Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: NIK ma rację

07.06.2013

Nawet jeśli rządzący od 6 lat Polską uznali, że mogą jednak wydawać pieniądze publiczne na komercyjne imprezy, to musi się to odbywać zgodnie z obowiązującym prawem.

1. Gdy w mediach pojawiły się informacje, że minister sportu przeznaczyła niezgodnie z prawem 5,8 mln zł na dofinansowanie koncertu Madonny na Stadionie Narodowym, pytany o to premier Tusk, sugerował dziennikarzom uzbrojenie się w cierpliwość do czasu opublikowania ostatecznego raportu NIK.


Kilka dni temu Kolegium Izby, rozpatrzyło zastrzeżenia wniesione do raportu pokontrolnego przez minister sportu Joannę Muchę i odrzuciło je w całości podtrzymując wcześniejsze ustalenia kontrolerów, potwierdzające złamanie ustawy o finansach publicznych w rozdysponowaniu rezerwy celowej związanej z Euro 2012, z której dofinansowano ten koncert.


Już sam pomysł dofinansowania komercyjnego przecież koncertu kontrowersyjnej artystki odbywającego się w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (kiedy warszawiacy masowo udają się na groby powstańców i uczestniczą w obchodach rocznicowych) z pieniędzy publicznych jest tak kuriozalny, że nie wytrzymuje krytyki.


2. Nawet jednak jeżeli rządzący od 6 lat Polską uznali (w tym przypadku minister sportu Joanna Mucha), że mogą jednak wydawać pieniądze publiczne na komercyjne imprezy to musi się to odbywać zgodnie z obowiązującym prawem.


W przypadku zmiany przeznaczenia opisanej w budżecie na 2012 roku rezerwy celowej, odpowiedzialny za jej wydatkowanie właściwy minister, zwraca się do ministra finansów ze stosowną propozycją i ją solidnie uzasadnia.


Jeżeli minister finansów podzieli to uzasadnienie (bardzo często tego rodzaju wystąpienia ministrów działowych szef resortu finansów odrzuca, licząc na niewydatkowanie środków finansowych w danej podziałce klasyfikacji budżetowej i tym samym zmniejszenie wydatków, a w konsekwencji deficytu budżetowego) to wtedy przedstawia taki wniosek wraz z mocną argumentacją komisji finansów publicznych, a ta po dyskusji wyraża zgodę lub taki wniosek odrzuca (rządząca koalicja ma oczywiście w tej komisji większość i takie wnioski ministra finansów uzyskują większość).


Wiem, że w tym przypadku tak nie było, jestem członkiem sejmowej komisji finansów publicznych i przez pierwsze 5 miesięcy tego roku rozpatrywaliśmy kilka takich wniosków złożonych przez ministra finansów ale żaden nie dotyczył wydatków z budżetu ministra sportu.
Minister Mucha ewidentnie więc złamała ustawę o finansach publicznych i co do tego nie powinno być nawet najmniejszych wątpliwości, nawet jeżeli staje w jej obronie premier Tusk mówiąc o „zdroworozsądkowym” zachowaniu szefowej resortu sportu.


3. Problem z wydatkowaniem publicznych pieniędzy na wspomniany komercyjny koncert, przypomina poważniejszą kwestię, związaną z kosztami wybudowania, a teraz z kosztami utrzymania stadionów wybudowanych na Euro 2012.


Przypomnijmy tylko, że na budowę Stadionu Narodowego do tej pory budżet państwa wydał blisko 2 mld zł, prace dodatkowe sfinansowano kolejną kwotą 250 mln, a główny wykonawca przedstawił dodatkowe roszczenia na kwotę blisko 400 mln zł (w tej ostatniej sprawie spór przeniósł się do sądu).


Trzeba także przypomnieć, że stadiony na Euro 2012 we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, kosztowały od 600 do 800 mln zł i nie dość, że wydatki te nie zwrócą się nawet przez kilkaset lat, to corocznie ich utrzymanie będzie kosztowało przynajmniej kilkanaście milionów złotych i w zasadzie już teraz wiadomo, że żaden z nich nie będzie w stanie na siebie zarobić.


W tej chwili także wiadomo, że roczny koszt utrzymania Stadionu Narodowego gdyby był zamknięty na kłódkę, wynoszą około 18 mln zł, a funkcjonującego to przynajmniej 30 mln zł rocznie.


4. Oczywiście stadion ten, ma 8 tys. m2powierzchni biurowej, 12 tys m2 powierzchni konferencyjnej oraz 70 lóż pozwalających oglądać w komfortowych warunkach widowiska obywające się na płycie stadionu ale jak można się domyślać nawet intensywne wykorzystywanie tej infrastruktury, nie pozwoli na zarobienie 30 mln zł rocznie na pokrycie wszystkich kosztów o zyskach już nie wspominając.


W pozostałych miastach nowo wybudowane stadiony, są własnością samorządów, więc z pewnością będą się na nich odbywały mecze ekstraklasy z udziałem drużyn z nich pochodzących ale frekwencja na tych meczach wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy widzów, a pojemność tych stadionów wynosi około 40 tysięcy.


Wszystkie te stadiony mają także powierzchnię biurową i konferencyjną ,której wynajęcie może przysporzyć dochodów pozasportowych ale i w tych przypadkach jest jasne, że około 20 mln zł rocznie na pokrycie kosztów utrzymania każdego z nich także przy pomocy wydarzeń sportowych, kulturalnych i wynajęcia powierzchni biurowej, zgromadzić się nie da.


5. W tej sytuacji jeżeli stadiony te mają dalej funkcjonować, to potrzebne będzie corocznie dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa w przypadku Stadionu Narodowego, a w przypadku pozostałych stadionów z budżetów tych miast.

Ukrywanie takiego wsparcia po szyldem wsparcia dla koncertu czy jak to ma się odbyć niedługo na Stadionie Narodowym pod szyldem wsparcia dla kongresu poświęconego ochronie środowiska (100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska), nie ma wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i doprowadza tylko do łamania prawa.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Ryszard Holubowicz/lublin.com.pl/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook