Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuźmiuk: Parlament Europejski „świątynią demokracji”

02.07.2014

Wczoraj rozpoczęła się I sesja nowo wybranego Parlamentu Europejskiego. Niby wszystko zaczyna się od początku ale jakby nic się nie zmieniło. Wprawdzie nie byłem tutaj przez 5 ostatnich lat ale okazuje się, że mimo retoryki iż demokracja w Unii Europejskiej postępuje, to pierwsze decyzje podejmowane przez Parlament Europejski, mają niewiele wspólnego z demokracją.

Już jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że frakcja EPP do której należą Platforma i PSL, zgodziła się na porozumienie z europejskimi socjalistami, co skutkuje tym, że szefem Komisji Europejskiej będzie Jean Claude Juncker, a szefem Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, dotychczasowy przewodniczący.

Jak określają to doświadczeni parlamentarzyści europejscy, jest to zaprzeczenie europejskiej demokracji, ponieważ w całej dotychczasowej historii Parlamentu Europejskiego, nigdy nie było tak, żeby dotychczasowy przewodniczący kontynuował kierowanie Parlamentem, w następnej kadencji.

Wczoraj to wcześniejsze ciche porozumienie chadeków z socjalistami, zaczęło być konsumowane. Szefem Parlamentu Europejskiego został jednak niemiecki socjalista Martin Schulz. Uzyskał 407 głosów, czyli głosowali na niego w zasadzie tylko chadecy i socjaliści.

Będzie nim wprawdzie tylko przez pierwsze 2,5 roku tej kadencji (później zastąpi go ktoś z chadecji) ale w sytuacji kiedy europejscy socjaliści tak wyraźnie przegrali wybory do PE, to posunięcie zostało odebrane jako nie liczenie się z głosami wyborców.

Schulz po ogłoszeniu wyników wyborów na przewodniczącego PE, wygłosił swoje pierwsze przemówienie. Zawierało ono cały zestaw haseł jakimi posługuje się europejska lewica, w tym w szczególności te związane z tzw. polityką równościową, natomiast żadnych sensownych pomysłów jak rozwiązywać najważniejsze unijne problemy.

Moją uwagę zwróciły 3 jego stwierdzenia. Pierwsze, że lekarstwem na unijne problemy powinno być „więcej Europy” czyli jeszcze głębsza integracja i więcej unijnych wspólnych polityk, co oznacza, że europejska lewica nie wyciągnęła, żadnych wniosków z analizy przyczyn kryzysu w wielu krajach UE. Drugie, że jak to ujął „kryzys ukraiński”, został przez niego wymieniony dopiero na 3 miejscu po sytuacji w Syrii i Iraku.

A więc wojna jaką toczy Rosja z Ukrainą tuż przy wschodniej granicy UE, okazuje się dla nowego (starego) przewodniczącego PE mniej istotna niż wojny toczone poza kontynentem europejskim. Wreszcie trzecie szczególnie groźne dla Polski, konieczność zaostrzenia dotychczasowej unijnej polityki klimatycznej.

Znamy już koszty jakie polska gospodarka i gospodarstwa domowe ponoszą w związku z realizacją dotychczasowej polityki klimatycznej, więc zapowiedź jej zaostrzenia zabrzmiała wręcz złowieszczo.

Posłów do PE wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości czeka więc gigantyczna praca aby tę europejską agendę przewodniczącego Schulza, trochę inaczej poukładać, wszak jesteśmy członkami trzeciej pod względem wielkości grupy politycznej w UE.

Mam nadzieję, że polscy posłowie z innych grup politycznych na rzecz tego przemeblowania europejskiej agendy przewodniczącego Schulza, będą działać razem z nami.

Fot. [PAP/epa]


Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook