Jedynie prawda jest ciekawa

Kuźmiuk: Parlament Europejski „świątynią demokracji”

02.07.2014

Wczoraj rozpoczęła się I sesja nowo wybranego Parlamentu Europejskiego. Niby wszystko zaczyna się od początku ale jakby nic się nie zmieniło. Wprawdzie nie byłem tutaj przez 5 ostatnich lat ale okazuje się, że mimo retoryki iż demokracja w Unii Europejskiej postępuje, to pierwsze decyzje podejmowane przez Parlament Europejski, mają niewiele wspólnego z demokracją.

Już jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że frakcja EPP do której należą Platforma i PSL, zgodziła się na porozumienie z europejskimi socjalistami, co skutkuje tym, że szefem Komisji Europejskiej będzie Jean Claude Juncker, a szefem Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, dotychczasowy przewodniczący.

Jak określają to doświadczeni parlamentarzyści europejscy, jest to zaprzeczenie europejskiej demokracji, ponieważ w całej dotychczasowej historii Parlamentu Europejskiego, nigdy nie było tak, żeby dotychczasowy przewodniczący kontynuował kierowanie Parlamentem, w następnej kadencji.

Wczoraj to wcześniejsze ciche porozumienie chadeków z socjalistami, zaczęło być konsumowane. Szefem Parlamentu Europejskiego został jednak niemiecki socjalista Martin Schulz. Uzyskał 407 głosów, czyli głosowali na niego w zasadzie tylko chadecy i socjaliści.

Będzie nim wprawdzie tylko przez pierwsze 2,5 roku tej kadencji (później zastąpi go ktoś z chadecji) ale w sytuacji kiedy europejscy socjaliści tak wyraźnie przegrali wybory do PE, to posunięcie zostało odebrane jako nie liczenie się z głosami wyborców.

Schulz po ogłoszeniu wyników wyborów na przewodniczącego PE, wygłosił swoje pierwsze przemówienie. Zawierało ono cały zestaw haseł jakimi posługuje się europejska lewica, w tym w szczególności te związane z tzw. polityką równościową, natomiast żadnych sensownych pomysłów jak rozwiązywać najważniejsze unijne problemy.

Moją uwagę zwróciły 3 jego stwierdzenia. Pierwsze, że lekarstwem na unijne problemy powinno być „więcej Europy” czyli jeszcze głębsza integracja i więcej unijnych wspólnych polityk, co oznacza, że europejska lewica nie wyciągnęła, żadnych wniosków z analizy przyczyn kryzysu w wielu krajach UE. Drugie, że jak to ujął „kryzys ukraiński”, został przez niego wymieniony dopiero na 3 miejscu po sytuacji w Syrii i Iraku.

A więc wojna jaką toczy Rosja z Ukrainą tuż przy wschodniej granicy UE, okazuje się dla nowego (starego) przewodniczącego PE mniej istotna niż wojny toczone poza kontynentem europejskim. Wreszcie trzecie szczególnie groźne dla Polski, konieczność zaostrzenia dotychczasowej unijnej polityki klimatycznej.

Znamy już koszty jakie polska gospodarka i gospodarstwa domowe ponoszą w związku z realizacją dotychczasowej polityki klimatycznej, więc zapowiedź jej zaostrzenia zabrzmiała wręcz złowieszczo.

Posłów do PE wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości czeka więc gigantyczna praca aby tę europejską agendę przewodniczącego Schulza, trochę inaczej poukładać, wszak jesteśmy członkami trzeciej pod względem wielkości grupy politycznej w UE.

Mam nadzieję, że polscy posłowie z innych grup politycznych na rzecz tego przemeblowania europejskiej agendy przewodniczącego Schulza, będą działać razem z nami.

Fot. [PAP/epa]


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook