Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Najwyższy czas aby minister Sawicki przestał politykować

01.08.2014

Rosjanie ogłosili embargo na import owoców i warzyw z Polski, które będzie obowiązywało właśnie od dzisiaj i jak się wydaje po komunikatach Rossielchoznadzoru (rosyjskiego nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego), przygotowują się do ogłoszenia embarga na import mięsa wołowego i drobiowego (embargo na mięso wieprzowe z Polski obowiązuje już od kilku miesięcy na skutek wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń u kilku wolno żyjących dzików).

Minister rolnictwa i rozwoju wisi natychmiast ogłosił, że Polska pierwszą ofiarą rosyjskich retorsji na wprowadzane właśnie przez Unię Europejską sankcje gospodarcze, ba stwierdził nawet, że się temu specjalnie nie dziwi. Zamiast ostro zareagować, że Rosja jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO), nie ma prawa podejmować jakichkolwiek ograniczeń dotyczących wwozu na jej rynek towarów lub usług, w sytuacji kiedy te ograniczenia są motywowane politycznie, minister jak wynika z jego wypowiedzi, akceptuje takie decyzje naszego wschodniego sąsiada.

To zachowanie ministra Sawickiego jest zastanawiające także z innego powodu, otóż od momentu kiedy został szefem resortu rolnictwa (a pierwszy raz został powołany na to stanowisko na jesieni 2007 roku), ogłosił swoisty reset w relacjach z Rosją i publicznie twierdził, że nie będzie czekał na Komisję Europejską i sam poprawi relacje ze swoim odpowiednikiem w tym kraju.

Przy okazji dostało się także Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego rządowi, za to że problemy w handlu z Rosją, przeniósł na poziom instytucji unijnych i że to Komisja Europejska i Rada, dyskutowały wówczas z tym krajem o embargu na polskie mięso. Ostatecznie to embargo zostało przełamane przez Angelę Merkel (Niemcy przewodziły wtedy Radzie), która podczas szczytu UE - Rosja w Soczi, twardo stwierdziła, że Polska jest członkiem UE i Rosja nie może wybiórczo blokować eksportu z jakiegokolwiek unijnego kraju. Sawickiemu to się nie podobało, twierdził, że sam ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, załatwi więcej.

Rosja przez te kilka ostatnich lat co i rusz wymyślała jakieś ograniczenia w dostępie polskich towarów rolnych do swojego rynku (uzyskała nawet od Polski możliwość inspekcji na miejscu we wszystkich zakładach mięsnych, które sprzedają na rosyjski rynek, choć żaden inny unijny kraj takim inspekcjom się nie poddał) ale w Polsce udawano , że nic się nie dzieje.

Dopiero ponoć rok temu, rozpoczęto poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów rolnych (Azja Południowo - Wschodnia), promocją polskich owoców zajął się także Związek Sadowników Polskich ale do tej pory jakichkolwiek rezultatów tych działań, zarówno ministerialnych jak producenckich ani widu ani słychu. Minister Sawicki wręcz do ostatniej chwili był przekonany, że jego sojusz z rosyjskim ministrem rolnictwa jest nie do podważenia. Jeszcze 2 lipca publicznie mówił, że nie spodziewa się żadnego embarga na polskie produkty rolne.

Po ogłoszeniu embarga przez Rosję na polskie owoce i warzywa, minister na konferencji prasowej ogłosił, że ich eksport na ten rynek w poprzednim roku wyniósł około 1 mld euro, w tym jabłek za około 0,5 mld euro.

Ale już wczoraj wysyłając wniosek do Komisji Europejskiej o rekompensaty finansowe dla polskich rolników, którzy ucierpią w wyniku rosyjskiego embarga, poinformował ją, że w roku 2013 Polska sprzedała do Rosji 804 tys. ton owoców i warzyw tylko za 336 mln euro. Wprawdzie ostatecznie określił łączne przewidywane straty polskiego sektora owoców i warzyw z tytułu wprowadzonego przez Rosję embarga na kwotę około 0,5 mld euro ale to kwota o połowę mniejsza od tej wymienionej poprzednio.

Najwyższy już czas aby minister Sawicki, wreszcie przestał politykować, obrażać zarówno rolników jak i opozycję i zabrał się za robotę. (europoseł Janusz Wojciechowski i moja skromna osoba jako członkowie Komisji Rolnictwa PE, skierowaliśmy już pytanie do Komisji Europejskiej o sposoby rekompensaty strat polskich rolników z tytułu rosyjskiego embarga). Problemów rolniczych pod jego rządami jest bowiem co niemiara i spora część z nich, wynika z nic nie robienia właśnie ministra rolnictwa i jego urzędników.

Spadek cen wieprzowiny o ponad 30 proc., kary rzędu 200 mln zł za przekroczenie limitów produkcji mleka, dramat na rynku owoców miękkich (duża ich część pozostała na drzewach i krzakach ponieważ koszty ich zbioru były wyższe od cen skupu), przewidywane poważne problemy na rynku zbóż, teraz szykujący się dramat sadowników, to tylko niektóre z nich, obciążające ministra rolnictwa.

Zbigniew Kuźmiuk

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook