Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: NIK ma rację

07.06.2013

Nawet jeśli rządzący od 6 lat Polską uznali, że mogą jednak wydawać pieniądze publiczne na komercyjne imprezy, to musi się to odbywać zgodnie z obowiązującym prawem.

1. Gdy w mediach pojawiły się informacje, że minister sportu przeznaczyła niezgodnie z prawem 5,8 mln zł na dofinansowanie koncertu Madonny na Stadionie Narodowym, pytany o to premier Tusk, sugerował dziennikarzom uzbrojenie się w cierpliwość do czasu opublikowania ostatecznego raportu NIK.


Kilka dni temu Kolegium Izby, rozpatrzyło zastrzeżenia wniesione do raportu pokontrolnego przez minister sportu Joannę Muchę i odrzuciło je w całości podtrzymując wcześniejsze ustalenia kontrolerów, potwierdzające złamanie ustawy o finansach publicznych w rozdysponowaniu rezerwy celowej związanej z Euro 2012, z której dofinansowano ten koncert.


Już sam pomysł dofinansowania komercyjnego przecież koncertu kontrowersyjnej artystki odbywającego się w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (kiedy warszawiacy masowo udają się na groby powstańców i uczestniczą w obchodach rocznicowych) z pieniędzy publicznych jest tak kuriozalny, że nie wytrzymuje krytyki.


2. Nawet jednak jeżeli rządzący od 6 lat Polską uznali (w tym przypadku minister sportu Joanna Mucha), że mogą jednak wydawać pieniądze publiczne na komercyjne imprezy to musi się to odbywać zgodnie z obowiązującym prawem.


W przypadku zmiany przeznaczenia opisanej w budżecie na 2012 roku rezerwy celowej, odpowiedzialny za jej wydatkowanie właściwy minister, zwraca się do ministra finansów ze stosowną propozycją i ją solidnie uzasadnia.


Jeżeli minister finansów podzieli to uzasadnienie (bardzo często tego rodzaju wystąpienia ministrów działowych szef resortu finansów odrzuca, licząc na niewydatkowanie środków finansowych w danej podziałce klasyfikacji budżetowej i tym samym zmniejszenie wydatków, a w konsekwencji deficytu budżetowego) to wtedy przedstawia taki wniosek wraz z mocną argumentacją komisji finansów publicznych, a ta po dyskusji wyraża zgodę lub taki wniosek odrzuca (rządząca koalicja ma oczywiście w tej komisji większość i takie wnioski ministra finansów uzyskują większość).


Wiem, że w tym przypadku tak nie było, jestem członkiem sejmowej komisji finansów publicznych i przez pierwsze 5 miesięcy tego roku rozpatrywaliśmy kilka takich wniosków złożonych przez ministra finansów ale żaden nie dotyczył wydatków z budżetu ministra sportu.
Minister Mucha ewidentnie więc złamała ustawę o finansach publicznych i co do tego nie powinno być nawet najmniejszych wątpliwości, nawet jeżeli staje w jej obronie premier Tusk mówiąc o „zdroworozsądkowym” zachowaniu szefowej resortu sportu.


3. Problem z wydatkowaniem publicznych pieniędzy na wspomniany komercyjny koncert, przypomina poważniejszą kwestię, związaną z kosztami wybudowania, a teraz z kosztami utrzymania stadionów wybudowanych na Euro 2012.


Przypomnijmy tylko, że na budowę Stadionu Narodowego do tej pory budżet państwa wydał blisko 2 mld zł, prace dodatkowe sfinansowano kolejną kwotą 250 mln, a główny wykonawca przedstawił dodatkowe roszczenia na kwotę blisko 400 mln zł (w tej ostatniej sprawie spór przeniósł się do sądu).


Trzeba także przypomnieć, że stadiony na Euro 2012 we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, kosztowały od 600 do 800 mln zł i nie dość, że wydatki te nie zwrócą się nawet przez kilkaset lat, to corocznie ich utrzymanie będzie kosztowało przynajmniej kilkanaście milionów złotych i w zasadzie już teraz wiadomo, że żaden z nich nie będzie w stanie na siebie zarobić.


W tej chwili także wiadomo, że roczny koszt utrzymania Stadionu Narodowego gdyby był zamknięty na kłódkę, wynoszą około 18 mln zł, a funkcjonującego to przynajmniej 30 mln zł rocznie.


4. Oczywiście stadion ten, ma 8 tys. m2powierzchni biurowej, 12 tys m2 powierzchni konferencyjnej oraz 70 lóż pozwalających oglądać w komfortowych warunkach widowiska obywające się na płycie stadionu ale jak można się domyślać nawet intensywne wykorzystywanie tej infrastruktury, nie pozwoli na zarobienie 30 mln zł rocznie na pokrycie wszystkich kosztów o zyskach już nie wspominając.


W pozostałych miastach nowo wybudowane stadiony, są własnością samorządów, więc z pewnością będą się na nich odbywały mecze ekstraklasy z udziałem drużyn z nich pochodzących ale frekwencja na tych meczach wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy widzów, a pojemność tych stadionów wynosi około 40 tysięcy.


Wszystkie te stadiony mają także powierzchnię biurową i konferencyjną ,której wynajęcie może przysporzyć dochodów pozasportowych ale i w tych przypadkach jest jasne, że około 20 mln zł rocznie na pokrycie kosztów utrzymania każdego z nich także przy pomocy wydarzeń sportowych, kulturalnych i wynajęcia powierzchni biurowej, zgromadzić się nie da.


5. W tej sytuacji jeżeli stadiony te mają dalej funkcjonować, to potrzebne będzie corocznie dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa w przypadku Stadionu Narodowego, a w przypadku pozostałych stadionów z budżetów tych miast.

Ukrywanie takiego wsparcia po szyldem wsparcia dla koncertu czy jak to ma się odbyć niedługo na Stadionie Narodowym pod szyldem wsparcia dla kongresu poświęconego ochronie środowiska (100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska), nie ma wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i doprowadza tylko do łamania prawa.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Ryszard Holubowicz/lublin.com.pl/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook