Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Parlament Europejski „świątynią demokracji”

02.07.2014

Wczoraj rozpoczęła się I sesja nowo wybranego Parlamentu Europejskiego. Niby wszystko zaczyna się od początku ale jakby nic się nie zmieniło. Wprawdzie nie byłem tutaj przez 5 ostatnich lat ale okazuje się, że mimo retoryki iż demokracja w Unii Europejskiej postępuje, to pierwsze decyzje podejmowane przez Parlament Europejski, mają niewiele wspólnego z demokracją.

Już jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że frakcja EPP do której należą Platforma i PSL, zgodziła się na porozumienie z europejskimi socjalistami, co skutkuje tym, że szefem Komisji Europejskiej będzie Jean Claude Juncker, a szefem Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, dotychczasowy przewodniczący.

Jak określają to doświadczeni parlamentarzyści europejscy, jest to zaprzeczenie europejskiej demokracji, ponieważ w całej dotychczasowej historii Parlamentu Europejskiego, nigdy nie było tak, żeby dotychczasowy przewodniczący kontynuował kierowanie Parlamentem, w następnej kadencji.

Wczoraj to wcześniejsze ciche porozumienie chadeków z socjalistami, zaczęło być konsumowane. Szefem Parlamentu Europejskiego został jednak niemiecki socjalista Martin Schulz. Uzyskał 407 głosów, czyli głosowali na niego w zasadzie tylko chadecy i socjaliści.

Będzie nim wprawdzie tylko przez pierwsze 2,5 roku tej kadencji (później zastąpi go ktoś z chadecji) ale w sytuacji kiedy europejscy socjaliści tak wyraźnie przegrali wybory do PE, to posunięcie zostało odebrane jako nie liczenie się z głosami wyborców.

Schulz po ogłoszeniu wyników wyborów na przewodniczącego PE, wygłosił swoje pierwsze przemówienie. Zawierało ono cały zestaw haseł jakimi posługuje się europejska lewica, w tym w szczególności te związane z tzw. polityką równościową, natomiast żadnych sensownych pomysłów jak rozwiązywać najważniejsze unijne problemy.

Moją uwagę zwróciły 3 jego stwierdzenia. Pierwsze, że lekarstwem na unijne problemy powinno być „więcej Europy” czyli jeszcze głębsza integracja i więcej unijnych wspólnych polityk, co oznacza, że europejska lewica nie wyciągnęła, żadnych wniosków z analizy przyczyn kryzysu w wielu krajach UE. Drugie, że jak to ujął „kryzys ukraiński”, został przez niego wymieniony dopiero na 3 miejscu po sytuacji w Syrii i Iraku.

A więc wojna jaką toczy Rosja z Ukrainą tuż przy wschodniej granicy UE, okazuje się dla nowego (starego) przewodniczącego PE mniej istotna niż wojny toczone poza kontynentem europejskim. Wreszcie trzecie szczególnie groźne dla Polski, konieczność zaostrzenia dotychczasowej unijnej polityki klimatycznej.

Znamy już koszty jakie polska gospodarka i gospodarstwa domowe ponoszą w związku z realizacją dotychczasowej polityki klimatycznej, więc zapowiedź jej zaostrzenia zabrzmiała wręcz złowieszczo.

Posłów do PE wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości czeka więc gigantyczna praca aby tę europejską agendę przewodniczącego Schulza, trochę inaczej poukładać, wszak jesteśmy członkami trzeciej pod względem wielkości grupy politycznej w UE.

Mam nadzieję, że polscy posłowie z innych grup politycznych na rzecz tego przemeblowania europejskiej agendy przewodniczącego Schulza, będą działać razem z nami.

Fot. [PAP/epa]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook