Jedynie prawda jest ciekawa


Palikot rekomenduje poparcie podwyższenia wieku

16.04.2012

Wczoraj poseł Palikot zapowiedział, że będzie rekomendował swojemu klubowi w Sejmie poparcie dla podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, z taką determinacją forsowanego przez Premiera Tuska.

To ogromna programowa wolta szefa tego ugrupowania. Poparcie dla podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat ze strony Ruchu Palikota musi być dla tej formacji szczególnie trudne, bo przez pierwsze 6 miesięcy w Sejmie, próbowała ona uchodzić za szalenie prospołeczną.

Posłowie tej partii z trybuny sejmowej zajmowali się w zasadzie tylko dwoma sprawami albo atakowali kościół i księży albo też próbowali się zajmować losem ludzi biednych i potrzebujących.

Głosowanie za podwyższeniem wieku emerytalnego w sytuacji kiedy jest temu przeciwne ponad 90 % dorosłych Polaków dla partii, która próbuje budować swoje prospołeczne oblicze, ma w sobie coś z działania samobójczego, ale pęd jej lidera do władzy jak widać odbywa się za każdą cenę.

Sam Palikot postawił Tuskowi przynajmniej na razie niezbyt wygórowane żądania w zamian za to poparcie. Chodzi o podniesienie progów dochodowych upoważniających do pomocy społecznej, uruchomienie tzw. funduszu żłobkowego w kwocie 250 mln na wsparcie samorządów w tworzeniu nowych miejsc w żłóbkach i wreszcie zapewnienie corocznych badań okresowych dla ludzi powyżej 60 roku życia, znajdujących się na rynku pracy.

Wydaje, że przynajmniej dwa z nich (wsparcie dla żłobków i badania lekarskie) nie wymagają zaangażowania jakiś ogromnych dodatkowych środków budżetowych i są w związku z tym dla Tuska do zaakceptowania, szczególnie że chodzi o dodatkowe środki na ten cel dopiero w budżecie na rok 2013. A taką deklarację Premier Tusk może złożyć wręcz od ręki.

Znacznie trudniej  będzie ze zgodą na podwyższenie progów dochodowych upoważniających dla pomocy społecznej i w tej sprawie minister Rostowski stanie na głowie aby wykołować Palikota. Zapewne coś się tam obieca, a później przy konstruowaniu budżetu na 2013 rok okaże się, że takich dodatkowych pieniędzy nie ma w budżecie.

Oczywiście na razie nie można mówić o formalnej koalicji PO-PSL z Ruchem Palikota ale na wsparcie w Parlamencie, rządzący będą mogli liczyć. Zresztą takie wsparcie dla Platformy ze strony posłów Ruchu Palikota już można zaobserwować w komisjach sejmowych, a czasami także podczas głosowań na sali plenarnej.

Swoją drogą to zadziwiające, że partia która próbuje w świadomości społecznej, utrwalać swój lewicowy charakter, chce poprzeć rozwiązania emerytalne, które mają tak wyraźnie antypracowniczy charakter.

Czyżby Palikot nie wiedział dlaczego po ponad 4 latach nic nie robienia nagle Premier Tusk z taką determinacją forsuje podwyższenie wieku emerytalnego.

Determinacja Tuska w sprawie tych 67 lat wieku emerytalnego wręcz wskazuje, że prawdziwym powodem tak gwałtownej próby przeforsowania tego rozwiązania jest potwierdzenie tzw. rynkom finansowym, że Polska w przyszłości będzie wiarygodnym dłużnikiem, który regularnie spłaca swoje długi.

Rzeczywiście po  poważnych kłopotach finansowych Grecji, Portugalii, Irlandii, a od paru miesięcy także Włoch i Hiszpanii, inwestorzy nabywający obligacje rządowe zrobili się bardzo nerwowi i potrzebują dodatkowych gwarancji od państw, którym pożyczają co roku ogromne pieniądze.

A przecież wydłużenie wieku emerytalnego to jak w przypływie szczerości jakiś czas temu powiedział minister Rostowski w radiu Tok FM, to krótszy czas wypłacania świadczeń emerytalnych, a tym samym zmniejszenie zobowiązań Skarbu Państwa z tego tytułu i swoista gwarancja, że na odsetki i raty kapitałowe od długu publicznego środków budżetowych w przyszłości wystarczy.

Widać więc, że prawdziwe powody podwyższenia wieku emerytalnego, lewicującego Palikota specjalnie nie interesują, a ponieważ poparło go sporo wyborców o takich poglądach, to warto im uzmysłowić jak łatwo ich wybraniec, sprzeniewierza się głoszonym w kampanii wyborczej tezom programowym.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot.PAP/Trembecki]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook