównym interesem rządzących w tej sprawie? Wcale nie interes dzieci, o którym się najczęściej mówi. Otóż tym interesem jest skrócenie o 1 rok nauki dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat, a w konsekwencji całej edukacji do poziomu szkoły średniej z dotychczasowych 13 lat do 12 lat.

Do roku 2009 dzieci w tym wieku uczyły się przez 4 lata. Po „zerówce” realizowanej w przedszkolu lub w szkole, dzieci w wieku 6-lat musiały posiąść umiejętność czytania, pisania i liczenia przynajmniej w zakresie 0-20. W klasach 1-3 zdobywały dalszą wiedzę.

Po reformie 2009 roku ten sam zakres wiedzy, muszą osiągnąć nie w 4 lata jak do tej pory ale w 3 lata.

Z punktu widzenia rządzących w wyniku reformy z 2009 roku edukacja dzieci od zerówki poprzez szkołę podstawową do gimnazjum będzie trwała 12 lat, a wcześniej lat 13, co oznacza, że w okresie 12 lat, rząd oszczędza jednoroczną kwotę subwencji edukacyjnej.

W roku 2013 wynosi ona około 40 mld zł, a więc rocznie „oszczędza się” w ten sposób przynajmniej 3,5 mld zł.

Co więcej w ten sposób o jeden rok przyśpieszy się pojawienie tych ludzi na rynku pracy, a to oznacza przyśpieszenie o ten jeden rok wpłat pochodzących od ich wynagrodzeń między innymi podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ZUS, NFZ i Fundusz Pracy.

Zamiast więc dodatkowego jednorocznego wydatku budżetowego na subwencję oświatową w kwocie około 40 mld zł, rządzący mają dodatkowe wyrażone w miliardach złotych rocznie, wpływy podatkowe i składkowe do systemu finansów publicznych.

Stąd właśnie determinacja rządzących w sprawie odrzucenia wniosku o referendum, jako że interes dzieci i ich rodziców, nie ma dla nich żadnego znaczenia.

W tej sytuacji rozważania o nieprzygotowaniu szkół do przyjęcia 6-latków (braku dla nich świetlic, stołówek czy łazienek), czy uciążliwości dla małych dzieci szczególnie w mniejszych miejscowościach, związanych z ich dowożeniem do szkół jednym autobusem od 6 do 8 rano i odwożeniem od 16 do 18, nie są żądnym argumentem dla posłów Platformy i PSL-u.

Mają zgodnie z decyzjami politycznymi Platformy i PSL-u, bezwzględnie odrzucić już w I czytaniu wniosek o referendum.

Platforma Obywatelska, staje się w ten sposób coraz bardziej Anty-obywatelska.

Zbigniew Kuźmiuk

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook