Jedynie prawda jest ciekawa

Kuźmiuk: Ofensywa PiS przynosi efekty

05.10.2012

Już po paru tygodniach widać, że Prawo i Sprawiedliwość i środowiska wokół niego skupione, proponują autentyczną alternatywę dla rządów Platformy - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Od paru tygodni trwa ofensywa programowa i polityczna Prawa i Sprawiedliwości. Jej początkiem była słynna już debata ekonomistów reprezentujących poglądy od najbardziej liberalnych po lewicowe na trzech obszarach problemów: systemem podatkowym, sytuacją na rynku pracy i polityką wobec rodziny.

Ta debata została bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, paneliści wraz z zaproszeniami na nią, dostali gotowe projekty ustaw w omawianych dziedzinach i byli do tego stopnia tym zaskoczeni, że jeden z profesorów publicznie przyznał, że po raz pierwszy w swej działalności publicznej spotkał się z sytuacją, że klub opozycyjny przygotowuje projekty ustaw razem z rozporządzeniami wykonawczymi, ponieważ bardzo często zdarza się tak, że te rządowe uchwalane przez Sejm, takich rozporządzeń nie mają.

W ostatnią sobotę odbył się w Warszawie olbrzymi marsz pod hasłem „Obudź się Polsko”, którego Prawo i Sprawiedliwość było współorganizatorem. Uczestniczyło w nim przynajmniej 200 tysięcy osób, które w podniosłym patriotycznym nastroju przemaszerowały z Placu Trzech Krzyży na Plac Zamkowy, bez najmniejszego nawet incydentu, gdzie przemówienia wygłosili prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Marsz został oceniony bardzo różnie, rządzący oczywiście nie byli z niego zadowoleni, część mediów także próbowała szukać „dziury w całym” ale co do jednego wszyscy są zgodni, był to największy protest jaki odbył się w Warszawie po roku 1989.

W poniedziałek na konferencji prasowej prezes Jarosław Kaczyński przedstawił kandydata Prawa i Sprawiedliwości na premiera rządu technicznego Pana profesora Piotra Glińskiego.

Profesor Gliński zadziwiająco sprawnie i bez widocznej w takich przypadkach tremy (do tej pory nie zajmował się przecież działalnością polityczną), przedstawił nie tylko diagnozę sytuacji gospodarczej i społecznej w Polsce ale także 5 punktowy plan najważniejszych zadań jego rządu.

Są to: zastąpienie niesprawnego rządu Tuska, rządem ekspertów, natychmiastowe przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu i społecznemu, sprawne bieżące administrowanie krajem, przedstawienie wizji rozwojowej Polski oraz strategii wprowadzenia niezbędnych reform długofalowych, zmiana stylu uprawiania polityki w Polsce poprzez maksymalne wykorzystanie tego co łączy Polaków.

Trudno z tymi zamierzeniami polemizować, zwłaszcza jeżeli rozumie się ideę rządu technicznego, który miałby najpóźniej za kilkanaście miesięcy przygotować przedterminowe wybory parlamentarne.

Dziennikarze już na pierwszej konferencji prasowej próbowali tę kandydaturę zdeprecjonować ale się wyraźnie nie udało. Co więcej po kilku dniach i licznych wywiadach jakich udzielił Pan profesor widać, że jest to człowiek o wysokich kwalifikacjach merytorycznych i moralnych, pokazujący bardzo wyraźnie, że jego pomysły programowe przynajmniej w kilku kwestiach różnią się od tych proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, a więc jest człowiekiem niezależnym i jego misja utworzenia rządu technicznego, nie jest wcale tak straceńcza jak się niektórym do niedawna wydawało.

Wczoraj na konferencji prasowej prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział kolejną debatę programową z udziałem ekspertów, tym razem dotyczącą problemów ochrony zdrowia.

Debata ta została przyśpieszona w związku z dramatyczną sytuacją Centrum Zdrowia Dziecka, które mimo tego, że jest najlepszą placówką tego typu w Polsce przestaje przyjmować dzieci w związku z wykorzystaniem całorocznego kontraktu. Ta sytuacja jest kwintesencją patologii, które wręcz masowo pojawiają się w systemie ochrony zdrowia, po 5 letnich rządach Platformy.

Następna taka debata, która odbędzie się jeszcze w październiku, będzie dotyczyła sytuacji na rynku pracy i dróg wyjścia z dramatycznej sytuacji w której blisko 1 mln młodych ludzi (od 18 do 34 lat), swoje dorosłe życie zaczyna od bycia bezrobotnymi.

Będą oczywiście kolejne debaty, wszystkie z udziałem ekspertów o różnych poglądach, wszystkie one z odpowiednim wsadem programowym a więc głównie projektami ustaw, które chcemy uchwalić.

Ofensywa programowa i polityczna Prawa i Sprawiedliwości trwa i już po paru tygodniach widać, że Prawo i Sprawiedliwość i środowiska wokół niego skupione, proponują autentyczną alternatywę dla rządów Platformy.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook