Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Pierwszy macher, frontmenka, to Kopacz

08.06.2012

Tak przynajmniej napisał w ostatnią środę dziennik "Fakt", który przytacza nowe fragmenty rozmów z Beatą Sawicką, nagranych przez podających się za biznesmenów funkcjonariuszy CBA.

Do tej pory opinii publicznej znane były stwierdzenia byłej posłanki Platformy Obywatelskiej, że projekty ustaw w wyniku, których zasoby ochrony zdrowia w Polsce miały być prywatyzowane, co zostało przez nią określone „jako kręcenie lodów”, przygotowywał zespół na czele „z pierwszym macherem, frontmenką”.

Teraz „Fakt” cytuje kolejny fragment tej rozmowy Sawickiej, który już nie pozostawia złudzeń, „do tego pierwszy macher, partnerka z mojej grupy, dzisiaj sama przewodnicząca komisji zdrowia”. W roku 2007 kiedy ta rozmowa z agentami CBA się odbyła, przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, była właśnie poseł Ewa Kopacz.

Trzeba przy tej okazji przypomnieć, że rozwiązania o których mówiła posłanka Sawicka zostały ostatecznie przegłosowane w Sejmie przez koalicję PO-PSL już po tragicznej śmierci ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wcześniej te zmiany blokował.

Obecnie więc mamy w Polsce prawo, które pozwala na „kręcenie lodów” na majątku ochrony zdrowia i coraz częściej w mediach pojawiają się informacje, że w różnych miejscach Polski tak właśnie się dzieje.

Ba rok 2012 jest właśnie tym rokiem, który będzie decydował o „być czy nie być” wielu jednostek ochrony zdrowia. To właśnie wyniki finansowe tych jednostek, a dokładnie to czy zakończy się on zyskiem czy stratą i jak dużą, będą decydowały czy szpitale dalej będą SPZOZ-ami czy też organy założycielskie, przekształcą je w spółki prawa handlowego.

Sytuacja finansowa wielu placówek ochrony zdrowia już w tej chwili jest dramatycznie trudna.

Na koniec maja przeterminowane zobowiązania jednostek ochrony zdrowia wyniosły już blisko 2,5 mld zł, natomiast wszystkie zobowiązania tych placówek przekroczyły 10 mld zł i z miesiąca na miesiąc rosną.

Dyrektorzy szpitali już teraz próbując się bronić przed ewentualnym ich przekształcaniem w spółki, dokonują albo zwolnień pracowników, najczęściej średniego personelu medycznego albo też redukcji jego płac, co wywołuje bunty załogi i coraz większą ilość protestów.

Ten proces nasili się jesienią tego roku, a ogólnopolskie związki pracowników ochrony zdrowia, już zapowiedziały protesty w obronie miejsc pracy i warunków zatrudnienia personelu medycznego.

Tak więc prawo, które miało umożliwiać „kręcenie lodów” w ochronie zdrowia coraz mocniej oddziałuje na sytuację szpitali i przy już wynoszących ponad 10 mld zł zobowiązaniach już w tej chwili można powiedzieć, że dla wielu placówek rok 2012 skończy się wielomilionowymi deficytami.

Samorządy które są organami założycielskimi dla największej liczby szpitali, zapewne nie będą w stanie w połowie następnego roku pokryć ich strat, a wtedy powoływanie spółek stanie się nieuchronne.

Powoli więc zacznie się raj, dla tych wszystkich którzy liczą na atrakcyjnie położone nieruchomości poszpitalne, bo będzie je można kupić znacznie poniżej ich wartości od likwidatorów albo syndyków.

Tak było przecież z majątkiem przedsiębiorstw państwowych w latach 90-tych poprzedniego stulecia. To w oparciu o takie transakcje powstawały fortuny tych, którzy byli „kolegami” wtedy rządzących Polską.

Teraz podobne operacje będą odbywały się na majątku ochrony zdrowia.

Informacja opublikowana przecież przez wysokonakładowy dziennik „Fakt” w tzw. mainstreamowych mediach, została całkowicie przemilczana, a przecież po skazaniu Sawickiej przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 3 lata bezwzględnej kary więzienia, powinna wywołać „trzęsienie ziemi”.

Skoro osoba, która forsowała tego rodzaju prawo, zresztą obecnie obowiązujące jest teraz drugą osobą w państwie, to być może warto by było, aby publicznie ustosunkowała się do tego co parę lat temu mówiła na ten temat jej bliska partyjna koleżanka.

Ale zapewne „niezależnym” dziennikarzom z mainstreamowych mediów, nie starczy odwagi by Panią marszałek Sejmu o to zapytać.

 

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/ T. Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook